3 Ocak 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Zihinsel Dönüşüm
atakici@hotmail.com

Birçok hususta dönüşüm yapılıyor.  Mesela son yıllarda kentsel dönüşümden çok bahsediliyor.  Hatta Ünye'de de bazı alanlarla ilgili yapılacak kentsel dönüşüm hususunda açıklamalar da bulunuyorlar büyük Şehir ve Ünye Belediye Başkanlarımız.  Belediye sineması, sözüm ona kültür sitesi, stadyum, minibüs garajı, eski köylü pazarı ve şişeleme alanı, Kaymakamlık binası ve sanayi sitesi gibi birçok alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yapılması planlanıyor.  Planlanıyor…  Da.  Zihinsel dönüşümde de biraz planlamalarımız ve gayretlerimiz olsa,  gerektir!  

 

Adam köyünden bir kamyon fındık odunu getirip yıkmış evinin önüne. TezgAhlı bir de motor bulmuş, tek tek fındık dallarını motordan geçirerek  ( dön baba dönelim) hesabı akşama kadar car car odun keserek millette ne kafa bırakıyor ne göz. Hoppa…  Bitmedi ertesi gün devam mahalleye işkence çektirmeye.  Bu durum Belediyenin ilgili yetkilisine söylendiğinde ne cevap alındı tahmin edin!

 

Vatandaş odununu kesmesin mi,  ne yapsın yani? Mahkemeye gidilse, mahkeme bile vatandaşa odununu kesmesine izin verir!  Evet, Belediye yetkilisinin verdiği…  El cevap.   

     

Sizinle bir başka olayı paylaşayım:  Her hangi bir vatandaşın binasında değil, Ünye Belediye Başkanlığı binasında dış cephe çalışması yapan işçilerin emniyet kemersiz ve tedbirsiz çalıştıklarını hayretle gördüğümde hemen Belediye üst yetkililerinden birini arayarak bu riskli davranışı haber verdim.   Yetkilinin cevabı…  Tedbirsiz çalışanın cevabından daha çok hayrete düşürdü beni. Ne yapalım, çalışanlar bizim işçimiz değil, bir şirketin işçileri… Bizim yapacağımız bir şey yok, dedi belediye yetkilisi.  

 

Allahlım, sen aklıma mukayyet ol… Bu beklemediğim cevap karşısında kafayı mı yemiş bu diyerek bir başka üst düzey yetkiliyi aradığımda da aynı cevaba benzer cümlelere muhatap olmayayım mı? Bu defa ben kafayı yememek için hemen dış cephede çalışan işçilere kendim müdahale ederek onları uyardım. Lafımı galeye alsınlar diye de… Bakın ben gazeteciyim, resminizi çekip yayınlarım,  bu yaptığınız doğru değil, kendi hayatınız ve çoluk çocuğunuz hatırına kemerlerinizi takın dedim.  Allah razı olsun, söylediklerime saygı gösterdiler, diklenmediler.  Tabi ben bununla da kalmadım,  bu çalışmadan sorumlu olan şirketin sahibini arayarak, onu da uyardım… O da saygı ve hürmetle mukabele etti, sağ olsun. 

 

Tamam…  Kentsel dönüşüm yapalım. Da.  Bizim Belediye yetkilisi ve çalışanlarından alın da, diğer bütün resmi kurumlarda görev yapanlarla birlikte,    yani bütünleme hepimizin zihinsel dönüşüme ihtiyacımız olduğu her halimizden belli olmuyor mu?  Davranışlarımızda ki arızalı tutumlarımızı revizyondan geçirmeden kentsel dönüşüm bizi modern ya da şehirli yapar mı?  Sonuç da o binaların içersinde aynı tas aynı hamam misali bu tutarsız davranışlarımızla oturmayacak mıyız? 

 

Suidi Arabistan Kıralı da Bedevi köylülerine konutlar yapmıştı… Ama Bedeviler illa da keçilerimizi koyunlarımızı da getireceğiz diye tutturdular.

 

Yeni yıl:  Yeni takvim yılınız hayırlı olsun,  sağlık, huzur ve bereket üzerinize olsun.  Gönlünüz mutluluklarla dolsun.  Yaşam felsefeniz sevgiyle örülü olsun. Hani der ya Yunus…  Gelin tanış olalım, zoru kolay kılalım,  sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.  Sevgiyi bir ilaç, çarelerin rehberi, hayat pastasının sosu, gönüllerin meyvesi, Mevla ya ulaşmanın bineği, gönüller yapmanın gereği, başarının direği olarak belleyin!  Saygılarımla. Bu Haber 781 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI