10 Ocak 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Eski Yıldan Ders Almak
atakici@hotmail.com

Yeni yıla dair umutlar beslemek ve planlar yapmaktan daha da önemlisi, eski yıldan ders almaktır. Ama her ikisi de elzemdir.

 

Eski yıllar ve ilerleyen yaşımızdan bazı dersler çıkarmak ve bu tecrübelerimizi şimdiki hayatımıza pozitif katkı olarak sunmak bizi nitelikli kılar, daha da önemlisi hayatımızı kolaylaştırır.

 

Ben hayatın bize gösterdiği denklemlerden bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

Her şeyin zamanı vardır, sen iste ve elinden geleni yap, ama hemen olmamasını stres yapma.

 

Ağzından çıkan kelimeye dikkat et… Çünkü düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer.

 

Unutma ki, Cennet ve Cehennem hali bu dünyada da var.

 

Bu günkü sıkıntı için her şeyde vardır bir hayır de ve onu ruh dinginliğinle tedavi et, gerekirse doktora git ve dua da et…  Ama ruh kriptonu bozmasına izin verme…  Çünkü biraz sabredersen, ruhun iyileştiğinde ne kadar boş üzüntülerle meşgul olmuşum diyeceksin, inan ki.

 

Başkaları için iyilik yap… Ama kendin ve ailene de iyilik yapman gerektiğini unutma.

 

Tüm canlıları sev yaratandan ötürü… Ama kendini ve aileni sevmeyi de bil.

 

Bedenini sev ve ona yatırım yap, sporu eksik etme, beslenmene dikkat et, düzenli bir hayatın olsun.

 

İyilik et… İyilik etmek ruhun en iyi ilacıdır.

 

Çok konuşma…  Az ve öz konuş.  Ama en iyisi de iyi dinleyici olmaktır. Bir gün bir bilgeye sormuşlar:  Karşınızdaki insanın zekAsını nereden anlarsınız?  Konuşmasından. Ya hiç konuşmazsa? O kadar akıllı insana hiç rastlamadım ki.

 

Beni niye anlamıyor?  Bana bunu nasıl yaparlar? Ben bunları hak etmedim ki, yakınmalarını bırakın! Zira karşılaştıklarınız sizin için bir şans, bir fırsatta olabilir.

 

Bazen aldığınız yanlış kararlar sizi çok zor durumlara sokabilir. Olsun, bunun için hayatı kendinize zindan etmeyin! Başarılı bir adama sormuşlar: Başarınızın sırrı nedir? Verdiğim doğru kararlar. Doğru kararları nasıl aldınız? Edindiğim tecrübeyle. Peki… Tecrübe denilen şey nasıl elde edilir? Yanlış kararlarla. 

 

Dostlarınızı dikkatli seçin… İkiyüzlü insanlardan uzak durun. Hazreti Ali'ye sormuşlar: Gökten daha ağır ne vardır? Suçsuz kimseye iftira etmek. Yerden daha geniş ne vardır? Hukuk. Zemheriden daha soğuk ne vardır?  İkiyüzlü insana muhtaç olmak.

En iyisi siz 2015 yılı ve devamında hayatı kolaylaştırmak için daha çok sevin, daha çok okuyun, daha çok dinleyin, daha çok sabırlı olun, daha çok şükredin,  daha çok kalpten dua edin,  daha çok müsamahalı olun, vefaya daha çok önem verin,  madde kullanıyorsanız bırakın,  işlerinizi daha iyi planlayın, sporunuzu eksik etmeyin, selamınızı eksik etmeyin, hayata gülümseyin…   İnanın her şey daha güzel olacak.

   Bu Haber 660 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI