19 Ocak 2015 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünyeliler ne zaman Ordulu olur?
musakiroglu@gmail.com

Osmanlı sonrası yeni idari yapılanmadan, taa 1920'lerden bu yana nerdeyse bir asırdır Ünyeliler bir türlü Ordu iline bağlanmayı içlerine sindiremedi.

*******

Niye derseniz, bunun bir çok sebebi var.

Asıl sebep Ünye, 1800'lü yılların ortalarında, bugünkü vilayet merkezlerinden bile geniş yetkisi olan Sancak merkezliği yapmış bir şehirken... Ordu, 1920'li yıllara kadar köy ya da sadece bugünkü ilçe merkezleri statüsüne kadar yükselebilmiş bir yerleşim yeri olabilmişti.

*******

Allem oldu, kallem oldu 1921 yılında vilayet Ordu oldu. Ünye ise, o sırada Samsun'a bağlı iken alındı Ordu'ya ilçe yapıldı.

*******

Böyle kısa bir tarihi hatırlatma sonrasında 'Ünye niye Ordu'ya bağlanmayı bir türlü içine sindiremedi?' sorusunu tekrar sorarsak...  

Bunun asıl cevabı şudur; Sancak merkezliği yapmış bir Ünye'yi, tarihinde ilçe merkezliğinden öteye geçememiş Ordu'yu il yapar, oraya ilçe olarak bağlarsan... Bu haksızlığa kim tahammül eder, kim içine sindirir?

********

Bunu Ordulu hemşerilerimizin anlayabilmesi için samimi bir empati yapması, kendilerini Ünyelilerin yerine koyması... Duruma o göz, o ruh, o vicdanla bakması yetecektir eminim.

********

Denir ki; 'Geçmişle yaşamamak gerekir. Akıllı insanlar önlerine bakar, geleceği inşa ederler.'

********

Tamam, doğru. Geçmişi bir kenara koyalım. İl merkezimizle birlikte olalım. İlimizin topyekün gelişmesi... Zenginleşmesi... Tüm Orduluların hayat standartlarının çağdaş uygarlık seviyesine yükselmesi için elbirliği, işbirliği, güç birliği yapalım.

********

Yapalım da, kiminle? Ordu'yla mı?

İyi de.... Ordu bu işbirliğinde yok. Güç birliği yapmaktan uzak.

********

Düşünebiliyor musunuz bir il merkezi ilçeleriyle yarışıyor, onlar büyümesin, gelişmesin diye il merkezinde dönebilecek her türlü 'numarayı' döndürüyor.

İlçelerle ki başta Ünye olmak üzere haksız, çirkin bir rekabetin akla zarar garabetini yaşıyor, yaşatıyor

*******

Eğer Ünye 1920'lerden bugünlere bir değer taşıyabilmiş, gelişebilmişse bunu Ordu il merkezinin katkılarıyla değil... Bilakis bütün engellerine rağmen kendi gücü ve dinamikleriyle gerçekleştirmiştir.

*******

30 Mart 2014 seçimleri sonrasında Ordu'da Büyükşehir dönemi başladı.

Ben 30 Mart sonrasında kapatılacak belde belediyeleri ilgili olarak, 'Yazık, buralarda yaşayan insanlar bundan böyle 'mahalle' olmayı nasıl kabul edecek?' diye içten içe hayıflanırken bir de ne göreyim... Yaşadığım ilçe de mahalle olup çıktı.

*******

Ünye Belediyesi, 30 Mart 2014 öncesinde bağımsız bir belediye hangi alanlarda ne kadar yetkili ve tasarruf sahibi ise bunlara bütünüyle sahipti. Ve bu gücüyle 25'in üzerindeki il belediyesinden çok daha güçlüydü.

*******

Ama Büyükşehirle birlikte ne yetki kaldı, ne güç...

Büyük gelir kaynakları gitti, büyük işletmeler gitti, nerdeyse bütün her şey Büyükşehir Belediyesinin malı oldu.

*******

Eski belediye başkanlarıyla konuşuyoruz... Mevcut Belediye Başkanını dinliyoruz. Anlıyoruz ki; Ünye Belediyesi yatırım yapan ve işletme hizmeti veren belediye olmaktan çıkmış... Gündelik işi ağırlıklı olarak sosyal faaliyetlere önderlik eden bir kuruma dönüşmüş...

*******

Gelelim bundan sonra ne olur? sorusunun cevabına...

Sorunun cevabı çok kolay:

Herşey Büyükşehir Belediye Başkanı'na bağlı. 

O ne derse 'o olur.'

*******

Peki Büyükşehir Belediye Başkanı ne diyor?

Sn. Enver Yılmaz Büyükşehir'in ilk belediye başkanı. Dolayısıyla 'kurucu başkan' göreviyle işe başladı.

*******

Hakkını teslim etmek gerekir, Sn Yılmaz -kuruluş- dönemi ile ilgili yapılması gerekenleri hızla hayata geçirdi. Hizmet ve yatırımlara çabuk geçmeyi başardı.

İlk yatırımı ki çok büyük ve ilimiz için çok önemli olan 300 milyon TL'nin üzerinde dev bir rakamla 1000 km'yi hedef alan asfalt yol çalışması oldu.

*******

Şimdi bakıyor, izliyoruz... Ünye'ye bu 1000 km. asfalttan kaç km. düşecek?

Ayrıca Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ünye'ye söz üstüne söz veriyor... Deniz üstünden Çakırtepe'ye teleferik... Tabakhane Deresi düzenlemesi... Sanayi Sitesi'nde, Pazaryeri'nde, Rüzgarlı Sokak'ta Kentsel Dönüşüm... Ünye'nin İç Anadolu bağlantısını sağlayan Ünye -Akkuş -Niksar Yolu... Kefeli Han kamulaştırması... Tarihi Ünyeevleri, Bakırcılar Çarşısı, Ünye Kalesi, Şeyh Yunus Emre Külliyatı vb. restorasyon ve tarihi doku çalışması... Çamlık düzenlemesi ve bütün kıyı ve kumsalı halka açma çalışmaları...

*******

Gelelim sözün özüne... Biz bir asır sonra bundan böyle eğer  -Ordulu- olacaksak bunu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Enver Yılmaz yapacak.

*******

Yapılan yatırımlardan Ünye hakkettiği payı aldığı... Ünye'ye verilen sözler yerine getirildiği ölçüde biz Ünyeliler ruh ve düşünce dünyamızda Ordulu olur... Bundan da hem memnun olur... Hem de gurur duyarız.

*******

Memnun oluruz; çünkü yaşadığımız yerin kalitesi ve hayat standardı yükselir.

Gurur duyarız; çünkü kendimizi bir ilçenin mensupları olmaktan çıkartıp bir ilin  mensubu olarak görmenin büyüklüğünü yaşamaya başlarız.Bu Haber 2171 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : GERÇEK ÜNYELİ HİÇBİR ZAMAN Ordulu OLMAZ Tarih : 16 Ocak 2015 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Değerli büyüğüm,geçen ki ve bugün kü yazınızda ÜNYEM le ilgili çok güzel bilgiler ortaya dökmüşsünüz.öncelikle elinize ve kaleminize sağlık diler,bu güzel fikir ve yorumlarınızla bizleri bilgi sahibi yapmanızdan dolayı ayrıca teşekkür ederim.Günümüzden bugüne kadar ÜNYE mize yapılan haksızlıkları ben ve bütün ÜNYELİler bildiği için,Ordu yu pek önemsemiyoruz.Bizim olmadığımız yerde Ordu bir hiçtir.ÜNYE yi bu duruma düşüren ÜNYElilerin yani bizlerin hatasıdır.Kendi elimizle ÜNYE mizin altına dinamiti koyarak,gelecek ufkunu yerle bir ettik.Nasıl mı işte son örnek Büyükşehir olmayı hiç mi hiç haketmediği halde ,taşımacılıkla dalevarayla olmayan nüfusu olmuş gibi yaparak Orduyu yere göğe çıkartıverdik.Şimdi gidin sayın o sayıya ulaşac akm ısınız.Adaletse o rütbeyi geri alın .Yine eskisi gibi gelişmemiş küçük Ordu diye kalsın.Diyeceğim o ki Gerçekler ortaya çıkmadıkça.ÜNYELİ hiç bir zaman ben o yum demez.Benim demediğim gibi.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI