29 Haziran 2015 Pazar
HİKMET AKSOY
Mizaha saldırı ve Paris’te sergi açmak…

Şu çağda bile karikatürü, karikatür sanatçısını anlamakta zorlanan kafalar var ne yazık ki…  Hem de Fransa gibi sanatsal eylemlerin en yoğun yaşandığı bir ülkede.

Biliyorsunuz, geçen yılın Kasım ayında Fransa'nın başkenti Paris'te, kentin merkezi yeri;  77,rue La Fayette'de   bir dış ülkede,  ilk karikatür sergimi açtım. Fransa'daki yurttaşlarımız yanında Fransız sanatseverlerin buluştuğu sergide karikatür sanatının nasıl bir evrensel  dil olduğuna, insanları nasıl bir ortak noktada buluşturup mutluluk aşıladığına tanık oldum.

Öteden beri hep söyler dururum: Karikatür demokrasilerin en büyük savunu silahıdır. Demokrasilerde oluşabilecek kimi olumsuzluklar için de bir panzehirdir ayrıca. Ama ne yazık ki karikatür sanatının yapıcı, demokrasiden yana olan işlevini anlamakta zorlananların öteden beri varlığı  acı bir gerçek  gibi duruyor orta yerde.

Demokrasi ile karikatürün buluştuğu alanda siyasetçinin eleştiri sanatına hoşgörü ile bakamaması/yaklaşamaması  genel kültürün yerleşik/olgun olmayışından kaynaklanıyor bana göre… Biliyoruz ki; demokrasilere  beyinsel  yanında eylemsel olgunlukla katkı verecek bireylerin varlığı/çokluğu,  aydınlık gelecek için bir güvencedir  her  toplum için. Fransa'da yaşanan alçak saldırının/terör olayının, bir mizah dergisine yapılmış olması günümüzde kimi insanların ne denli demokrat kafalardan ve de hoşgörüden yoksun olduğunun bir acı örneği olarak önümüze geldi.

Bu noktada şunu da unutmamalıyız: Kuşkusuz, karikatür sanatı hiçbir zaman hakaret yolu/yöntemi değildir. Tüm insanlığın yerleşik ortak değerlerine saygıda kusur etmemek de her karikatür çizerinin omuzlarında olan vicdani bir görevdir/borçtur  ayrıca.

Öyle ya da böyle Paris'te bir mizah dergisine yönelik terör olayını lanetlemek hepimize düşen bir görev olduğuna inanıyorum.

***                      ***                   ***

Paris'te ilk yurt dışı sergimi açtım dedim ya, ama ne açışâ€¦ “ L'Assosciation Culturelle de Trabzon”  Başkanı sevgili hemşehrim/kardeşim sayın Bülent Cumhur'un çağrısı üzerine  çağımızda sanatın en yoğun yaşandığı Paris'e sergi götürürken heyecanlanmadım dersem yalan olur. Elli beşinci sanat yılımı Paris'te yaşayacak olmamda ayrı bir mutluluktu benim için.

Paris'in merkezi bir yerindeki  “ Le Centre Culturel Anatolie”nin sahibi  sayın  Dr. Demir Onger'in          sergim konusunda gösterdikleri yakın ilgi ve kolaylık için teşekkür borcumu ifade etmek isterim. Dr. Onger tam bir sanatsever, sanatçı dostu.

Açılış şöyle oldu-böyle oldu  diye uzun-uzun anlatmama gerek yok bence. TRT TÜRK TV'nın canlı yayın yaptığını, Anadolu Ajansı ve Doğan Haber Ajansı muhabirlerinin açılışta bulunup haber yaptıklarını belirtmek isterim. Tabii ki ülkemiz yaygın ve özellikle yerel basını da…

Ama açılışın farklı bir yönü vardı. O da, bir sergi açılışı kokteylinde konuklara şimdiye değin viski, şarap ve meyve suyu ikram edilirken;  sergimin açılışında ilk kez  tavada hamsi,  mısır ekmeği, pestil  de sunuldu. Tam bir Karadeniz havası… Karadeniz'in  damak tadı Paris'e taşındı böylece…  Bu değişik sunum sevgili Bülent kardeşimin buluşuydu.  Sergideki karikatürler kadar bu ilginç yerel tatlar ve sunum da konuşuldu. Kokteyde Paris Başkonsolosu, Fındıklılı hemşerimz, genç Türk dipolamatı Sayın İhnan Emre Kadıoğlu'nun bulunması ayrı bir güzellik oldu.

***                      ***                   ***

Her kentin kendine özgü bir yaşam havası, yaşam tarzı var. Paris de öyle… Her açıdan çok rahat…

Kentsel sorunlar çoktan aşılmış. Yaşam için insan kadar diğer varlıklara da alan açılmış, hak tanınmış. Rahmetli Ali Osman Ulusoy'un sağlığında şirketlerinin hizmet verimi için “Her şey zamanında…” ilkesi, Paris kent yaşamında yüzyıllar öncesinde yerine oturtulmuş.

Neyse, bunlar uzun konular. Yeri gelince yazarım.

***                      ***                   ***

Yürüyerek istediğim yerlere gitmeyi hep sevmişim.  Paris'te caddelerde, alış-veriş çevrelerinde yaya dolaşmak ayrı bir zevk… Ama  cepteki  Euro'ların miktarını unutmadan…  Çünkü,  öylesine alış-veriş iştahı kabarıyor ki insanın.

Sergimin üzerimde yarattığı bir başka moral gücü de; aynı galeride daha önce iki kez sergi açan Türk karikatür sanatının büyük ustası Rahmetli Turhan Selçuk'la aynı mekAnı paylaşmış olmamdı.

Kim yaşamak istemez böyle bir mutluluğu/gururu?

Yazacağım daha çok konular var. Yarın devam edeceğim.Bu Haber 860 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI