23 Ocak 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Ey Fındık Üreticileri! Tozlaşmaya Yardımcı Olunuz!

Kur'an-ı Kerim'in YAsin sûresinde Allah (c.c), “Yerin bitirdiklerinden, insanların kendilerinden ve henüz mahiyetini bilmedikleri şeylerden bütün ÇİFTLERİ yaratan Allah'ı tesbih ve  takdis eder (ulular, yüceltir)im.” (Ayet:36) Bu ayeti kerimede dikkatimize sunulan üç ayrı yaratık olan;

1-              Yerin bitirdikleri: Topraktan biten bütün bitkiler, her çeşidi ile dişili-erkekli üreme özelliğine sahip olduğunu bugün Botanik ilmi her türlü inceliği ile bizlere öğretiyor ve gözlerimizin önüne seriyor.

2-              İnsanların kendilerinden: Bu ifade ile de insan, önce kendisinin dişili-erkekli yaratılışına bakarak, kendisine benzeyen diğer dişili-erkekli canlıları (hayvanları) da kendisi görerek bilgi sahibi olacak ve hepsinin ortak yaratanı olan Allah'ı hatırlayarak tesbih ve takdis edecek.

3-              Ve henüz mahiyetini bilmedikleri şeylerden: Bu ifade ile de, Kur'an'ın indirildiği devirdeki ilmin gelişmişlik durumunu hepimiz biliyoruz. Henüz mikroskop ve benzeri, bugünkü ilmin ince aletleri, deney araç ve gereçleri yoktu. Duyu organları ile bilinenler ve hissedilenler, bir de Allah'ın vahyiyle bildirdikleri kadarı ile bilgi sahibi olunuyordu. Bugünün bilim adamları, mikropların bile dişisinden-erkeğinden bahsediyorlar.

Ben, bir modern bilimci değilim. Bundan ötesini onlara bırakarak, bitkilerle ilgili olan birinci maddemiz kapsamında olan fındığın TOZLAŞMA günlerinde söylenmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Bu sene için söz söylemezden önce, geçen sene, 7 Şubat 2014 tarihinde bu sayfalarda fındık TOZLAŞMA mevsimi ile ilgili yazımı sizlerle tekrar paylaşmanın faydalı olacağını düşünerek bilgilerinize ve ilgilerinize sunuyorum. Şöyle yazmışım:

  “…Fındık, çiçek mevsiminden geçiyor. Çok güzel bir tozlaşma havası var. Fındık bahçelerinde erkek çiçek tozuna boğuluyor insan. O toz tanecikleri, halk  arasında “karanfil” olarak adlandırılan pembe renkli dişi çiçek iplikciklerinin üzerine konarak, iplikciklerin özüne inen erkek çiçek embriyoları dişi çiçeği döllemiş olur. Döllenen iplik sayısı kadar fındık tanesi oluşur. Mevsim ne kadar iyi olursa fındık o kadar çok olur. Tozlaşmayı sağlayan hava güzelliği olmadığı zaman, çiçek ne kadar çok olsa da fındık olmaz. Kur'an-ı Kerim'in Ra'd sûresinin üçüncü ayetinde Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Yeri döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada bütün meyvelerden ÇİFTER ÇİFTER yaratan O'dur. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor. Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler (dersler) vardır.” Ayrıca Hicr sûresinin yirmi ikinci ayetinde de, “Biz, rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten bir su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık.”

 

  Değerli okuyucularım!

  Görüyoruz ki Allah (c.c.) sebepleri ve vasıtalarını birlikte yaratmış. Çiçekler açılarak hazır olacak; ılık ılık esen rüzgarlar, o çiçeklerin birleşmesini sağlayacak ve insanlar için mahsûl olacak. Bütün ortamı yaratan Allah'tır. Kul olarak insanların görevi, mahsûl için güzel ortamın yaratılması konusunda bolca dua etmesi ve Allah'tan istekte bulunması gerekir. Ancak kulun (yani biz insanların), vasıta olma görevi vardır. Eskilerin ifadesi ile “Esbaba tevessül” şarttır.

 

Nasıl?

1-              Gübreleme yapmak ve bahçelerin bakımı, insanların görevidir. Bakımlı bahçelerin çiçeklenme durumu ve meyvelerin beslenme gücü, bakımsız bahçelere göre daha farklıdır.

2-              İlaçlama yapmak da kulun görevidir. Esbaba tevessüldür. Allah, her canlı için düşmanlar, mikroplar, hasımlar da yaratmış. Onlarla mücadele etmek, kulun görevidir.

3-              Müslümanlar için ilim (zamanın tekniğini) öğrenmek farzdır. Her insan için de gereklidir. Yani, yetiştirmekte olduğumuz her mahsûlün de teknik bilgilerine sahip olmamız gerekiyor.

4-              Ortam hazırlamak seçme görevi  de kulun görevidir; esbaba tevessüldür. Yani Allah (c.c), her bölgeye göre farklı bitkiler yaratmıştır. Ilıman iklim bitkisi ve meyvesi olan fındığı, çok soğuk veya sıcak bölgelerde yetiştirmeye çalışmak da boşuna emek olur.

 

 

Sonuç olarak şunu belirtmek istiyorum: Fındığın çiçek mevsimi iyi geçiyor. Ancak iş sadece iyi tozlaşma ile bitmiyor. Afetleri de var. Bundan sonra, yaprak açma zamanındaki çok soğuk veya yaz aylarında esecek ve halk arasında “sam yeli” olarak adlandırılan yakıcı rüzgarlar, fındık için birer doğal afet olduğu gibi böcek vurması da bir afettir. Bir de insan afeti var ki, belki üretici için en ağır olanı da budur. Şöyle ki: Fındık borsası halen Almanya'dadır. Yani “Davul bizim boynumuzda asılı, tokmak başkasının elindedir” Fiyat ayarlamak için şimdiden çiçek saymağa başladılar. Dalda fındığı görünce, piyasadaki fındık fiyatları düşürülüyor.”

 

  Bunları yazmışım ama, doğal afetlerden bahsetmişim. Biliyorsunuz 29-30 Mart gece ve gündüzü geçirdiğimiz bir soğuk afeti, yükseklerdeki fındık ve erken çiçek açan meyveleri sildi- süpürdü. Ben, bu yaşıma kadar, fındık toplamak için bahçeye germediğimi hatırlamıyorum. Ama, geçen sene bahçelere hiç girmedik. Bu afeti, unutmamak lazım. Afetler, kulun hatası üzerine gelir. Allah, kullarına asla zulmetmez. Onun için “Acaba biz, nerede yanlış yaptık?” diye düşünmeliyiz ki afetler tekrarlanmasın.

 

  Önceki gün köye gittim ve fındık bahçelerini dolaştım. Çok güzel garafil (dişi çiçek) var. Fakar geçen günlerde geçirdiğimiz soğuklardan erkek çiçek (solucan, püskül) zarar görmüş, bir çoğu kurumuş. Bu nedenle, bizim oralarda (Çatak Mahallesi ve çevresi) erkek çiçeğin tozunu zayıf  gördüm. Verici Allah; İnşallah iyi olur. Duaya devam diyorum.

 

  Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 

 Bu Haber 865 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI