13 Şubat 2015 Pazar
İSMAİL SARI
“Ordu, Büyükşehir Oldu; Ünye Arada Kayboldu!”

Rahmetli Vehbi KOÇ'a sormuşlar: “Biraz daha sermayeniz olsa ne yapmayı düşünürdünüz?” demişler de; “Reklam! Reklam! Reklam!” demiş. Ben de diyorum ki; tanıtım, tanıtım, tanıtım.

 

Büyükşehir gerçeği, ilimiz halkına yeteri kadar tanıtılamadı. Tanıtılamadığı için, yazıma başlık olarak seçtiğim cümle, Ünye halkının büyük çoğunluğunun ağzında sakız gibi yuvarlanıyor ve çiğneniyor. Büyükşehir faaliyeti olarak henüz ortada, gözle görülen elle tutulan bir şey olmadığı için belki bu sözü söyleyenler haklı gibi görülebilir de doğru değildir. Çünkü, Büyükşehir ekibi daha henüz yerleşmekle meşgul oluyor. Varolmadan bir ekipten, bir geniş kapsamlı yerel teşkilat oluşumundan hemen sonuç beklemek pek hayalperestlik olur. Veya, muhalefet anlayışı ile aralarda boşluk oluşturarak, zihinlerde karışıklık meydana getirerek, toplum içinde her zaman varolan oynak oyların kotarılması anlayışının görüntüsüdür.

 

  İlçeleri de Kapsayan Büyükşehir Oluşumu:

  Büyükşehir oluşumu ile ilgili son yasal değişikliklerle, ilçelerin de Büyükşehir kapsamına alınmış olması, henüz yeni bir uygulama olması nedeniyle halkın kafası karıştırılmağa çalışıyor, diye düşünüyorum. Ordu İli'nin Büyükşehir oluşu, sadece Ordu İl Merkezinin, Büyükşehir nimetlerinden faydalanacağı ve ilçelerin-Ünye'miz de dahil-bu oluşumdan hiç faydalanamayacağı gibi körelerek hep küçüleceği şeklindeki anlatımlar, ya aptalcadır veya kasıtlıdır. Büyükşehir oluşumundan en çok faydalanarak büyüyecek olan merkezlerin başında Ünye'miz gelmektedir. Elbet ki Ordu İl Merkezi büyürken; arkasındaki bir çok ilçelerin merkezi durumunda olan Ünye ve Fatsa da büyüyecek ve onları besleyen ilçelere merkezlik yaparak onları da büyüteceklerdir. Bu gerçek; inkAr edilemez, görmezden gelinemez.

 

  Ancak;

  Burada bir noktayı dikkatlere sunmak istiyorum; o da, şudur: Büyükşehir Belediye Meclisini oluşturan üyelerden; Ünye ve arkasındaki ilçelerle (Çaybaşı, Akkuş, İkizce) Fatsa ve arkasındaki ilçeler (Kumru, Korgan, Kabataş, Çatalpınar ve diğerleri), birlikte hareket ederek güç birliği halinde yatırım ve hizmetlerin kendilerine akmasını sağlayacakken, kendi başlarına buyruk, bağımsız hareket ederek bölük-pörçük olmak suretiyle Ordu İl Merkezinin ekmeğine yağ sürerlerse elbet ki İl Merkezi, Büyükşehir nimetlerinin ağırlığını merkezde toplayarak, İlçeleri gölgede bırakacaktır. Bunun için, iyi bir siyasi organize ile Ünye ve Fatsa ekipleri, birlik sağlamak zorundadır. Geçmişteki il olma yarışlarında yapılan siyasi hatalar tekrarlanır; af buyurunuz, sidik yarışına girilerek “ben olacağım, sen olacaksın” şeklindeki ayrılıkçı tavırlar öne çıkarılırsa sonuç, hezimet olur. Hezimete uğramamak için siyasi organize görevi, öncelikle Ünye ve Fatsa Belediye Başkanlarına düşmektedir. Sayın Başkanlarımızın bu konuda maharetli olacaklarına inanıyor ve bekliyoruz.

 

  Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver YILMAZ, Fatsa'da ve Ünye'de birer temsil binası oluşturarak, ortak tavırlı ve dengeli dağılıma öncülük edeceğini göstermiştir. Bilinçsizce veya kasıtlı olarak tenkit edenler oldu. “Ne gereği var, kendisine saraylar, köşkler oluşturuyor. Gereksiz harcamalar yapıyor.” dediler. Tıpkı Sayın Cumhurbaşkanı'nın T.C. Devleti için yaptırdığı Başkanlık Sarayı veya Külliyesi için yapılan tenkitler gibi.

 

  Sayın Enver YILMAZ'ın yaptığı, kendi tavrını ortaya koymak ve göstermektir. Ve şöyle demek istemiştir: “Benim tavrım, dengeli dağıtım ve Büyükşehir nimetlerinin ortaklaşa paylaşımıdır; almasını bilirseniz. Gerisini sizler bilirsiniz!”

 

  Benim yorumum bu şekildedir. Gerisini, siyasilerimizin maharetine bırakıyor ve bekliyoruz. Ağlamasını beceremeyen çocuğa, kimseler meme vermez. Siyaset; çok sesli koro şefi gibi, kitleleri idare edebilme ve farklı sesleri bir toplu müzik sesi haline dönüştürme becerisi gibi, çok farklı verileri birleştirerek toplumların menfaatine sunabilme becerisidir. Dedi-kodulara, muhalefetin “Bulanık suda balık avlama” düşüncelerine ve halkın moral bozukluğuna düşmesine meydan vermeden siyasi becerilerinizi bekliyoruz. Hafta sonunda yapılacağını öğrendiğim, Ak Parti İl Kongresinin de hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

  Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 

 Bu Haber 1354 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI