28 Şubat 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Özgecan ve Değerler Eğitimi

Herkesi, her canlıyı eğitebilirsiniz. Hatta bırakın insanı, dünya da yaşayan milyonlarca çeşit hayvandan binlerce çeşidini eğitebilirseniz.  Yılanı çıyanı, kertenkeleyi, yılanı, sürüneni, yüzeni, yürüyeni, uçanı, her çeşit ve en vahşi olan hayvanı eğitebilirsiniz.  Ama ne gariptir ki, binlerce kanun,  anayasa ve kararnameye rağmen, milyonlarca insanı eğitemezsiniz.

 

Okuma yazma, falan filan yerden diploma almaktan bahsetmiyorum…  O eğitim değil, öğretimdir!

       

Ben eğitimden bahsediyorum…  Değerler eğitiminden. Bu iş sadece diploma vermekle olmaz. Değerler eğitimine fazlasıyla önem vermek gerekir.  İnsanlığın ortak ruhunda kültür ve dinler potası ile yerleşip evrenselleşmiş değerler eğitiminden bahsediyorum.  

 

Bu değerler eğitiminin de yasalar ve kanunlarla herkesin mutlak kabulüne, daha doğrusu kabul etmek mecburiyetine şamil, klasörlerde kalan değil uygulanan ve fiillerle caydırıcılığı kaim olan bütünlüğün hedef alındığı ve uygulandığı bir kavramdan bahsediyorum! 

        

Bazılarının, Devlet ahlak bekçisi değildir söyleminin aksine, Milli eğitimde değerler eğitimine şimdikinden çok fazla önem verilmesi gerektiğini söylüyorum.  Başta İtalyan olmak üzere,  birçok ülkeden alarak kullanmaya çalıştığımız ceza hukuku kanunlarının birçoğunun caydırıcılıktan uzak olduğunu söylüyorum. Avrupa Birliğine uyum yasaları diye yaptığımız bazı düzenlemelerin birçoğunun gerçekten evrensel normlara uygun olduğunun görülmesine rağmen,  bazı düzenlemelerin ise yaşadığımız coğrafyanın gerçeklerine uymadığını söylüyorum.  Bundan dolayı da, yani kanunların caydırıcılığının cılız kalmasından dolayı insanların suç işlemeden önce dur, düşün öyle hareket et reflekslerinin olmadığını söylüyorum.

 

Denebilir ki, Avrupa da suç yok mu? Doğru var!  Ama orada kırmızı ışıkta geçen bir parti Genel Başkanı bile skandala sebep oluyor, kendisine polis tarafından derhal ceza uygulanıyor ve bir sonraki gün gidip parti genel merkezine istifasını sunuyor, istifası da öyle göstermelik değil,  gerçekten işleme konuluyor.

 

Toplum içersinde binlerce özge can katili gibi cani, manyak, artık ne derseniz deyin, yani acaip varlıklar olmasının yanı sıra,  her an Özge canın karşılaştığı olay gibisi ile karşılaşmak riskiyle sokağa adımını atan nice özge canlar var…  Evinde kocasından, oğlundan, erkek kardeşinden, babasından şiddet gören, dövülen sövülen binlerce Özge can var…  İşyerinde taciz gören, akrabalarından bile taciz ve cinsi istismar gören binlerce Özge can var. !2, 15 yaşlarında mal gibi üç kuruşluk başlık parasına dedesi yerinde adama satılan binlerce çocuk gelinler var.  Bunlar ne olacak?  Tamam, Özgecan için yapılan yürüyüşler, gösterilen tepkiler yerindedir… Sorunun vicdanlarda yer bulmasına ve bu sakat vaziyete neşter vurulmasına vesile olabilir… Eyvallah! 

         

Benim işaret etmek istediğim husus, bu tepkiler çok değil birkaç hafta sonra azalacak ve Özge canın başına gelenler unutulacak!  Özge canın ocağına düşen ateş ailesini uzun yıllar yakacak, ancak toplum çabuk reaksiyonlu fakat unutma özürlü olduğu için,  elzem olduğu cihette çalışmalar yapılmayacak ve olay unutulup gidecek… Benim altını çizmek istediğim budur!!!

 

Öyleyse yapılması gereken nedir? Yapılması gereken:  Ailede, okulda, camide, resmi ya da sivil kurumlarda değerler eğitiminin verilmesidir!  En başta Japonya olmak üzere birçok ülke bu eğitimi veriyor.

 

Başka:    kanunlarınız caydırıcı olacak…  Oradan buradan aldıklarınız bedeninize uymuyorsa, gerçekten yaşadığınız topraklarda ki toplumun ruhaniyetine, genlerinin şifreleri ve kotlarına uygun kanunlar çıkarıp, bunları istisnasız uygulayacak kavramları ve unsurları yapılandıracaksınız!

 

Sonuç: hem değerler eğitimini vereceksiniz… Hem kanunlarınız caydırıcı nitelikte olacak, hem de istisnasız uygulanacak.  Yoksa tepkiler gösterip aynı tas aynı hamam misali, sonra yine aynını yaşamakla bir şey düzelmiyor, hadiseler sürekli tekerrür ediyor. Olay budur.         

 

       Bu Haber 814 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI