7 Mart 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay Haftası ve Ebeveynin Bilmesi Gerekenler

Çocuklar iyi ve kötü, doğru ve yanlış gibi değerleri ilk olarak aile ortamında kazanırlar. Anne babanın çocuklarının hatalı davranışlarını görmezden gelmeleri, hatalı davranışlar karşısında tepkisiz kalma, gülme, onaylama gibi uygunsuz tepkiler göstermeleri ya da davranışları tutarsız tepkilerle karşılamaları çocukların olumlu değerleri kazanmalarında sorunlar doğmasında yol açmaktadır.

 

Çocuklar sorumluluk duygusu kazanmalı:

 

Ebeveynin en önemli görevlerinden biri, çocuklarının sorumluluk duygusu kazanmalarını sağlamak ve kendilerine zarar verici davranışlardan korumayı öğrenmelerini desteklemektir. Temel de bu davranışları ve değerleri kazanan bir çocuğun ergenlik ve yetişkinlik hayatında kendini tehlikelerden koruması çok daha kolay olmaktadır.

 

Ebeveynin kişisel bakım, genel sağlık, doğru beslenme, düzenli yaşam ve uyku, düzenli egzersiz gibi temel alışkanlıkları çocuğuna zamanında başarıyla kazandırması kişinin yetişkin hayatta kendini korumasını ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmasını kolaylaştırmaktadır.

 

Çocukları n sığınağı aileleri olmalı:

Çocuklarınızla küçük yaşlardan itibaren güçlü bir ilişki geliştirmeli, aranızda kuvvetli bağlar oluşturmaya gayret etmelisiniz.  Çocuklarınızla aranızda güçlü bağlar oluşturduğunuzda, madde kullanımı konusunda ki uyarılarınızı daha fazla ilgiyle dinleyecek ve dikkate alacaklardır. Oluşturduğunuz bu güçlü bağ,  çocuklarınız hayatın dalgalı denizlerinde yol alırken onları dalgaların arasından çekip çıkartacaktır. Bunu sağlamak için sağlıklı iletişim ve etkileşim konusunda aşağıdaki maddeler ışığında bilgilerimizi tazeleyebiliriz.

 

# Çocuklarınız kaç yaşında olurlarsa olsunlar onlarla her gün düzenli olarak sohbet etmeyi adet haline getirin.

# Çocuklarınıza günlük olaylar, basit ve önemli kararlar hakkında ki fikirlerini sorun ve cevaplarını dikkatle dinleyin.

# Çocuklarınıza karşı objektif olmaya, onları yargılamadan, suçlamadan dinlemeye gayret edin.

# Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren yalan söylememeye alıştırın.  Onları yalan söylemek zorunda bırakan, baskıcı, aşırı eleştirel ya da mükemmeliyetçi tavırlardan uzak durun.

# Çocuklarınıza öğütler ve tavsiyeler verin ancak sürekli vaaz veren içeriklerle konuşmaktan kaçının.

# Çocuklarınızla kurduğunuz iletişimin sadece onları azarlamak, eleştirmek veya ve tavsiye vermekten ibaret olmamasına özen gösterin. 

# Aileleri ile birlikte yeterli zaman geçiren ve kendilerini ailelerinin hayatının bir parçası olarak hisseden çocuklar, madde kullanımına daha az ilgi duymaktadırlar.

# Çocuğunuzla birlikte zaman geçirmek için oyun oynamak, müzik dinlemek, film izlemek, yürüyüş yapmak, kitap seçmeye gitmek vb. aktiviteler oluşturun.

# Çocuğunuzu üzgün veya kırgın gördüğünüzde bu durumu görmezlikten gelmeyin ve neyi olduğunu sorarak onunla ilgilenin. Ne yaşarsa yaşasın sizin ona yardım etmek için daima hazır olduğunuzu vurgulayın.

# Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim de onu destekleyen ve kendisini iyi hissetmesine yardımcı olan kelimelerin daha fazla yer almasına gayret edin. Seni seviyoruz, Seninle gurur duyuyoruz. Sen… konularda yetenekli bir çocuksun. Sen… Birçok şeyi çok iyi yapıyorsun, gibi.

# Aile içi iletişimi gerçekleştirmeye yönelik kitaplar ve yayınlar okumaya gayret edin, uzman görüşlerini dinleyerek bilgilerinizi arttırın, eğitim programlarına katılın.

 

Çocuklarınızı arkadaşlarına kurban etmeyin:

Akran baskısı çocuğun yaşıtları ya da içinde bulunduğu grup tarafından bir şeyi yapmaya zorlanması ya da cesaretlendirilmesidir.

 

Çocuğunuza hayır demeyi öğretin.

#Sizinle her şeyi paylaşmasına yönelik cesaretlendirin.

# Davranışları sonunda kendisine ve başkalarına verebileceği zararları düşünmesine teşvik edin.

# Çocuğunuza kısa ve uzun vadeli hedefler koyun.

# Ona yanlışa hayır diyerek güçlü olabileceğini, esas güçlü ve erdemli davranışın bu olduğunu öğretin.

 Bu Haber 633 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI