29 Haziran 2015 Pazar
HİKMET AKSOY
Demokrasiyi anlamak ve sevmek…

      Sevmek ve sevilmek…  Aynı kaynaktan içilen bir duygu bütünlüğü… Sevmek eylemini zorlayan, zaman-zaman ona sınırlar çizen, ona geçilmesi gereken köprüler kuran  “anlayış/hoşgörü” zenginliği varsa ortada sorun yoktur bir anlamda.

      Amaaa…  “Körü körüne sevmek”,  delicesine tutulmak gibi “tek taraflı” sevgi seline kapılmanın anlamsızlığı da çokça yaşanıyor ne yazık ki… Oysa,  “sevgi terazisi”nin bir kefesinde konulan güzel duyguların karşılığı olan  “vefa ve anlayış/hoşgörü” karşı kefede yoksa;  o zaman ne olacak?

      “-Seviyorum!...” deyip  -tek yönlü-   olarak her şeyin  bittiği anlamıyla yola çıkanların daha sonraları ters ayakkabı giydikleri beyinleri/yürekleri acıyınca gerçeği  görüyor/anlıyorlar.

      Tıpkı bizim “demokrasi denemelerimiz”  gibi…

      Sistem olarak demokrasiye karşı olanlar da kimi zaman zuhur edip akıllarınca haklılık peşinde koşuyorlar ama sonuçta onlarda sandığı tercihte şaşmıyorlar.

      Sonuçta demokrasi aşkımız;  ama “kara sevda”, ama  “platonik” vs, ne olursa olsun kavuşulması bir özlem olarak koşuyoruz peşinden yarım yüzyıldan fazla zaman.

      Aslında sevilen şeyin   -içeriğini, rengini, huyunu, suyunu,  ağırlığını-   ne olduğunu bilmeden  “gözü kapalı”  sığ suya dalma dalıp baş-göz yarmaktır  “kara sevda.” Bizde de nice yıllar yapılan demokrasi denemeleri bunu göstermiyor mu?

      Yüzmeyi bilmediğimizden midir bu acaba?

      “Her yiğidin farklı yoğurt yiyişi” örneği demokrasinin tam anlamda yeşerip  dal/budak salması için bu ülkede her gelen “kendi anlayışı” ile “keyfilik” yapmadı mı?

      Aynı sıkıtılar yok mu bugün?

      Bizimkisi  “Kara sevda” örneği… Her gelen;  sağduyuyu yitirmişlikle  “etrafı dinlememek”  konumuna girip “Bildiğim bildik, çaldığım düdük…” örneği sevdalanmalarıyla aklınca hizmet yarışına kapılıyor.

      Ülkemiz demokrasisinde ne yazık ki böyle flu/natürmort manzaralar çokça yaşandı.

                                                    x    x     x

      Sevmek güzel şey, sevdiğini anlamak/benimsemek ise çok daha erdemli bir eylem…Bu Haber 1634 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI