14 Mart 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuklarla Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

Erkek çocuklarına tanınan ayrıcalık sebebiyle kız çocukları istenmediklerini düşünerek büyüyorlar.  Bu algıyı yıkmak için onlara eşit davranmayı öğrenmeliyiz. Aksi takdirde sorun nesiller arası aktarım ile devam edecektir. Çocuklarınızı birbirleriyle ve başka çocuklarla kıyaslamayın. Her biri farklı özelliklelere sahip birer birey olan çocuklarımızı kardeşleriyle ve sosyal çevrelerindeki diğer çocuklar ile karşılaştırmak, birini diğerinden üstün tutmak ruhlarını yaralar.  Yetişkin birey olduklarında unutamayacakları travmalara neden olabilirsiniz.

                       

Onlarla bireysel vakit geçirin:

Her biri için ayrı zaman dilimleri yaratın. Nasıl işinizde görüşmelerinizi randevu ile yapıyorsanız çocuklarınıza da bu imkAnı tanıyın. Bu süreyi onların keyif aldıkları etkinliklerle zenginleştirin. Sizin yanınızda kendilerini güvende ve özel hissetmelerini sağlayın. Göz teması kurarken eğilin ya da çömelin.  Gözleriniz onlarınkiyle aynı hizada olsun. Bu daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Genellikle dostum,  arkadaşım gibi hitap biçimleri kafalarının karışmasına neden olabileceği için oğlum ya da kızım demeyi tercih edin.  Oyun oynarken öğretin ve tamamen içtenlikle onlarla olun. Cep telefonunuzu, tabletlerinizi kapatıp bir kenara koyun.  Kendinizi tamamen çocuğunuza verin. Oynadığınız oyunlarla paylaşmayı, ekip olarak oynamanın,  birlikte üretmenin hazzını öğretin.

  

Hata yapmalarına izin verin:

Önemli olanın sonuç değil süreç olduğunu ve bir amaç için harekete geçmenin önemini anlamalarını sağlayın.  

Yaptıkları hatalar için eleştirmek yerine onlarla konuşun. Çabaları için takdir etmeyi ihmal etmeyin.

         

Düştüklerinde kaldırmayın ve yapabilecekleri işleri siz üstlenmeyin:

Aksi takdirde her şeyi başkalarından beklemenin doğal olduğuna inanırlar. Yapabilecekleri işleri kendileri başardıkça ve düştükleri yerden kendileri kalkmayı öğrendikçe özgüvenleri artacaktır.

   

Sorumluluk verin:

Evcil hayvanlarınızın ya da çiçeklerinizin bakımı konusunda küçük sorumluluklar verin. Yerine getirdikçe övgü dolu sözlerle ödüllendirin. İhmal ederse eleştirmeyin, tavır almayın. Yapması için yüreklendirin.

 

Sanatçı yönünü destekleyin:

Yaptığı her resmi beğenin. Öğrendiği şarkıları söylemesi için destekleyin. Gerekirse birlikte söyleyin. O yaratıcı yönünü kullanırken onu izleyin. Çocuklar bir şeyler yaparken ebeveynleri tarafından izlenmekten çok hoşlanırlar.

    

Sözlerinizi değil davranışlarınızı örnek aldıklarını bilin:

Tutarlı olmak çocuk yetiştirmenin en önemli kuralıdır. Sözünüzle eyleminiz uymuyorsa çocuğunuz size olan güvenini yitirir. Davranışlarınız onlara kılavuzluk edecektir. En önemli rol model olduğunuzu unutmayın ve her davranışınızın taklit edildiğini bilin.

Öyleyse siz çocukların yanında madde kullanmayın, şaka bile olsa yalan söylemeyin,  birinin aleyhinde konuşmayın,  münakaşa etmeyin!

Televizyonu çocuk dadısı olarak kullanmayın,  akşamları televizyonu kapatıp biraz sohbet edin,  arada bir kitap okuma saati düzenleyin, çocuğunuzu adam yerine koyun ve onunla bazı konuları istişare edin, okul idaresi ve öğretmenleri ile belli aralıklar ile görüşüp çocuğunuzun durumunu takip edin,  inanın her şey daha güzel olacaktır.

Bugün Dünya Tıp Bayramı.  Değerli Doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının bu kutlu gününü canı gönülden tebrik ediyor, en erdin saygılarımla esenlikler diliyorum.Bu Haber 855 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI