20 Temmuz 2009 Pazar
ARİF TAKICI
20 TEMMUZ HAREKATI
Kıbrıs Türkleri Orta Anadolu’dan, genellikle Konya civarından, Karaman Türkleri’nden Kıbrıs’a yerleştirilmiş olan soydaşlarımızdır.

Adanın, 1570 yılında Türkler tarafından alınışından, 1878 Rus Osmanlı Harbi'ne kadar geçen zaman dilimi içerisinde huzurlu olduğu görülür. Rus Osmanlı Harbi'nden sonra, Ada İngiltere'ye kiraya verilmiştir.  1960 yılında Türkiye, Yunanistan  ve İngiltere olmak üzere üç ülkenin garantörlüğünde  Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuş, Başpispokos  Makarios  da Kıbrıs'ın ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. 

Kıbrıs elimizden nasıl çıkmıştır, niçin çıkmıştır, bu uzun,  tarihi bir konu olmasının yanı sıra, zaten bu köşemiz de  ‘'bunun izahına'' yetersiz gelir. Kıbrıs  Cumhuriyeti kurulduktan  üç yıl sonra, yani kuruluş anlaşmasının mürekkebi bile kurumadan, zalim Makarios'un  kurdurduğu EOKA  B örgütü Türklere karşı katliamlara  girişmişlerdir. Bu acımasız Rum politikası ve Adayı Yunanistan'a ilhak etme planları 1974 yılına kadar devam etmiştir. 

 1974 Kıbrıs Barış Harekatı neden yapılmıştır?..  15 Temmuz  1974'de Yunan cuntası  Cumhurbaşkanı Makariosa  darbe yapınca, Makarios  Ada'dan kaçtı. Bunun üzerine, Yunan  generalleri  İngiliz ve Türk katili Nikos Samson'u  Kıbrıs Cumhurbaşkanı seçti.  Türkiye, Kıbrıs'a  garantör Devletler olan  İngiltere ve Yunanistan'dan, Ada'da güveni sağlamak yönünde müşterek hareket etme teklifine müspet cevap alamayınca, 20 Temmuz  Harekatı'nı yapmak zorunda kaldı. 

Kıbrıs harekatı başarılı mıdır ? Evet, başarılıdır!! Amerika ve Müttefik güçlerin Irak ve Afganistan'da senelerdir hala istikrarı  sağlayamamış olmalarını analiz etmek bile, Türkiye'nin yaptığı 20 Temmuz Harekatı'nın başarılı olduğunu anlamaya kafidir! 

Ancak, anlaşılması güç olan şey,  Rum ve Yunan hükümetlerinin savaştan kaçan askerlerine madalya vermelerine karşın, Devletimizin bu  ‘' kahraman Kıbrıs Gazilerimize'' hala madalya vermemiş olmasıdır!  Anlaşılması güç olan şey, sosyal güvencesi olan olmayan ayırımı gözetilerek, Gazilerin şeref aylıklarında farklılıklar yaratılmasıdır.   Anlaşılması güç olan şey, Gazilerin adeta az şerefli, çok şerefli gibi kategorize edilerek ayırımcılığa tabi tutulmalarıdır!  Söyler misiniz…  Devleti temsil edenler, Gaziler savaşırken rütbelisi rütbesizi,  sosyal durumu iyi olan ya da iyi olmayan, aynı kederi paylaşarak kahramanca savaşmadılar mı? Ayırım yapmanızın ülke ekonomisine katma değeri nedir? Ayırım yapmasaydınız, bu maliyeyi ne kadar zor duruma sokardı?... Muharip Gaziler Genel Başkanımızın, 5 yıldır Sayın Başbakanımızla görüşme talebine neden cevap verilemeğini de anlaşılması güç buluyoruz!

Söyler misiniz lütfen, Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK şu anda sağ olsaydı, kendisine, Gazilerimize gösterdiğiniz ayırımcılığı mı reva görecektiniz? İsterseniz boş verin  ha… Şöyle Gazilerimiz, İstiklal Savaşı Gazileri gibi yaşlanıp azalarak sayıları birkaç  kişiye düşsün, madalyalarını o zaman verir ucuza kapatırsınız işi, ne dersiniz?... Hem milli ekonomiyi de fazla etkilememiş olursunuz!  Maaş ayırımcılığına da o zaman bakarsınız. Neme lazım, Gazilerin yüzünden enflasyon menflasyon artar da şimdi…

Ha.. unutmadan, biz Gaziler maddi beklenti karşılığında savaşmadık!!  Sıkıntımız o değil, üzüntümüz haksızlığa ilgisizliğe, maruz kalmamızdır. Yoksa, vatanımız için bu yaşımızda da hiç durmaz savaşmaya yine koşarak gideriz.

Kıbrıs Harekatı'nın yıl dönümü dolayısı ile şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı günler diliyorum.Bu Haber 1591 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI