27 Mart 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Kılavuzu Karga Olanın Burnu B..ktan Çıkmaz

Bizler, Türk halkı olarak, üretken bir milletin nesli olmamıza karşın büyük çoğunluk, tüketime meyilli olarak yetişiyoruz ve bizden sonrakileri de öyle yetiştiriyoruz. Çocuğumuzun hayat garantisini devlet memurluğunda görüyoruz. Kayseri ilimiz, üretici insanların ağırlıklı olduğu bir il olarak tanınmıştır. Şöyle bir sözleri de vardır: “Kayserililerin en işe yaramayanları ancak memur olur.” Bu sözden ben şunu anlıyorum: Kayserili bir baba, çocuğunu yetiştirirken, üretken olmaya, ticaret hayatına, tüketmeye değil üretmeye yönelik olarak KILAVUZLUK yapıyor ve hayat garantisini üretimde görüyor. Rehberlik, yönlendirme, en ideal olana kılavuzluk yapmanın önemini belirtmeğe çalışıyorum.

 

Bizim halk olarak, millet olarak kaliteli kılavuzlara ihtiyacımızın olduğuna işaret etmeğe çalışıyorum. Kötü kılavuzlar yüzünden hep özenti toplumu, taklit toplumu, hazırcı toplum haline gelmişiz. Osmanlı'nın son yıllarındaki Fransız mukallitliği (taklitçilik), koskoca imparatorluğun yıkılış nedenlerinden biri, belki en önemlisidir.

 

LAfı fazla uzatmadan sadede (asıl konuya) gelmek istiyorum. Biliyorsunuz önemli bir seçim sath-ı mailine (seçim sahasına, seçim dönemine) giriyoruz. Milletin vekillerini seçeceğiz. Bir başka söyleyişle, millete kılavuzluk yapacak, milleti yönlendirecek insanları seçerek önümüze geçireceğiz. Bana göre en önemli seçimimizi yapacağız. Önümüze geçireceğimiz, kılavuz, rehber yapacağımız insanların hangi yönlerine dikkat etmemiz gerekiyor. Nasıl rehberler, kılavuzlar, vekiller istiyoruz. Yani biz, ne istiyoruz? Oğlumuzu, kızımızı devlet memuru yapacak kılavuzlar mı istiyoruz; yoksa onlara iş öğretecek, iş kurma becerisi kazandıracak, yol gösterecek kılavuzlar mı istiyoruz?

 

Konuyu biraz daha yöreselleştirerek, yerelleştirerek açmak istiyorum. Bizim yöremizden göndereceğimiz vekillerimiz, bizlere nasıl plAnlar, projeler, rehberlik plAnları sunuyorlar. Neler yapacaklar? Yöremiz için neler düşünüyorlar?

 

Bizim, köylerimizde ürettiğimiz fındığın borsası, halen Almanya'da mı olacak? Ziyan olan Trabzon hurmalarımızla ilgili ne düşünüyorlar? Köylerimizde kendiliğinden üreyen bir sürü mahsulümüz var: Ham elma, armut, erik, üvez (Trabzon hurmasının ham olanı), döngel (muşmula) ve benzerleri. Hep ziyan olup gidecek mi? Meyvelerimiz var: elma, armut çeşit çeşit aşılı erikler; hepsi ziyan olup, çürüyüp gidiyor. Bunlarla ilgili olarak sayın vekil adaylarımız neler plAnlıyor, düşünüyor ve bizlere nasıl kılavuzluk yapacaklar. Bu yörelere bir sirke fabrikası da mı kurulamaz? Bir pekmez fabrikası, bir meyve suyu fabrikası daha neler neler… Yani toplumu üretime yönlendirecek neler düşünüyorlar? Yöreye sahip çıkacak nasıl plAnları var?

 

Değerli Okuyucularım !..

Büyümek için üretmek gerekiyor. Hazırcı toplum olmaktan kurtulmalıyız. Çocuklarımızı üretime yönlendirmeliyiz. Ancak; ürettiğimiz mal, mahsûl, meyve, sebze elimizde ziyan olurken çocuğumuza; “sen de bunlardan üret!..” demeye hakkımız olamaz. İşte burada kılavuza, rehbere, yol gösterene, el tutana ihtiyacımız vardır; O da vekildir, hükümettir, devlettir. Devlet imkAnlarını halka sunacak vekiller seçelim.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla… Bu Haber 1423 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI