27 Temmuz 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol...
Uzun vadeli içenlerin vücutlarında büyük çapta etkilenme ve organik, patolojik değişmeler görülmektedir. Bu tür kimselerde:

1. Alkolü parçalayan hazım sistemi bu parçacıkları ve son şeklini genellikle,  böbreklerin daha fazla çalışmasıyla dışa atmaktadır. Bu dışa atmada ise, vücut fazla su kaybetmektedir. Böylece vücutta su kaybı oluşmakta ve vücutta Dehidratasyon dediğimiz, kuruma izlenmektedir. Bu susuzluk halinde açıkça ağızda kuruluk, vücutta halsizlik ve ciltte buruşma-kuruma görülmektedir. Yaşlı insanlarda, bu durumlar çok daha iyi saptanmaktadır. Bu devrelerde çoğu kez kan şekeri de düşmekte veya gizli diyabetler meydana çıkmaktadır.

2. Bunun yanında alkol içenlerde iç kulak dengeleri bozulmakta, refleksler ve duyarlılıklar azalmaktadır. Böylece insanlar dengesiz yürümeleri sonucunda kolayca kazalara uğramakta, ev ve yol kazaları çoğalmaktadır. Bunun yanında trafik kazaları da çok daha fazla husule gelmektedir. Bunlar arasında kara yollarındaki kazalar tabii ki ilk planda gelmektedir. Ayrıca tren kazalarındaki makinistlerin ve uçak kazalarındaki pilotların da kanında, çoğu kez alkol tespit edilmektedir. Bunların yanında sokaklarda, iş yerlerinde ve evdeki kazalarda da alkolün rolü büyük olmaktadır.

3. Pilotların arasında da alkole alışmalar oldukça kolay olmaktadır. Uçaklarda viski ve diğer içkiler pilotların adeta eli altındadır. Belki o nedenle pilotların çoğu alkol kullanmaktadır. Onların alkollü olarak uçak kullanmaları da sakıncalı olmaktadır. Bu durum özellikle uzun ve gece yolculuklarında daha da önemlidir. Onun için onların da sıkı şekilde kontrol edilmeleri gerekmektedir. Çünkü uçak kazaları diğer kazalara benzemez. Uçak kazaları genellikle ölümle sonuçlanmaktadır.

4. Bunun da ötesinde alkol kullananların arasında, genel kazalar ve düşmeler de daha sık husule gelmektedir. Örneğin ciddi kafa travmalarının  %65 kadarında alkolün rol olduğu iddia edilmektedir. Yangınlardaki ölümlerin de %75-80'inde alkol rol oynamaktadır.

5. Tüm bunların yanında cinayetlerin işlenmelerinde alkolün rolü yaklaşık olarak       % 45 - 50 nispetindedir.

6. Öte yandan, alkol kullananlarda cinsel suçlar da oldukça fazla olmaktadır.Bu Haber 1583 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI