17 Nisan 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Yerin Altı Yanıyor, Toprağın Üstü Donuyor

Afyon'un Gazlıgöl Beldesinden selAmlarımı sunarken, her bölgesinde dört mevsimin yaşandığı güzel Yurdumun, bulunduğum bölgedeki farklı güzelliklerinden kısacık bahsederek siz değerli okuyucularımı da burada gördüğüm güzelliklere ortak etmek istiyorum.

 

Sefa Termal Tesislerinin penceresinden dışarıya bakıyorum; dağlar, tepeler ve arazi bembeyaz kar. Nisan Ayı, yarı olmuş; eskilerin Alaturka hesabına göre Abrul Ayı girmiş, Anadolu insanı Nisan Yağmurları beklerken bir de bakmış ki, etrafını bembeyaz kar sarmış, kış geriye gelmiş. Yalancı bahara aldanarak erken çiçek açan meyve çiçekleri ve yaprak tomurcukları kahve rengine dönüşmüş, soğuktan kavrulmuş. Geçtiğimiz sene (2014 yılı) olduğu gibi, bu sene de bazı meyvelerimizin yokluk belirtilerini görmekten üzgünüz. Ancak ne acı ki gerçekler ortada.

 

Pencereden bakmağa devam ediyorum.Otoparkta arabaların üzeri bembeyaz kırağı. otoparkın ortasında bulunan kaplıca suyunun bacasından püfür püfür su buharı yükseliyor ve etrafa kükürt kokuları salıyor. Yani, YERİN ALTI YANIYOR, TOPRAĞIN ÜSTÜ DONUYOR. Gazlıgöl denilen bölgede, adeta değneğini batırsan kaynar su fışkıracak gibi, Her taraf termal tesisi dolu. Ancak, bunların içinde Sefa Termal hem suyunun zenginliği, hem mineral yükü ve tesislerinin güzelliği ile bütün dikkatleri üzerinde topluyor.

 

Ege Bölgesinin büyük çoğunluğunda, yaygın halde kaplıcalar vardır. Tabii ki bölgenin volkanik yapısı ile yakından ilgili bir durumdur.

 

Cenab-ı Hak (c.c) her bölgemize ayrı bir zenginlik ve güzellik vermiştir. Yeteri kadar değerlendirerek ülke zenginliğine dönüştüremediğimiz bu doğal varlıklarımızın kıymetini, son yıllarda biraz daha fark eder olmuşuz. Afyon ilimizde termal turizmi, son yıllarda çok hızlı gelişme göstermektedir.

 

Değerli Okuyucularım!

 

Ülkemizin doğal güzelliklerini, yer altı ve yerüstü zenginliklerini gereği gibi değerlendirdiğimiz zaman, bizlere yetişecek kimseler olamaz diye düşünüyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1186 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI