23 Nisan 2015 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çamyar'ın 1. yılında sürpriz yok...

Geçtiğimiz hafta üç önemli kutlama gerçekleştirdik.

Birincisi Peygamberimizin dünyaya gelişinin 1444. yıldönümü kutlamalarıydı.

İkincisi Turizm Haftası kutlamalarıydı.

Üçüncüsü ise TBMM'nin açılışının 95. yıl kutlamalarıydı.

Kutlu Doğum Haftası ile ilgili olarak Ünye Flaş Radyo'daki Haftanın Yorumu programına canlı telefon bağlanan Ünye Müftüsü Sn. Vedat Başsan'dan ilginç bir şey öğrendim. 60'a yakın Müslüman ülkeden tek Türkiye'de Peygamberimizin dünyaya gelişi kutlanıyormuş.

Vedat Hoca'mızın bu ifadesi beni bir Müslüman Türk olarak çok gururlandırdı.

 

Temennim; Kutlu Doğum Haftaları ülkemizde asırlar boyu, nesiller boyu sonsuza kadar devam etsin.

 

Ünye'deki Turizm Ateşi yanlış yerde yakıldı 

 

İlçemizdeki bir diğer kutlama ise Turizm Haftası'ydı.

 

Ordu Valiliği Turizm kutlamalarını bu yıl Ünye'de düzenleme kararı aldı. Bunun üzerine Turizm Ateşi de Ünye'de yakıldı.

 

Birçok eksiğine, yanlışına, ciddi sayılabilecek hatalarına rağmen hafta kapsamındaki etkinlikler güzeldi.

 Ancak bence Turizm Ateşi yanlış yerde yakıldı.

Bunun adı Turizm Haftası... Maksat turistik değerlerimizi anlatmak, tanıtmak öyle değil mi? İyi de Cumhuriyet Meydanı'nda hangi turistik değerimizi tanıtma fırsatımız olabilirdi ki?

Konu turizm olduğuna göre Turizm Ateşi Cumhuriyet Meydanı'nda değil de turizm değeri olan bir yerde yakılmalıydı. Örneğin Kale'de, Kadılar Yokuşu'nda, Müze Ev'de, vb...

 

Geçtiğimiz yıl Valilik Turizm Haftası'nı Fatsa'da kutlama kararı almıştı. Turizm Ateşi Alternatif Turizm'e örnek olarak gösterilen Kabakdağı'nda yakıldı. Hatta bütün etkinlikler burada gerçekleştirildi.

 

Türkiye Cumhuriyeti'ni TBMM kurdu

 

Geçen haftanın son günlerinde ise TBMM'nin açılışının 95. yıldönümünü kutladık. Yurdumuzun dört bir yanında bir kez daha 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları düzenlendi.

 

23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; Ulusal Kurtuluş Savaşımıza önderlik etmenin, Cumhuriyeti ilan etmenin ve bütün dünyaya Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğunu duyurmanın onur ve gururunu üzerinde taşıyan çok kıymetli bir varlığımızdır.

 

Bu varlığa sımsıkı sahip çıkmak, koruyup-kollamak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza dek yaşatmak her an, her zaman 1. görevimiz olmaya devam edecektir.

 

Bu vesileyle, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum.

 

Ahmet Çamyar 1. yılını anlattı

 

Hep denir ya; ilk kez seçilmiş belediye başkanlarına 6 ay süre verilmeli. O da bu süre içinde gerek kurumu gerek kurum çalışanlarını gerekse sorunları iyice öğrenmeli... Kısa, orta ve uzun vadede yapacağı çalışmayı planlamalı ve yola çıkmalıdır.

 

Ben seçim sonrası yaptığım sohbetlerde Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çamyar için bu sürenin 1 yıl olması gerektiğini söylemiştim.

 

Niye?

 

Bir kere ilk kez Başkan seçildi 6 ay oradan hakkı vardı. Bir de Ordu Büyükşehir oldu, yeni bir yapılanma ve uyum sürecine ihtiyaç vardı. Bir 6 ay da bunun için gerekiyordu...

 

Hani derler ya senet vakti ile seçim vakti çabuk gelir. Aynen öyle. 30 Mart 2014 daha dün gibi ama üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmiş.

 Sn. Çamyar 22 Nisan akşamı belediyede geçen 1 yılın hesabını verdi.

 Davetliydim, ancak önceden programlanmış başka bir işimden dolayı katılamadım.

 Tabi yaptığı konuşmayı sonradan dinleme imkanım oldu.

 Peki ne dinledim, ne anladım Sn. Başkan'dan?  

 1. yılda sürpriz yok...

Evet, geçen bir yıl belediyede yeni yapılanma ve Büyükşehir'e uyum süreci ağırlıklı olarak geçmiş.

Tabi temizlikti, tamirattı, acil küçük yatırımlardı, vs. günübirlik işler yerine getirilmiş.

 

Ama insan bu 1 yıl içinde yine de sürpriz beklemiyor değil...

 

Ne olabilirdi bu sürprizler?

Bakın bugün Ünye'nin önünün açacak, geliştirecek, yaşam standartlarını artıracak dört ana konu var. Ünye Akkuş Duble Yolu, Organize Sanayi Bölgesi, Limanın büyütülmesi, Üniversite Kampus alanı.

 

Eğer Sn. Başkan bizzat kendi girişimleriyle bu dört ana konudan hiç değilse birinde ya da ikisinde, üçünde hareket başlatabilse ve 5 yıllık başkanlığı döneminde bu işin bitirileceği algısı yaratmış olsaydı sürprizi gerçekleştirirdi.

 

Kaldı ki böyle bir sürpriz ne yapardı? Başkan'a ta işin başında 'Başarılı Başkan' sıfatı kazandırırdı.

 

İşte bu olmadı, Sn. Çamyar böyle bir sürprizi gerçekleştiremedi.

 

Al sana tahmin: AK Parti: 2.5, CHP: 1.5, MHP: 1...

 

Doksanlı yıllarda ANAP zamanından tanıdığım Ordulu bir dostum benim gözümde sanki 'siyasi bir kahin'dir.

 

1995 genel seçimlerinde Saadet Partisi'nin Türkiye'de 1. parti olacağını, Ordu'dan da iki milletvekili çıkaracağını söylediğinde ben dahil duyan herkes pek ciddiye almamıştık.

 

Ancak aynen dediği gibi oldu, seçimden SP 1. parti çıktı. Ordu'dan da iki milletvekili çıkardı.

 

Bu dostum, 1999 seçimlerini olsun, 2002 seçimlerini olsun, 2007, 2011 seçimlerini, hatta 30 Mart 2014 yerel seçimlerini ufak tefek yanılmalarına karşın bildi.

 

Bu 'siyasi kahin'le 20 Nisan'da biraz sohbet ettik. 7 Haziran seçim sonuçlarını nasıl gördüğünü sordum. Küsuratlı bir tahminde bulundu, dedi ki; Şu andaki görüntü AK Parti: 2.5, CHP: 1.5, MHP: 1.

 

Bu küsuratlı tahminle kafam karıştı doğrusu. Ama konuyu şöyle izah etti: Ordu'nun 5 milletvekilinden dördü belli. Bunun 2'si AK Parti'nin, 1'i CHP'nin, 1'i MHP'nin. Geri kaldı 1 milletvekili. Bu bir milletvekili AK Parti-CHP arasında. O da çok kalmaz bir iki hafta içinde belli olur.

 

Benim 'siyasi kahin' bu seferde sonuçları tutturur mu, bilemem.

 

Ancak ben bu seçimlerin her şeye gebe olduğunu... Sürpriz sonuçlarla karşılaşıla bileceğimizi düşünüyorum.Bu Haber 1506 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI