1 Mayıs 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye’nin Mucitleri Fen Lisesinden

27 Nisan 2015 Pazartesi günü, Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi'nin BİLİM FUARI açılışına katıldım. Çoktandır görmek istediğimiz ve fakat bir türlü başaramadığımız bir manzara ile karşılaştık okulun kapalı spor salonunda. Pırıl pırıl gençler, icatları ile birlikte masalarının başında, kendilerini tebrik edecek ve alkışlayacak ziyaretçilerini bekliyorlardı. Yüzlerinde hep, bir şeyleri başarmış olmanın sevinci ve bu sevincin; devlet büyükleri (İlçe Kaymakamı Sayın Mustafa Demir, Belediye Başkan Vekili Sayın Necdet Yılmaz, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Sayın Gökhan Coşkun, diğer daire amirleri ve okul müdürleri), sayın veliler ve Ünye esnafından bazıları tarafından paylaşılmak üzere açılışa katılmış olmalarının mutluluğundan bazı mucit (icat eden, yeni bir buluş ortaya koyan) öğrencilerin konuşurken dilleri dolaşıyordu. Öğrencilerinin başlarında kendilerine önderlik ve rehberlik yapan öğretmenlerinin de sevinç ve mutlulukları görülmeğe değerdi.

Okul Müdürü Sayın Erdoğan Bölükbaş Bey'in kısa ve öz açış konuşmasından sonra, mucit masalarını dolaşmağa ve yeni buluşları tanımağa başlıyoruz. Benim de çoktandır merak ettiğim ve olabilirliğini düşündüğüm “sollama takip sistemi” çok dikkatimi çekiyor. Köyde meyve ağaçlarım olması ve meyveleri uzun süre saklamak ve korumak konusunda meraklı olmam nedeniyle “Parafin yok karanfil var” adlı buluş masası da çok dikkatimi çekiyor ve hoşuma gidiyor. Ayrıca bu masanın Danışman Öğretmeni Sayın İlyas Bulat Bey'in değerli öğrencilerimden biri olması da merakımı ve sevincimi bir kat daha arttırıyor.

Sayın İlyas Bulat Bey'den bir talebim var. Ben, amatör bir arı meraklısı ve bal üreticisi birisi olarak balın derecesini ölçen bir aletin olmamasından sürekli yakınmışımdır. Acaba nasıl icat edilir diye de çok düşündüğüm olmuştur ve halen de düşünüyorum. Araştırmacılara bir sinyal olsun diye de kendi ölçülerimle düşündüğüm ve ağırlık verdiğim bir yöntemi belirtmek isterim. Balın özelliklerinden çok önemli birisi, saf balın içinde hiç rutubet bulundurmamasıdır. Bu özelliği nedeniyle bal, bakteri üremesine kapalı olduğu için uzun yıllar bozulmadan saklanır. Ben, bu özelliği kullanarak “NEM ÖLÇEN” aletlerden faydalanılabilir diye düşünüyorum.

Mucitler salonunu gezmeğe devam ediyoruz. “Türk-İslam Bilim Adamlarının, Dünya Bilimine Kazandırdıkları” isimli masaya takılıyorum. Batılı bilim adamlarının kendilerine mAl ederek dünya bilim sahasına sürdükleri birçok bilimsel gerçeğin, Türk-İslam bilim adamları tarafından ilk defa bulunduğu gerçeğinden bazı örneklerin, öğrencilerimiz tarafından araştırılıyor olması da sevindirici bir gelişmedir. Bunu görmüş olmaktan çok mutlu oluyorum. Ayrıca, “Doğal Böcek İlacı” isimli mucitlerin masası dikkatimi çekiyor. Tıbbün-Nebi isimli, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)in Tıp ilmi ile ilgili, bitkilerden ilaç yapımı konulu kitaplarda çok adı geçen “sarımsağın” bir böcek ilacı olduğu konusu işleniyordu. Burada bir hatıram aklıma geldi. Bölgemizde, özellikle köy alışkanlıklarından birisi olarak tuvalet kanalizasyonlarının evin bahçesine akıtılarak marul gibi çiğ olarak tüketilen bazı sebzelerin kanalizasyon akıntılarında üretilmesi nedeniyle küçük çocuklarda çok sıklıkla bulunan bağırsak solucanı ve kıl kurtlar için eczaneden zamanla ilaç alır, çocuklarıma kullandırırdım. Günün birinde aynı ilacı alırken eczanede bir doktorla karşılaştık. Tanıdık bir doktor olduğu için “sizin evde sarımsak yok mu hocam, siz çocuklara sarımsak yedirmiyor musunuz? Çiğ sarımsaklı (cacık gibi) gıdalar yedirirseniz bu ilaçlara gerek kalmaz, hatta daha da etkili olur” dedi. Ben, o günden sonra bu tür ilaçları kullandırmadım.     

Değerli Okuyucularım!

Otuz küsür icat çeşidi ve masasından bir iki örnekle, sevgili öğrencilerimizi ve değerli öğretmenlerini kutlamak istedim. Son derece etkileyici ve önemli bir gelişme olan bu ve benzeri çalışmaları başarı ile yürüten, başta Okul Müdürü Sayın Erdoğan Bölükbaş'ı olmak üzere çok değerli öğretmen arkadaşlara ve sevgili öğrencilerimize şükranlarımızı sunuyor, başarılarının daha güzelleri ile devamını diliyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1379 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI