2 Mayıs 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara Kullanımının Dişlere Olumsuz Etkisi

-Sigara kullananlarda diş ve diş eti hastalıklarına sigara kullanmayan kişilere göre daha fazla yatkınlık gözlenir ve hastalıklar daha hızlı ilerler.

  Nikotinin damarları daraltıcı etkisiyle diş etine kan ulaşmasını zorlaşır. Dolayısıyla diş eti kendini tümel özelliğini yerine getiremez.

 Tükürük akışını yavaşlatıp diş taşı oluşumuna neden olur.

 Sigara kullananlarda cep derinliği, atışman kaybı daha fazladır.

Sigara diş eti iltihabı belirtilerini maskelemekte, diş eti fibröz birhal alıp soluk pembe görünümüne gelir.

Filbroblast fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için yara iyileşmesinde gecikmeler meydana gelip komplikasyonlar artmaktadır. Bu duruma implant tedavileri ve diş çekimleri de dAhildir.

 Verilen lokal anestezinin etki süresini gereksiz yere uzatır.

 Periodontal yıkım nedeniyle diş kayıpları artar. Perodonsuyumda ve dokulardaki hasarı nedeniyle implantın başarısını olumsuz etkileyerek başarısızlığa yol açar. Diş etlerinde siyah-mor renklenmeye neden olarak kötü bir görüntü oluşur.

 Dişlerin üzerin dede katran artıkları ve buna bağlı koyu- kahverengi lekeler birikir.

 Sigara kullananlar ağız hijyenine de dikkat etmedikleri için aşırı plak oluşumu gözlenir.

 Kötü ağız kokusu meydana gelir.  Tat duyusunda azalma meydana gelir. Sigara kullananlar yedikleri birçok şeyden tat alamadıkları için özellikle sağlıklı ve faydalı olan meyvelerin tüketimini bırakırlar. Dolaylı olarak bağışıklık sistemleri zayıflar. Buda iltihabi oluşumların daha sık gözlenmesine neden olur.

 Ağızda doku bozuklukları, oral mukozal lezyonlar daha sık gözlenir. Ağız kanserlerine yatkınlık daha fazladır. Sigaranın yol açtığı zararlardan biri olan ağız kanserinin %75' inde sigara ve alkol alışkanlığı olduğu saptanmıştır. Sigara içmek dudak, damak, yanak ve diş etlerinde ağız kanserleri nede zemin hazırlamaktadır. Kişi sigarayı bırakırsa ağız kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalır. Sigara bırakıldıktan 10 yıl sonra ağız kanseri olma riski, hiç sigara içmeyen bireye denk olur.

 Ağız kanseri ;

-Ağızda ağrısız şişlik oluşumu.

-İlerlemiş durumlarda yıkıma uğramasıyla geçmeyen ağrılar.

-Ağız içinde beyaz-kırmızı odaklar.

-Yutkunma güçlüğü, konuşma zorluğu, dilde uyuşukluk hissi.

- Ağızda kanama odakları, çeneye açmada güçlük ile ortaya çıkar.

Sigara; yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, oral hijyen gibi hazırlayıcı sebepler arasında periodontal hastalığı en büyük etkeni olarak kabul edilmiştir. Sigara, diş eti hastalığının seyrini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında gelir. Sigara içenlerde gingivitis ve perioddontitisin daha şiddetli olduğu pek çok araştırmacı tarafından ispatlanmıştır. Sigara bakterilerin diş yüzeyine tutunmasını kolaylaştırır. Diş etinin savunma düzenini bozar. Böylece diş etlerini bakterilere karşı savunmasız bir hale sokar. Hastalığın erken belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller. Tedaviye yanıtı zayıflatır.Bu Haber 756 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI