8 Mayıs 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Sayın Numan Kurtulmuş Ve Ünye

6 Mayıs 2015 Çarşamba günü, Başbakan Yardımcısı, Ünye'li Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş'un Ünye esnafını ziyaret gezisi vardı. Bir süre yanında refakat ederek hem halkın katılımını, hem esnafın ilgisini ve hem de Sayın Numan Kurtulmuş'un siyaseten kişisel davranış biçimlerini gözlemledim. Aynı gün akşamı da Halil Efendi Sosyal Tesislerindeki toplantıya katılarak toplum karşısındaki hatipliğini değerlendirme fırsatı buldum. Kişisel değerlendirmelerimi, değerli okuyucularımla paylaşmak isterim.

 

Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş:

1-    HAzA bir İstanbul Beyefendisi. Kişisel duruşu, davranışları, insanlarla konuşması, ilişkileri ve her türlü sosyal görüntüsü GÜVEN veriyor. Yapmacık hareketlerden uzak, oy kotarmak için göstermelik davranış ve süslü sözlere tenezzül etmeyen sade ve kültür timsali bir insan gördük.

2-    Bu kişiliğin karşılığı olarak, halkımızın ilgisi ve esnafımızın karşılaması son derece güzeldi. Partili-partisiz her Ünye'li, “Benim Ünye'min değerli bir evlAdı” gözü ile bakıyor ve öyle karşılıyordu. Yüzlerde hep tatlı bir tebessüm ve içten birer hemşehrilik iltifatı görüntüsü vardı.

3-    Öğle namazını, Büyük Caminin son cemaat mahallinde kıldı. Öyle bazıları gibi, cemaati yara yara taaa ön safa geçerek: “Ey halk! Bakınız ben namaz da kılıyorum; sizden birisiyim, beni göresiniz!” edasından uzak; son derece mütevazi bir davranış biçimi ile namaz sonrası iltifat edenlerle sade bir tokalaşma…

4-    Orta Caminin Bahçesinde bulunan, Ünye'nin Dünkü Çocuklarına ait banklarda; Sayın Ahmet Birben, Sayın Bekir Şimşek ve arkadaşlarının gösterdiği çiçek sunumlu iltifata, son derece nezaketli bir karşılıkla oturarak çay içmesi ve sohbet etmesi, ayrıca orta çarşı esnafından olan Sayın Serap Ersöz hanımın çay ve  Ünye lokumu ikram ederken Numan Bey'in annesinin bu lokumu çok sevdiğini de hatırlatmasına karşılık, aynı tevazu biçimi ile oturup çay içmesi ve onlarla da sohbet etmesi, tam bir halk çocuğu örneği idi.

5-    Halil Efendi Sosyal Tesislerindeki toplantıda; hiç ummadığım ve beklemediğim bir hitabet şekli ile karşılaştım. Belki toplum karşısında konuşmalarını pek dinlemediğim için olabilir, beni çok etkiledi. Konuşmasında:

a-    Sade bir dil, akıcı bir üslup, tatlı bir anlatım şekli, irkilmeden ve gevelemeden akıp-giden bir hitabet…

b-    Özentiden uzak, alkış almak için sert vurguları olmayan ve fakat yerinde ve oturaklı vurgularla bolca alkış alan bir konuşma…

c-    Kültürlü, son derece dolu dolu ve içten bir konuşma; “Biraz daha konuşsa” denilecek türden, doyurucu bir anlatım şekli. Ve şöyle diyor, herkesi kucaklayan bir zihniyetin yansıtılması olarak:

 

Dördüncü Halife olan Hz. Ali (kerremallahû veçbeh = Allah, O'nun yüzünü ak etsin), Küfe'ye Vali tayın ettiği şahsa uyarılarda bulunurken: “Orada iki çeşit insanla karşılaşacaksın:

1-    Ya hılkatta (yaratılış olarak) eşindir (hemcinsin, insandır)

2-    Ya da dinde kardeşindir.

Yani, her halükArda senin insanlarındır. Ayrıcalıklı davranış asla olmayacaktır.

 

            Değerli Okuyucularım !

            Sayın Numan Kurtulmuş, Ünye'miz ve Ordu'muz için gerçekten bir şanstır. Ben, daha önceki bir yazımın başlığını “Ünye siyaseten Ordu'dan yirmi puan ileride” diye atmıştım; az söylemişim. Şimdi on puan daha ilave ediyorum; otuz puan ileride başlıyoruz siyasete. Sayın vekil adayımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1150 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI