9 Mayıs 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Anne

Yarın anneler günü. Amerika'da Ana Jarvis adında bir kadın, 1097 yılında West Virginia eyaletinde annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar gününün,  anneler günü olarak kutlanması için önce kiliseyi ikna etti. Sonra ise ulusal anneler günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı.  Görüldüğü gibi kampanya öncelikle Amerika ‘da karşılık bulduktan sonra, tüm dünya'da yayılarak benimsendi ve kutlanageldi. Şu anda da Dünya'nın birçok ülkesinde halklar tarafından kutlanmaktadır.

 

Bütün özel güler ve haftaların kutlanmasını yadırgamamakla birlikte,  bizim köklü aile yapımızda zaten biz annemize her Haliklarda saygımızı gösterme ananesini devam ettirmekte olduğumuzdan, bu bilincin kuşaklar arası tekamülünü sağlayarak nesiller boyu geleceğe aktarmak gibi önemli bir görevimizin olduğunu hatırlatmak isterim…

     

Anne cennet kokusu taşır. Dememiş mi ki Yüce Peygamber, Cennet Anaların ayağının altındadır diye.

Yurdumuzun geniş kısmına boşuna demedik Anadolu. Hem de ne Anadolu… Yürekleri nekadar annelik dolu.

 

Oğlunun eline kınayı yakar kurbanlık kuzu gibi gönderir askere de, üzüntüsünü yumak eder hasret sargısında Yüceciğinin, bir annenin yavrusunu kundakladığı gibi saklar üzüntüsünü ruhunun taa derinliklerinde.

 

Belli etmez ha, tevazuuyla perdeler ağlamaklılığını Saliha aslı ve vakarıyla.

Hem de şehit olmuş olsa mesela onun yiğidi, vatan sağ olsun deyiverir yüreğinde sızan kan akarıyla.

Sorsalar mesela, ya öbür oğlun… Derki, hepsi helal olsun vallahi, haşrolsun şu vatan toprağıyla.

Söyleyin şimdi sevgili okuyucularım! Bu ana olur mu şimdi Amerika' da ki anneyle aynıyla?

Çünkü Bizim analarımız, çocuklarına destan yazdıranlardır al kanlarıyla.

Birde üstüne üstlük cephane taşımışlardır kağnılarıyla.

Bizde 365 gün anneler günüdür kardeşim, başkalarının andıklarının fazlası ya da aynılarıyla.

Ama olsun, bunun yanı sıra dünyanın kutladığı gibi senede bir de ortak oluruz dünya annelerinin kutsanmışlığına. 

Çünkü bizim için anne yüce bir merhamet, rahmet, şefkat abidesidir insanlığın şanında.

 

Sen annem, mesela sen…  Sen, mesela yüce değerim olan!  Senin ismin Rahime zaten…  Sen merhametinle, merhamet manası neşreden isminle kaimsin.   

Sen hani, ben Kıbrıs savaşına gittim ya. Sen hani Askerlik Şubesine bir koşu gittin de benden bir haber alamadın da, o üzüntü ile vatan sağ olsun dedin de, o telaşınla ben varıp postaneden bir sorayım, oğlumdan bir mektup gelmiştir belki oğul diyerek reise, o yüreğine kor düşen halince Şubede mantonu unuttun ya.

Postanede mektup gelmediğini anladığında, olduğun yere çömelip kaldın ya. Ama o halini soranlara anlayanlara, Anadolu kadını gibi cevap verip, vakarla vatan sağ olsun, Allah devletimize zeval vermesin dedin ya. Sonra eve geldin de, Allahın dediği olur, oğlum ya şehit olur, ya da gazi olur, dönerse nasipse görürüm demiştin.

Sonra harp sahasında zarf kAğıt bulamadığımdan, sigara jelAtininin üzerine sağ olduğumu ve beni merak etmemeni yazıp gönderdiğim notumu aldığında,  göklere yükselen nice dualarını meleklerle Kıbrıs'a göndermiştin ya.

Bir şey daha göndermiştin anam sen bana,  lokum… Anne sende ne hikmetli yürek vardı ki ta Kıbrıs'a bana lokum gönderdin?  Bu yüce annelik duygusunun nasıl olduğunu anlamaya ve anlatmaya, benim ne kelimelerim, nede zihnim kifayet etmiyor işte, Anne… Etmiyor!!!

Hani ağabeyime çok küçük yaşlarda bir küfür etmiştim de sen beni usulünce cezalandırmıştın ya, ben ondan sonra hayatımda hiç küfür etmedim anne. 

Sen çok merhametliydin anne insanlardan başka canlılara da… Evimizin arkasına alıştırdığın sokak köpeklerine hep yiyecek verirdin ya, sen cennete gidince onlar öksüz kaldılar, küstüler seni görememekten sebep be Anne.

Sen merhametinden, alamazlar bulamazlar deyip de Radarda ki askerlere bahçemizdeki incirlerden götürürdün ya hani, onlar da senin incirlerinden mahrum kaldılar be anne.

Ama iyi bir müjdem var sana… Senin birçok kişinin bahçesine aşıladığın ve diktiğin incir ve çeşitli ağaçların çoğu hayatta,  insanlar ve kuşlar yiyorlar afiyetle. 

Bana gelince, ben senin bana miras bıraktığın sevgi ve merhameti sürdürmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Ama seni çok özlüyorum. Allahın rahmeti üzerine olsun, anne.

Bütün annelerin anneler gününü tebrik ediyor, saadetler diliyorum. Bu Haber 684 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI