1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Buna kurultay denmez' ama neyse...
musakiroglu@mynet.com

Kurultay; bir kurumun kendi çalışma sahası ile ilgili olarak belirlediği bir konuda görüşmeler yapmak üzere kurumun delegeleriyle toplanmasına deniyor.

Yani şu;

1-     Kurultay yapmak üzere, önce kurultayı düzenleyen bir kurum olacak,

2-     Bu kurum kendi çalışma sahasıyla ilgili bir konuyu görüşmek üzere kurultay kararı alacak,

3-     Bu görüşmelere katılmak üzere kurumun kendi delegeleri kurultaya davet edilecek.

Şimdi bizim kurultay dediğimiz, geçen hafta sonu yapılan etkinliğe bu çerçeveden bir bakalım.

1-     Ünye Kurultayı bir değil, birden çok kurum tarafından gerçekleştirildi,

2-     Kurultay konusu, düzenleyen kurumun çalışma sahasına ilişkin bir konunun görüşülmesi olmadı, Ünye'nin bazı yönleri alındı.

3-     Kurultay kurum delegelerinin katıldığı ve belirlenen konunun görüşülüp-tartışıldığı bir toplantı şeklinde olmadı.

            Peki ya ne oldu, nasıl oldu?

            Bilgi sunuldu, yani bazı yetkin şahıs ve akademisyenler üzerlerine aldıkları konuda, ya da konularda dinleyicilere bilgiler sundular.

            Böylesi toplantılara; kapsamına, niteliğine göre ya konferans, ya panel, ya da sempozyum deniyor.

            Bizim Ünye Kurultayı dediğimiz de aslında böyle bir şey, konferans, panel, ya da sempozyum… Öyle denildiği gibi kurultay falan değil.

           Her neyse…

           Kurultay'a gelelim… Ben katılamadım, vaktim uygun düşmedi. Ancak dinlediğim kadarıyla gerek düzenleyenler, gerekse katılımcılar büyük emek vermişler. Bu emeğe saygı duymamak mümkün olabilir mi?

            Maksat hasıl olmuş mudur, olmamış mıdır bugünden bir şey söylemek için erken sayılır. Ama, Ünye ile ilgili bilgilerin üzerine yeni bilgiler eklendiğinden, bazı bilgilerin güncellenip, tazelendiğinden şüphem yok. Bu bile tek başına çok şeydir.

            Ancaaak… Ben duramayacağım, konuşacağım yine… Sanırım bu kurultaylardaki asıl amaç; Ünye'nin taşıdığı kısa, orta ve daha çok uzun vadelerden gelen temel meselelerin ele alınması, çözüm önerilerinde bulunulması değil midir?

             Peki nedir Ünye için temel mesele, ya da meseleler…

             Bir saat üst üste yağmur yağdığında sel korkusu taşıyan Ünye'de…

             Akçay'dan Fatsa sınırı Kavaklara kadar, bırak Karadeniz'i, Türkiye'yi, dünya ile yarışabilecek güzellikteki kıyısı, sahili her geçen gün biraz daha yağmalanan Ünye'de,

              Kentin orta yerinden boydan boya lağımlı, kapkara suyun aktığı Tabakhane Deresi'nin bulunduğu Ünye'de…

              Şehrin yanı başındaki denize 9-10 yerinden lağım akan Ünye'de…

             Yapılan kurultayın sonuç bildirgesinde bu konular kaçıncı maddede ifade edilmiş acaba… Bırakın kaçıncı maddede olduğunu, ben sonuç bildirgesini okudum, baktım, bu meselelerle ilgili madde falan görmedim.             

Tekrar ediyorum, verilen emeğe saygılıyım, her şeye rağmen kurultay Ünye için hayırlara vesile olsun dilekleri taşıyorum.

 Bu Haber 1614 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Kurultay ! Tarih : 29 Temmuz 2009 / Pazar Üye Adı :yavuz halıcı
Bildiğim kadarıyla bu üçüncüsüydü. Bundan önceki iki oluşuma kurultay isminin verilmesinin bir sebebi vardır elbet.. Belki daha bir resmi daha bir yüksekten görünüyordu. Belki o dönemlerde " konferans, sempozyum, panel " sözcükleri pek kullanılmıyordu. Bu da belki devamlılığın getirdiği bir çıkmazdı !! Bu Sempozyumdan ne bekleniyordu ve/veya bize ne vaad ediyordu ki biz bu hayal kırıklığına uğradık.. Sanırım fiili bir karar ve hareket bekliyorduk. Kararlar alınsın, incelensin projeler çıkarılsın vs. Ama bunun bu şekilde olmasının imkanı yoktu. Çünkü bu tarz kararlar Sizinde tanımını yaptığınız adıyla kalmayan " kurultaylardan " çıkacak sonuçlardır. İçeriğine tam olarak vakıf olmasam da aslında bir sempozyum olarak zevki ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Yalnız sonuç bildirgesi (!) hariç..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI