15 Mayıs 2015 Pazar
İSMAİL SARI
İkinci Ölüm ve İkinci Diriliş

Siyasetin boğucu ve bunaltıcı havasını değiştirerek farklı bir konuyu dillendirmek suretiyle hem bu havayı yumuşatmak hem de siyasetçilere ölümü hatırlatarak bu gergin havanın hiçbir yararının olmadığı gibi halkın ayrışmasına da neden olduğunu dikkatlere sunmak istedim. Bizim siyasetçilerimizin hepsi, inançlı insanlar. Elbette ölüm gerçeğini biliyor ve inanıyorlar. Ancak, insan olarak gaflete düştüğümüz zamanlar oluyor. Onun için, siyasetçilerimiz kendi görevlerini yaparken ben de bir ilAhiyatçı olarak hatırlatma görevimi yapma gereğine inanıyorum.

 

            Ve Diyorum Ki:

            Kur'an-ı Kerim'in Mü'min sûresinin onbirinci ayetinde Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “(Cehennemlikler) diyecekler ki: Ya Rabbi, bizi iki öldürdün, iki de dirilttin. Şimdi günahlarımızı anladık, fakat var mı (buradan) çıkmaya bir yol?”

            Bu ayetin açıklamasını yaparken Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili isimli tefsir kitabında şöyle diyor: “Burada, kabir azabının gerçek olduğuna işaret vardır ve bu ayet delildir. İki ölümden maksat; birincisi, dünya hayatını sonlandıran ve ahirete göç edilen ölümdür. İkinci ölüm ise, Kabir sorgulaması için dirilişten sonraki ölümdür. İki dirilişe gelince; birinci dirilme, kabir suali için ruh ile bedenin ortak hareketi amacı ile ölüm halindeki dirilmedir. (Ancak, buradaki dirilmeyi dünya hayatındaki ruh-beden birliğinden ayrı düşünmek gerekir. Bu diriliş, sadece kabir soruşturması için ruh ve bedenin ortak kullanımından ibarettir.) İkinci diriliş ise ikinci sûrun üfürülmesinden sonra mahşerde toplanmak için kabirden kalkış ve ruh ile ahiret bedeninin birleşmesi sonucu meydana gelen Ahiret vücudunun dirilmesidir. (Kur'anın anlatımına göre birinci sûrun üfürülmesi sonucu, Allah'ın istisna tuttuğu varlıkların dışındaki her canlı ve varlıkların ölümü gerçekleşecek, ikinci sûrdan sonra da yeniden diriliş ve mahşerde toplama olayı meydana gelecektir).

 

            Çok değerli siyasetçilerimiz, ahireti ve oradaki hesaplaşmayı bir defa daha hatırlamak sureti ile siyaset meydanlarındaki sert ve kırıcı sözlerini biraz olsun hafifletirler diye düşünüyor ve diliyorum. Kem söz, sahibinindir, demiş atalarımız. Kırıcı olmak hiçbir zaman iyi sonuç doğurmaz. Yunus'un dediği gibi;

 

            Dövene elsiz gerek

            Sövene dilsiz gerek

            Derviş gönülsüz gerek

            Şöyle garip bencileyin

 

            Bizim siyaset dilimizde bunlar geçerli değil ama, doğru olanlar böyledir. Zira bu nitelikleri taşıyabilecekler için de Allah (c.c), DuhAn sûresinde: “İlk ölümden sonra başka ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından da korumuştur.” buyurmaktadır. Geçtiğimiz hafta içindeki bazı meşhurların ölümünün ardından bu yazımız inşAallAh uyarıcı olur.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 759 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI