21 Mayıs 2015 Pazar
İSMAİL SARI
“Bebişi sevebilir miyim?”

Uzun süren soğuklardan sonra havalar birden ısınmağa başladı. Bazı bölgelerimizde, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bizim bölgemizde ise mevsim normallerinde sayılabilir. Bahar havalarının güzelliğini gören insanlarımız, uzun süren soğukların bunalımını atmak için çoluk-çocuk bahçelere, parklara ve kır havası teneffüs edebileceği yerlere koşuşuyor.

 

Geçtiğimiz pazar günü (17 Mayıs 2015), küçük kızım, damadım ve torunlarımla birlikte biz de, yukarıda saydığım nedenler ve duygularla kendimizi Atatürk Parkına attık. Kafeteryanın yakınında, çimenlerin üzerinde bir çay sehpasının yanına oturduk. Aradan geçen yaya yolunun karşı tarafında, çimenlerin üzerinde bulunan bir sehpanın yanında oturan iki bayandan birisi yanımıza gelerek, kızımın kucağındaki çocuğu istedi ve “Bebişi müsaade ederseniz sevebilir miyiz?” dedi. Kızım, çocuğu verdi ve alıp arkadaşının yanına gitti. İki bayan çocuğu seviyorlar, biz de onları seyrederken şakalaşmağa başladık. Kızıma dedim ki, “sakın ha çocuğunu alıp kaçmasınlar. Bu mevsimde çocuk kaçırmalar ve çocuk kayıpları çok oluyor.” Tabiki benim sözüm, bir şaka idi. Çünkü, hemen yan tarafımızdaki bayanların böyle bir niyetleri yoktu; niyetleri olsa bile o ortamda mümkün olmayacak bir şey söylemiştim.

Ancak;

Bir gerçeği dillendirmek ve yanımdakileri uyarmak istemiştim. Hakikaten bu mevsimlerde çocuk kaçırma olayları, çocuk kayıpları çok oluyor. Birçok aile, küçük bir ihmalin sonucu mağdur oluyor ve yıllarca sürecek acıların, ah-vahların, kor ateşler gibi yanan anne-baba yüreklerinin tanığı oluyoruz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım; bir gerçeğe parmak basmak ve çocuk sahibi olan anne-babaları uyarmaktır.

 

  Çocuk Kaçırmaları veya Kaybolmalar şöyle olur:

  Çocuk kaçırma olaylarının benim görebildiğim kadarıyla nedenleri şunlardır:

1-              Çocuksuz ailelerin, çocuk edinmek amacı ile görüp hoşlarına giden çocuğu, bir punduna düşürüp alıp-kaçmaları şeklinde olur.

2-              Çocuksuz ailelere satmak amacı ile çocuk tacirlerinin, ton ton, güzel görünümlü, afacan çocukları kaçırması şeklinde olur.

3-              Organ mafyasının, çocuğun organlarını satmak amacı ile çocuk kaçırması şeklinde olur.

4-              Cinsel taciz ve tecavüz için kaçırılan çocuklar ki, bu konuda çok acı ve kötü örnekler gördü ve yaşadı bu millet.

 

Çocuk Kayıpları ise;

1-       Küçük çocukların bilinçsiz bir şekilde, ailenin bir boşluğundan faydalanarak burnunun doğrultusunda, ailenin bulunduğu yerden uzaklaşması şeklinde olur.

2-       Çocuğun, farkında olmadan başına bir tatsız olayın gelmesi şeklinde olur. Bir havuza düşmesi, bataklıkta kaybolması, ormanda kaybolması, kalabalıklarda kaybolması, köylerden gelen ailelerin çocuklarını şehir kalabalığında kaybetmesi gibi

 

Bütün bunlar, çocuk sahibi olan ailelerin büyük sıkıntı ve acı çekmesini doğurduğu için çok dikkatli olmayı gerektirir. Çocuk yetiştirmek, dünyanın en zor işlerinden birisidir. Ancak, iyi ve çok önemli bir sorumluluktur.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 894 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI