28 Mayıs 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Camilere birer de kreş açalım mı?

Dinimizin verilerini, dayanaklarını doğru olarak yorumlayamamanın acılarını çok çektik ve halen de çekiyoruz. Böyle giderse daha da çok çekeceğe benziyoruz.

28 Mayıs 2015 Perşembe günü, öğle namazını Orta Cami'de kıldım. Bir vatandaş yanında küçük bir çocuğunu da getirmiş. Farza “durduk”; Çocuk, bütün cemaat sıralarını koşarak dolaştı, çeşitli hareketler yaparak ve sesler çıkararak, namazda olması gereken huşu ve huzurumuzu allak-bullak etti. Tabi ki ne cami görevlilerinden ne de cemaatten hiçbir müdahale olmadı. Niçin olmadı? Çünkü Peygamberimiz (a.s), torunları Hasan ve Hüseyin'i namaz kılarken sırtına veya omuzlarına alarak namaz kılmış, kıldırmış ve hatta minberde hutbe okumuştur. Bu uygulama, önderin uygulaması olarak örnek bir uygulamadır. Ve bu uygulama, çocukların sevilmesi gereğini öğreten bir uygulamadır. Çocukların, zamanla camilere getirilerek ibadete ve ibadethanelere alışmasını sağlamak için yapılan örnek bir uygulamadır. Yoksa çocuklarınızı getirerek, cemaatin huzurunu kaçıracak şekilde camilerin içine salıverin, anlamına asla gelmemektedir.

Hep beraber düşünelim; Her cemaatin, yanında camiye getirecek bir çocuğu veya torunu vardır. Onların da getirerek caminin içine salıverdikleri ve çocukların birbiri ile oynamaya ve koşuşmaya başladığını düşünerek meydana gelecek herc'ü-merci hayal edelim. Bu manzarada ibadet yapılır mı ve huzur olur mu? Böyle bir manzaraya hangimiz rıza gösterir? Başta cami görevlileri olmak üzere bütün cemaatten tepki gelir. O halde, çocukları camilere, cemaate ve ibadetlere getirelim, alıştıralım ama adabını öğreterek, kurallarına uyarak getirmeli ve kimsenin huzurunu kaçırmamalıyız. Bazı camilerde benzer olaylara rastladım. Çoktan beri gündeme getirmeyi düşünüyordum. Nihayet, bu sefer okuyucularımızla paylaşma fırsatı buldum.

Değerli okuyucularım!

Dinimizi, kendi düşüncelerimize uygun olarak yorumlar da uygulamaya başlarsak dinimizi kurallarına göre yaşamış olamadığımız için yaşadığımız gibi din uygulamaya yöneliyoruz. Böyle bir uygulama da bir sürü din çıkarıyor piyasaya. Ondan sonra da “Böyle din mi olur” diyerek dine ve dindarlara saldırmaya başlıyoruz.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 736 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI