1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Şeyhyunus Tepesi'ne çıkan dört ayrı yol da düzenlenlenip, geliş-gidişe açılmalı...
musakiroglu@mynet.com

Şeyhyunus Tepesi hak ettiği hareketliliği büyük ölçüde sağlamış durumda. Gerçi buradaki türbenin ziyaretçisi asırlardır hiç eksik olmamıştır.

Ancak, bugün artık günün her saatinde bu tepeye çıkan, Türkiye'nin birçok yerinden gelip türbe ziyareti gerçekleştiren, ya da kendi aile mezarlığını ziyaret eden insanlar buradan hiç eksik olmuyor.

Burası bu hareketliliğe ulaşmışken, böyle yoğun bir trafik yaşanırken tepeye çıkan dört yolun hiç birisi bu hareketliliği kaldırmaya yetmiyor.

Şu anda Saca Mahallesi'nden çıkan yol, belediyenin bütün bakım ve düzenlemesine rağmen bir türlü kendini koruyabilen bir yol olamadı. Üstelik yol kenarına bırakılan akibeti meçhul doğal gaz boruları da yolu çok kötü bir şekilde daraltmakta, karşılıklı trafiği engellemekte, kazaya davetiye çıkarmaktadır.

Dolayısıyla Şeyhyunus'a ulaşım, maalesef sıkıntılı bir ulaşım olup, gidenin içini burkan, bıktıran bir manzara arz ediyor.

Şeyhyunus Tepesi, aslında Hamidiye, Saraçlı, Saca ve Gölevi mahallelerinden çıkan 4 ayrı yolun kesiştiği yolu bol olan bir tepe, doğal bir kavşak noktasıdır.

Ancak söz konusu bu yollar, gerek mahalle yolu olarak, gerekse Şeyhyunus Tepesi'ne çıkan yol olarak zar zor gidip-gelinen, gerek yayaların, gerekse araçların çok güçlük çektiği yollardır.

Diğer taraftan Saca'dan çıkan yol hariç, diğer üç yol ise, yer yer nerdeyse hiç geçit vermez durumda. Üstelik bu üç yol Saca'dan çıkan yola göre daha avantajlı yollardır.

Örneğin; Sanayi Sitesi'nden başlayıp, Orta Saraçlı'dan devam eden ve asırlardır Şeyhyunus'a, oradan Kızıltepe, Küçüktepe üzerinden Nadırlı'ya ve Niksar yoluna ulaşan yol, Saca'dan Şeyhyunus'a çıkan yola göre daha kısa ve doğal olarak daha kolay bir yoldur.

Diğer taraftan Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayıp Hamidiye Mahalesi'nden ve Kiraztepe'den geçen Bağbaşı yolu ise, Ünye şehir merkezinden Şeyhyunus Tepesi'ne ulaşan en kestirme yoldur.

Ayrıca TOKİ konutlarının oradan, şimdi Ünye'ye bağlı bir mahalle olan eski Gölevi Köyü'ne çıkan, oradan devam edip Kertboğaz'a, oradan da Şeyhyunus'a dönen yol ise Ünye'nin batı istikametinden bu tepeye çıkan en kısa yol özelliği taşır.

Bütün bu yolların ortak özelliği hem Şeyyunus Tepesi'ne çıkmaları, hem de Hamidiye, Saraçlı, Gölevi ve Saca Mahallelerini birbirine bağlamalarıdır.

Bu yollar ayrıca, bundan sonraki Ünye'nin kurulacağı, genişleyeceği ana arterlerdir. Bu güzergAhlarda kurulacak bahçeli, yeşili bol, manzarası mükemmel yeni yerleşim alanları ve uydu kentler Ünye'nin en tercih edilen yaşam alanları olmaya namzettir.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Arpacıoğlu göreve geldiğinin ilk yılı içinde Saca'dan Şeyhyunus'a çıkan yolu asfaltlamış, buraya gidiş-gelişi de o gün bir hayli kolaylaştırmıştı. Ben, ta o zaman yazdığım bir yazımda kendisine teşekkür etmiş, duacı olduğumu belirtmiştim. Ayrıca türbede ve mezarlık sahasında o günden bugüne yapılan bakım için de teşekkür borcumuzu ifade etmeliyim.

Sayın Başkan'a diyeceğim; Şeyhyunus'a çıkan bu yollarda, gerekli bakım ve düzenlemeyi yaptırıp, hizmete sokulmasını sağlamasıdır. Buna bugün artık çok ihtiyaç vardır.

(NOT: Bu yollarla birlikte Gölevi'den ve Saca'dan çıkan yolların buluştuğu Kertboğaz'dan batıya, yani Kızılkaya, Küçüktepe tarafına giden yol da düzenlenir, bu yoldan Nadırlı ve Niksar Yolu'na geçiş sağlanırsa Şeyhyunus Tepesi dört değil, bu sefer beş yolun kesiştiği muazzam bir kavşak noktası halini alır. Bunu da ilave bir bilgi olarak belirtmeyi gerekli gördüğüm için yazdım.)

 Bu Haber 1612 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI