6 Haziran 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Seçmek Ve Seçilmek

Yarın ülke genelinde vatandaşlar seçim sandıklarına giderek demokratik haklarının bir tezahürü olarak tercihlerini yapacak ve uygun gördükleri parti ve adayları destekleyecekler.

     Seçimler ülkelerin ekseriyetinde yapılır…  Ancak hepsi demokrasiye ve hukuka uygun argümanlar kullanılarak gerçekleşmez. 

     Örneğin Çin,  Suriye ya da Mısırda da halk sandığa gider ama sadece önlerine konan sandığa desteklemek zorunda kaldıkları tek parti ve adayı için oy atarlar.

     Şükür ki, ülkemizde böyle olumsuz bir olgu yok.

     Yarın birçok ülkeye kıyasla demokrasinin ülkemizde ne derece kurumsallaştığını hep beraber gösterecek,  münakaşasız ve kavgasız, gayet medeni bir düzey sergileyeceğimiz bir genel seçim gerçekleştireceğiz inşallah.

     Ve kim kazanırsa kazansın, demokrasi kazanmış olacak.

     Dolayısıyla, seçimden sonra hükümeti kurmakla görevlendirilen ve güvenoyu alıp icraata başlayan parti Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olması hasebiyle, herkes tarafından ülkemizi temsil eden bir parti olarak görülmeli ve takdir edilmelidir.

     Yani, kazanan parti ve seçmenlerini öteki olarak görme zafiyeti göstermemek erdemin,  medeni ve demokratik olmanın en hususi temel unsurlarıdır!

     Diğer yandan, kazanan parti de diğer partiler ve destekleyenlerini öteki görmemelidir elbette.

     Bu cümleden hareketle, seçimden galip çıkan partiye belli bir zaman şans tanınmasının, Devletimizin bekasına ve istikbaline matuf meselelerde yardımcı olunmasının,  şayet icraatlarında beğenilmeyen hususlar varsa bunları da esas olarak objektif mülahazalarla eleştirilmesinin doğru olacağını ifade etmek isterim.

     Seçimlerin ardından meclise giren Bütün Milletvekillerine şunu hatırlatmak isterim:

     Şeyh Edibali'nin Osman Gazi'ye yaptığı nasihati mutlaka okuyun!

     Sonra bu nasihati hayatınıza nasıl uyarlayacağınızı düşünün ve uygulayın!

     Bu yaşıma kadar burnundan kıl aldırmayan ne kendini beğenmiş ve çokbilmiş rolü yapan makam sahibi insanlar gördüm…  Hepsi tarihin çöplüğündeler… Adlarını anan, selam alıp verenleri bile yok.

     Telefonlarınızı herkese devamlı açık tutun…  Ha, gece gündüz bizi rahatsız ederler diye düşünen olabilir içinizde. Etsinler canım…  Zaten siz buna talip olmadınız mı?

    Gazeteci olduğum halde zamanla ulaşamadığım Vekiller ve Belediye Başkanları var ajandamda.

    İnanın şimdi yalnızlığın cenderesindeki sıkışan ruh halleriyle sıkıntılı dakikalarını istifliyorlar zamanın şaşmayan disiplinindeki  duraksamayan seyrinde.

    Ben ise Ünye caddelerinde adımlarken sefa ile yoları, sayısını hatırlamadığım kadar insanla selamlaşmanın ödülünü ve hazzını duymak lığımın huzurunu nakşediyorum her Allahın günü gönlüme.

 

    Siz okuyun emi okumadınızsa, seçilince Şeyh Edibali'nin Osman Gazi'ye nasihatini!

    Derya hani: Oğul: İnsan vardır şafak vaktinde doğar, gün batarken ölür.

    Unutma ki dünya sandığın kadar büyük değildir. İki parlak güneşe aldanıp, sonra da karda, ayazdan kavrulup gitme!

    Pazartesi günü bazılarınız vekil olacak, bazılarınız olamayacaksınız. Olsun, olamayanlar da, olanlarda bunu hayra yormalıdır.

    Ama kendilerine vekillik ve makam nasip olanlar bunu kendi başarıları değil, Allahın bir lütfü ve emaneti olarak görmelidirler.  

    Mevlana'nın dediği gibi, sevgide güneş gibi, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi, tevazuda toprak gibi, hataları örtmede gece gibi, öfkede ölü gibi olun!… He mi? 

    Seçimin, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerimBu Haber 624 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI