12 Haziran 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye’de Halk Eğitim Çalışmaları Ve Sergisi

Ünye Halk Eğitim Müdürlüğü'nün 9 Haziran 2015 Salı günü yapılan 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı yıl sonu sergi açılışı için bir davetiye var önümde. Bir yakınımın cenazesi nedeniyle açılışa katılamadım ama geçmiş yıllardan bilirim, Ünye'nin maharetli elleri, çok güzel eserler çıkarır sergiye. Hayırlı olsun diyor, Halk Eğitim Müdürlüğü, yönetici ve öğretmenlerini kutluyor, şükranlarımı sunuyorum.

 

Davetiyenin üzerindeki bilgilere göre 22 Öğretmen/Usta öğretici nezaretinde el sanatları, giyim ve çocuk gelişimi konularında yıl boyu çok güzel bilgilerle üretimler yapılmış, öğrenciler yetiştirilmiş ve önemli bir halk hizmeti sunulmuştur. Ayrıca, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, okuma-yazma, Pazarlama, Yabacı Diller, Hayvan yetiştiriciliği, Grafik ve Fotoğraf konuları gibi otuz küsür konuda da çeşitli kurslar düzenlenerek toplam 463 kursla 9305 kursiyere halk hizmeti verilmiş ve belli konularda yetiştirilmiştir. Bana göre çok büyük bir hizmet sunulmuştur. Dışarıdan beri bizler bu hizmetin farkında değiliz. Halk Eğitim Kurumu, kendisini biraz daha fazla tanıtmalıdır. Bu hizmetler, bilinmeli ve takdir edilmelidir.

 

Geçmiş yıllarda gezip-gördüğüm sergilerde, çok değerli ürünlerin üretildiğine tanık olmuştum. Bu senenin sergisinde de mutlaka benzerleri, belki de daha üstünleri varmıştır. Şunu düşünüyorum: Bu kurslarda üretilen milyonlar değerindeki eserler veya ürünler bir defa yapılıyor ve çoğu zaman kız çocuklarımız ÇEYİZ olarak alıp gidiyorlar. Buna itirazım yok da ancak, verilen ve öğretilen-öğrenilen bunca emek o çeyizlerle birlikte sandıklara, odalara hapsediliyor. Her kursiyer, yılda en az bir üretim daha fazla yaparak Halk Eğitimine bıraksalar (masrafları Halk Eğitim tarafından karşılanmak şartı ile) ve Belediyemizin uygun gördüğü bir yerde “Halk Eğitim Pazarı” olarak bu eserler pazarlansa, tanıtılsa ve eserlerin veya ürünlerin sahipleri piyasaya tanıtılmış olarak üretmeye devamı sağlansa, Halk Eğitim Merkezlerinin hem daha güzel tanıtımı olur hem de kursiyerler için bir geçim kapısı açılmış olur.

 

Değerli Okuyucularım !

HalkHalk eğitim Merkezleri halkın kurumlarıdır. Daha yakın durarak kurumlarımızı iyi tanımalı, yapılan hizmetleri takdir ederek kuruma olan devlet desteğini halk desteği ile güçlendirmeli ve “Devlet-Halk Kurumu” olarak el üstü bir kurum haline getirilmeli, diye düşünüyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1404 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : SAYIN BAŞKANA TEŞEKKÜRLER Tarih : 12 Haziran 2015 / Pazar Üye Adı :Mustafa ERDOĞAN
Sayın Hocam güzel yorumlar yapıp bize yol gösterdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Bunları biz uzun süredir düşünüyoruz. Fakat yerimiz olmadığı için gerçekleştiremedik. Ünyemizin büyük bir Halk Eğitim binasına ihtiyacı olduğunu her platformda dile getiriyoruz. İnşaallah Sayın büyüklerimiz sizin düşüncelerinizi değerlendirirler.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI