3 Ağustos 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Tütün yasası...
5727 Sayılı Yasa kapsamında 19 Temmuz itibarı ile lokantalar, birahaneler ve kahvehaneler dahil, kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasak olması ile birlikte, biz de Yeşilay Temsilciliği olarak hem vatandaşı bilgilendirmek, hem de işyerlerine uyarı panoları asılmasına yardımcı olmak bakımından bir çalışma başlattık.

Bu arada karşılaştığım bir iki ilginç ve mizahi olayı da sizinle paylaşmadan edemeyeceğim. Telefonum çaldığında, “Ben birahane işleten bir işyerinin sahibiyim, polisler ihtar verdiler, akşama gene geleceklermiş, bana hemen sigara yasağı panosu gönderebilir misin? dedi tedirgin ses tonuyla ahizenin karşısındaki ses.

Peki dedim, yerin neresi? Asmaaltı Birahanesi. Tamam, size akşama doğru göndereceğim deyince, “Polisler tekrar gelecekler, acil gönderirsen çok sevinirim” dedi.  Sözümü tuttum, söz konusu işyerine pano gönderdim. İkinci defa tekrar aradı, bu sefer de, “Ağabey sende sigara içilebilir” yazısı olan panodan da var mı?... İlk şaşkınlığımı atlattıktan sonra, “Şaka yapıyorsun galiba” dedim. “Hayır, şaka yapmıyorum” dedi. “Benim birahanenin bahçeli tarafı da var da, sigara içilebilir yazısını oraya asacağım… Güldüm, “Kardeşim” dedim, “Bizim işimiz sigara içilmemesini teşvik etmek. Tabiatıyla, biz sigara içilmesini men eden uyarı yazılı panoyu veriyoruz. Sen o sigara içilebilir yazılı panoyu git tabelacıda yazdır” dedim. Tabi gülüştük!...

Bu arada şu hususu açıklamakta yarar görüyorum. Tüm işyeri sahiplerinin şunu bilmesinde yarar var… 5727 Sayılı Yasa uyarınca her işyerinde mutlaka sigara  içilmesinin yasak olduğunu bildiren panonun asılı olması gerekmektedir!!  İleride yapılacak kontrollerde söz konusu panoların olmaması durumunda, görevlilerce işyeri sahibine 1000 TL para cezası yazılabilecektir. Panoların temin edilmesi hususunda Ünye Yeşilay Temsilciliği olarak yardımcı oluyoruz. Yani.. o panoların asılıp asılmaması, işyeri sahiplerinin sigara kullanıyor olup olmaması, ya da keyfiyetleri ile alakalı değil. Yaptığım kontrollerde kahvehane sahiplerinin sıkıntılı olduklarını görüyorum. Ancak samimiyetle belirtmek isterim ki, dumansız hava sahasına alışılacak ve bu herkes için de iyi olacaktır. Yapılan anketlere göre, kapalı mekanlarda sigara yasağına sigara içenlerin % de  98'zi, sigara içmeyenlerin ise % 67' si destek veriyor. Bu da, yasanın Ülkemizde başarıyla uygulanacağını gösteriyor!  Ben Hükümeti hayata geçirdiği bu yasadan dolayı kutluyorum. Tabiatıyla herkesin bu yasaya destek vermesini diliyorum.

 Bu Haber 1653 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI