19 Haziran 2015 Pazar
İSMAİL SARI
İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûûûn!

Türk siyasetinin elli yılına mührünü vurmuş, önemli siyaset adamlarımızdan Sayın Süleyman DEMİREL de, her fAni gibi ömrünü tamamlayarak ebedi Aleme göçtü. “Üzkürûuu mevtAküm bilhayır !..” Yani “ölülerinizi hayırla anın” kuralı gereğince bizler de Sayın Demirel'i hayırla yAdederek “Allah rahmet etsin” diyoruz.

 

   Elli yıllık bir siyaset adamı için söylenecek çok söz var elbet. Günlük medya organlarımızda, Sayın Demirel için söylenecek her şey yeterince yeralıyor. Benim de ömrümün büyük çoğunluğu, Demirelli yıllarda geçtiği için söyleyecek sözlerim olmalı diye düşündüm ve kalemimi elime aldım.

 

   Bana Göre Sayın Süleyman DEMİREL

 

1-Günün siyasi ortamına kendisini anında yönlendirebilen usta bir siyasetçi idi. Siyasi risklere karşı hiç direnç göstermeyen , kendisi için tehlike hissettiği an şapkasını alıp giden bir siyaset adamıdır. Şu sözü, siyaset tarihimize, kendisine özgü “siyasi yönetim” anlayışının ifadesi olarak geçecektir. “Altı defa gittim; yedi defa geldim”.

2-Sayın Demirel, müthiş bir “Siyasi Demagoji” ustası idi. Şu ifadeler bu sahada kelAm-ı kibar haline gelmiştir.

a-Protesto yürüyüşlerine karşı; “Sokaklar, yürümekle aşınmaz”

b-Fakirlik edebiyatı yapanlara karşı; “Ekmek bulamayanlar, pasta yesin”

c- Memur ve ücretli maaşlarının azlığından yakınanlara karşı; “Bütçede vardı da biz mi vermedik?”

d-Kendileri ile ilgilenilmesini isteyen gençlere karşı; “Biz artık, kitle partisiyiz; sizlerle ilgilenmeye vakit ayıramayız”

3-Sayın Demirel, Türkiye'de en çok İmam-Hatip okulu açan lider olarak şöhret yapmıştır. Ancak 28 Şubat döneminin acımasız lideri Sayın Mesut Yılmaz'ın; “Siyasi hayatıma da mAlolsa bitireceğim bunları” tavrına karşı, Cumhurbaşkanlığı koltuğu uğruna aynı paralelde kürek çekmiştir. Cumhurbaşkanlığı dönemi, Başbakanlık dönemlerinin tam zıttı gibi görüntülere neden olmuştur.

 

Bütün insani kusurları yanında,ülkemize ve milletimize karşı önemli hizmetleri olan sayın Demirel'i, yazıma başlık yaptığım “Şüphesiz ki, Allah'dan geldik; hiç şüphe yok ki gene Allah'a döneceğiz” ayetinin sAdık inananları olarak Allah'a uğurlarken rahmetle anıyoruz. Allah'ın affını ve merhametini diliyoruz.

 

   Tüm islam aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ederim.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 710 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI