10 Temmuz 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Deniz İskelesinde İftar Güzelliği

Ülkemizin her yöresinin ayrı bir güzelliği vardır. Önemli olan, bu güzellikleri keşfederek, dışarıdan görenlerin imreneceği bir güzellikte halkın beğenisine sunmak ve halk ile paylaşabilmektir. Öyle tahmin ediyorum ki, Ünye iskelesinde Belediye'mizin ve Ordu Büyükşehir Belediye'mizin halka sunduğu iftar görüntülerini televizyondan seyreden insanlardan çokları, “ah, ben de orada olsaydım!” imrenmesi ile hayıflanarak içlenmiştir.

 

Çok çok isabetli keşfedilmiş olan bir tanıtım güzelliği olduğunu belirtmem gerekir. Keşfedenleri tebrik eder, kişisel şükranlarımı sunarım. Güzel Ünye'mizin, daha ne kadar çok keşfedilmeyi bekleyen, üzeri örtülü kalmış güzellikleri vardır da haberimiz yoktur. Cenab-ı Hakk'ın, Kur'an-ı Kerîm'de defalarca tekrarlayarak ve imrendirerek anlattığı; “Takva sahiplerini, altından ırmaklar akan cennet tahtlarına yerleştireceğim.” İfadeleri ile karşılaştırarak hayal Alemimde canlandırmağa çalışıyorum bu iskeledeki iftar görüntülerini de, güzellik duygularımı katbekat arttırıyorum. Örnek olsun diye bir tane Kur'an ayetini sizinle paylaşayım: Ankebut sûresi, ayet:57,58,59.

 

“Her can, ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz. İman edip güzel amelleri olanları, (evet) muhakkak ki onları, içinde ebedi kalmak üzere altlarından ırmaklar akan cennet köşklerine yerleştireceğiz. (Böyle iyi) işler yapanların mükafatı ne güzeldir! Onlar, sabreden kimselerdir ve yalnız Rablerine güvenip dayanmaktadırlar.” 

 

Hem Ünye Belediyesi'nin hem de Büyükşehir Belediyesi'nin iftar sofralarına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu baskın iştirakler Ünye sevgisinin çok açık tezahürü (görüntüsü)dür. Bu sevgi dolu halkın desteğini her zaman yanımızda görebilmemiz için iftarlarla ilgili kısa hatırlatmalarım olacak. Şöyle ki:

1-               Her iki iftarda da izdiham oldu, yemek yetmedi. Veya başka önlemlere başvuruldu. (Örnek: Atatürk Parkındaki Lokantaya yönlendirme gibi). Şehir anonsu ile yapılan iftar daveti için bu durumlar kaçınılmazdır. Bu davet usulü yerine, telefonla davet ve sayı tespiti ile belirli sayıda insana daha düzenli, disiplinli ve katılanların memnuniyet ızharına vesile olacak bir sunum, daha hoş olurdu diye düşünüyorum.

2-               Ünye Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar'ın iftar ezanı okuması, halkımızı çok farklı etkilemiş. İftar sonrası görüştüğümüz her katılımcının ilk sözü, bu ezanı anlatmak oldu. Sayın Başkan'a teşekkür ediyoruz. Bu güzel kalabalığın duygusallığından yararlanmak için, iftar öncesi beş on dakika etkili konuşma yapan bir hatip davet edilerek dini konuşma yaptırılması da güzel olurdu diye düşünüyorum.

3-               Bu güzellikler, Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması nedeniyle açık havada sunum şansı vermektedir. Şu andaki başkanlardan sonra gelecek başkanların bu şansları olamayacaktır. Otuz küsür sene sonra Ramazan, tekrar yaz aylarına gelecektir. Ona da kimler öle kimler kala… Bu nedenle, sayın başkanlarımızın gelecek senelerdeki programları daha etkin ve farklı sunacaklarını tahmin ediyorum.

 

Ünye halkının bu sevgi gösterisi, her türlü takdirin üzerindedir. Önemli olan, o güzel toplulukla beraber olabilmektir. Bu güzelliği paylaşmak için katılan tüm Ünyelileri ve çevreden katılan sayın misafirlerimizi kutluyor; saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.Bu Haber 706 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI