7 Ağustos 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Taflan Altı Yârânı

Her milletin kendisine has özellikleri vardır. Bu özellikler, milletler için belirleyicidir. Çabuk organize olmak, bir başa bağlanarak itaat etmek, iki-üç kişi bir araya gelince hemen bir birlik oluşturarak sohbet ve gönül birliği, güç birliği sağlamak gibi özellikler de bizlere ait özelliklerdendir. Yani Müslüman Türk halkının belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Bunu ben, en açık şekilde dış ülkelerde (örnek: Almanya'da) çalışan işçi kardeşlerimizde gördüm ve yaşadım. Bu güzel özelliklerimizden, dış ülkelerde çalışan işçilerimizden o ülkeler tedirgin oluyor, korkuyorlar. Ben, Avrupa ülkelerinden; İsviçre, Avusturya, Romanya ve Macaristan'ı gezdim gördüm. Ancak, Almanya'da bir süre yaşadım. Almanya'nın köylerine varıncaya kadar her tarafında bizim insanlarımız var. Bir dönerci ve hemen yakınında bir mescit veya cami, yerini alıyor. Tabii ki, bir dernek, bir grup insan bir araya gelerek sosyal ve kültürel birliğini oluşturuveriyor. Bu aynı zamanda güç birliği demektir. İşte bu birlik, o ülkeleri korkutuyor. Bizim insanımızın bu özelliği başka ülkelerin insanlarında pek görülmüyor.

 

  Gelelim, yazıma başlık yaptığım “Taflan altı yArAnına”. Ünye Belediyesi binasının altında bulunan Türk Hava Kurumu şubemiz ve yan taraflarda bulunan esnafımız bir bütün olarak düşünüldüğünde hemen, sosyal bir birliktelik doğuyor. Yol kenarında bulunan Taflan Ağacının dibine konulmuş bulunan banklar (oturaklar), bu birlikteliğin toplanma mekAnıdır. Örnek; Mehmet Sarı, Muhtar Hüseyin Ereren, İbrahim Aydın, Halil İbrahim Dikici, İsmet Sarı, Muhtar Altan Yılmaz, Hasan Öztürk, İlkay Kuşcu ve Gökhan Dere gibi birçok dost bir araya geldiğimizde; çaylar söylenir, hAl-hatır sormalardan sonra sohbet başlar, bu manzarayı görenler de hemen koşup-gelirler. Bazen onbeş yirmi kişi bir arada çaylar yudumlanırken ne hükümetler yıkılır-kurulur, siyaset ayyuka çıkar, sosyal dertler ortaya dökülür ki, sorma gitsin. Tam bir stres boşaltma yeri, sinirler boşalır, dertler biter, son derece gerilmiş olan sinir küpü olmuş vücut, bir anda deşarj olur ve rahatlar. Ne demiş atalarımız; “Dertler, paylaşıldıkça azalır; sevinçler, paylaşıldıkça çoğalır”.

 

  Bu nedenle; bizim kültürümüzde sosyal birliktelik, kültürel birliktelik, güç birlikteliği (imece usûlü ile görülen bir çok işimiz; bayanlarımız Ramazan yufkası ve fındık yufkası açması gibi), sadaka kültürü birlikteliği gibi birçok özelliklerimiz bize has, korunması ve yaşatılması gereken güzel gelenek ve göreneklerimizdendir. Yeni nesillere öğretilmeli ve alıştırmalıyız.

 

  Saygı, sevgi ve selamlarımla…



Bu Haber 885 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI