29 Ağustos 2015 Pazar
ARİF TAKICI
ÇOCUKLARIN SALDIRGANLIĞA EĞİLİM NEDENLERİ

Çocukların özellikle iki yaş itibarıyla kavgaya eğilimli oldukları gözlenmektedir.

  Bu dönemde çocukların kavgaya neden eğilimli oldukları konusunda çeşitli açıklamalar vardır.

1. Bağımsızlık ve kimlik dürtüsü: Çocuğun içinde bulunduğu etkileşim arttıkça çocuklarda kendini daha büyük ve önemli hissetmek için girişimde bulunur.

 2. hayal kırıklığı: Çocuk kendi çevresini istediği gibi kontrol edemediğinde üzülür ve bildiği tek şekilde karar verir. İstediği oyuncağı bırakması için arkadaşını ısırır. Oyuncağını almaya çalışan oyun arkadaşına vurur.  Yöneldiği alana engel olan kardeşini iter. 

3. Empati eksikliği: Çocuk hala kendini evin merkezi olarak görür ve başkalarına ilgi göstermede bir yetersizlik sergiler.  Yaşıtlarını duyguları olan eşdeğeri olarak değil de nesneler olarak algılar.

 

   Duygusal gelişim nasıl desteklenmelidir?

  1. Öncelikle çocukların bir bilgi dağarcığına sahip olmaları sağlanmalıdır.

 2. Bir sonraki adımda çocuklara duygularını ifade etme ve empati öğretilmelidir.

3. 10 yaşın üzerindeki çocuklara ve gençlere, olumsuz veya işe yaramayan düşünce kapılarını nasıl değiştirecekleri öğretilmelidir.

4.  Yetişkinlerin neyi nasıl söylediklerinin, çocukların ve gençlerin benlik saygılarının gelişiminde büyük bir etkisi vardır.

 5. Yetişkinlerin olumlu bir dil kullanması, hatta çocukların ve gençlerin en az beş olumlu davranışlarının art arda ifade ettikten sonra bir olumsuz davranışlarını söylemeleri( ki genellikle tersi gözlenir)  onların olumlu düşünce, duygu ve davranışlar geliştirmesini sağlamaktadır.

6. Bir çocuğun kendi ile ilgili olumlu şeyler düşünmesi için ailesinin ve öğretmenlerinin ona önem verdiklerini ve onunla ilgilendiklerini bilmesi gerekmektedir.

7. Çocukların ve gençlerin duygusal gelişimini desteklemenin en önemli yollarından biri de onları dinlemektir.

8. Çocuklara iletişim, öfke kontrolü, kişiler arası problem çözme gibi yaşam becerilerinin kazandırılması gerekir.

9.Çocukların kendileri ile ilgili olumlu duygular geliştirmeleri için yetenekli oldukları alanlara yönlendirilmeleri gerekmektedir. Çocuklar ve gençler bu becerilerini ortaya koyarken,  daha fazla olumlu geri bildirim alacakları için kendileri ile ilgili olumlu duyguları da gelişecektir.

 

Velhasıl,  ebeveynler çocuğun yetişmesini sadece okula ve öğretmenine havale edip topu taca atmamalıdır.  Çocuğun yetiştirilmesi sadece okula havale edildiği takdirde, çocuk okulda belli bir seviye de öğrenim görebilecek, ancak eğitim düzeyi vasatın altında kalacaktır.

  Eğitim düzeyi vasatın altında kalan çocuk ise, hedefini belirlemede acizlik gösteren, başkalarının etkisi altına çok çabuk girebilen ve bu yüzden de bağımlı olma riski taşıyan, karar verebilme yetisi zayıf, özgüveni zayıf,  üretgenliği zayıf,  sevgisi zayıf, sosyal olma kabiliyeti olmayan eksik ve silik bir kişiliğe sahip birey olarak hayatın değişik evrelerinde büyük sorunlar ile karşılaşacak ve bu sorunların çözümlerinde büyük sıkıntılar ve ıstıraplar yaşayacaktır. Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.

         Yarın idrak edecek olduğumuz 30 Ağustos Zafer bayramınızı kutlar, Başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Şehitlerimize ve Gazilerimize Allahtan rahmet dilerim.

 Bu Haber 758 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI