18 Ekim 2009 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Ünye'nin bayan muhtarları
Yerel yönetimlerde, muhtarların çok önemli fonksiyonları vardır. Aşağıda isimlerini verdiğim 18 mahalleden oluşan Ünye’de şu anda 18 muhtar görev başındadır.

Mahalle isimleri:

Atatürk Mahallesi, Bayramca Mahallesi, Burunucu / Çömlekçi Mahalleleri, Çamurlu Mahallesi, Çınarlık Mahallesi, Döşedibi Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gölevi Mahallesi, Gürecülü Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, İpekyolu Mahallesi, Kaledere Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Liseler Mahallesi, Nuriye Mahallesi, Ortayılmazlar Mahallesi, Saca Mahallesi, Saraçlı Mahallesi.

Bu mahalledeki muhtarlardan 2 si bayan 16 sı erkektir.

Yakın zamana kadar kentimizde bayan muhtarların iş başına geldiği görülmemişti.

Şimdilerde Ünye'miz de iki bayan muhtar hizmet vermektedir.

Bu durum; Ulu Önderimiz Atatürk'ün yasalaştırdığı, kadın erkek haklarına duyulması gereken saygı ve güvenin, her işte kadınların da, erkekler kadar başarılı olabileceğinin somut bir kanıtıdır.

Kimdir bu bayan muhtarlarımız:

Onları, kendi anlatımları ile tanımaya çalışalım.

Perihan Kolçak

29 Mart 2009 seçimlerinde 3. kez Burunucu / Çömlekçi Mahallesi muhtarı seçilen Perihan Kolçak; bu kitap için Yüksel Şen'e Ünye'den gönderdiği 20.04.2009 tarihli mektubunda, özgeçmişini şöyle anlatıyor:

“1941 yılında Ünye'de doğdum. Ortaokul mezunuyum. Bir müddet Ünye Ziraat Bankası'nda çalıştım. Evlendim. Bankadan ayrıldım.

Bir kızım var. Üniversite mezunu, evli bir kız birde erkek torun sahibiyim.

Eşim Ast Subay'dı. Emekli olunca, Ünye'ye memleketimize döndük.

Bir ara, Yalıkahvesinde eşimle birlikte ticaret yaptık. Bu işi bıraktıktan sonra biraz sıkıntıya düştüm. Aktif bir çalışmam vardı.

O ara seçimler gündemdeydi. Birkaç büyüğümle konuştum. Bana muhtarlığı yaparsın deyip destekte bulundular. Ben çalışmaya başladım. 9 adayın içinden alnımın akıyla çıktım, insanları, çevremi seviyorum. Mahallemde bir şeyler yapabilmek, insanlara yardımcı olmak, fakire, fukaraya elimden geldiğini yapmak arzusundayım. Muhtarlık 3. devrem oluyor. İnşallah bir beş sene daha devam ettiririm.”

Sayın Kolçak; muhtar seçildikten sonra, kendisine güvenen herkese teşekkür ederek “Ben bu zamana kadar olduğu gibi mahallem ve mahallelim için vardım” diyerek seçmenlerine şu mesajı gönderiyor.

“Değerli Burunucu / Çömlekçi Mahallesi, halkımızla birlikte gelecek 5 yıla damgasını vuracak çok önemli bir yerel seçimi hep birlikte geride bıraktık. Belediye başkanımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi, İl Genel Meclis Üyelerimizi, muhtarlarımızı seçtik. Umarım en doğru tercihleri yaptık.

Tüm yurttaşlarımıza ve memleketimize hayırlı olsun.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yine sizlerden aldığım destek ve güçle tekrar aday oldum. Sevgili mahalle halkım muhtarına tam anlamıyla sahip çıktı. Hem de büyük bir oy desteği ile sahip çıktı.

İnanılmaz mutluyum.

İnanılmaz gururluyum.

Ben hep sizler, mahallem ve mahallelim için varım. Beni bu son derece nazik göreve 3. kez layık gördüğünüz için hepinize bana oy veren vermeyen herkese çok teşekkür eder minnet ve saygılarımı sunarım.”

 

(Kaynak: 08 Nisan 2009 tarih ve 129 sayılı Ünye Kent Gazetesi

 Sah.6 Ünye Kent Haber Merkezi)

 

**********

 

 

Seyhan İhtiyar

Beş yıl önce televizyon seyrederken, birden muhtar olmaya karar veren ve “bu iş gönül işidir” diyerek kolları sıvayan, Ortayılmazlar Mahallesi muhtarı Seyhan İhtiyar:

Bu kitap için Yüksel Şen'e Ünye'den gönderdiği 16.04.2009 tarihli mektubunda, özgeçmişini ve nasıl muhtar olduğunu ve muhtarlık döneminde yaptıklarını ve yapacaklarını şöyle dile getiriyor:

“Sayın Yüksel Şen beyefendi beni çok mutlu ettiniz bana bu vazifeyi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Doğma büyüme Ortayılmazlar Mahalleliyim. Hacı Osman Ağa Cami Sokak No:2 de 20.12.1950 tarihinde doğdum.

Beş kardeşin ortancasıyım ve Ünye sevdalısıyım.

Anne tarafım Kök, baba tarafından Şimşek'lerin kızıyım.

İhtiyaroğulları'nın da gelini oluyorum.

İlkokulu Anafarta İlkokulunda okudum. Eskiden babalar kızları biliyorsunuz okutmazdı bende akşam sanatın bütün branşlarından diploma aldım. Evlendikten sonra da orta eğitimi bitirdim. 14.07.1974 de Seyit Bilal İhtiyaroğlu'yla evlendim. Ev hanımıyım.

1997 de ilk internet kafeyi yeğenimle eski Canik Dershanesi'nin birinci katında açtık. 4 yıl çalıştık. 2004 yılında 1 ay muhtarlık çalışması yaptıktan sonra 5 kişinin arasından 17 oy farkla muhtar oldum. Muhtarlık çalışmasında beraber çalıştığım Nazmiye Kenanoğlu da azam oldu.

Sonra oturum dosyalarını bilgisayara taşıyarak düzenimi kurdum. Çünkü muhtarlık bilgim yoktu ama her şey öğreniliyor.

30 sokak 1044 hane ve 4300 nüfustan oluşan mahallemizde, akabinde yardım kampanyası başlattık. Sadece mahallemizle yetinmeyip diğer mahallelere de hizmet götürdük.

Halk Eğitim de, bayanlara okuma yazma kursu açıldı. Yaşlı ve gençler içinde spor kursları açtık. Hacı Osman Ağa Camisi'nin tuvaleti dış minare restorasyonu, eski Meçhul Asker Okulu'nun yerinin projesi çizildi. İnşallah hemşerimiz hayırsever bir iş adamı bu inşaatları kendi olanakları ile yapacak.

Tarihi mezar taşlarını Hacı Osman Ağa Cami bahçesinde sergiliyoruz.

Tarihi Karılar Pazarını Cuma pazarı olarak açtık. Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Arpacıoğlu'nun destekleriyle.”

Sayın Seyhan İhtiyar; ikinci kez muhtar seçildiğinde, seçmenlerine iletilmek üzere Ünye Kent Gazetesine verdiği demeçte diyor ki:

“Mahallelimle, omuz omuza verdik çalıştık. Hizmet verdik. 29 Mart'ta ikinci dönem için de adayım. Sağ olun mahallelim de ikinci bir adayı çıkarmayarak bana verdikleri desteği tam göstermiş oldu” dedi.

“Muhtarlığa geldikten sonra, kayıtları bilgisayar ortamına taşıyarak düzene soktum. Düzenin olduğu yerde devamlılık rahat sağlanır” diye konuştu.

“Muhtar olduğumda kadından muhtar olur mu? Diyenlerde oldu. Destek verenlerde…”diyerek, yaşadığı süreci anlatan Seyhan Muhtar, “Mahalle halkından destek çok oldu. Kadın muhtar olduğum için, sadece kendi mahallemden değil, diğer mahallelerden de kadınlar benimle görüşmeye geliyorlar.

Herkese yardım etmeye çalışıyorum. Bize gelen yardımlarla, yardıma ihtiyacı olanlara, ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak krizden dolayı, insanlara yardım edemiyoruz. Muhtarlığın hiçbir geliri yok. 290 TL muhtarlara ödenen para var. Bu para büronun masraflarına ancak yetiyor. Muhtarlık zaten para kazanma işi değil, gönül işidir. Zaman istiyor. Ben de en işi şekilde görevimi yapmaya çalışıyorum” dedi.

Seyhan İhtiyar, 5 yıllık muhtarlık döneminde yaptığı hizmetlere ilişkin şu bilgiyi verdi. (Bu işler Sayın Seyhan İhtiyar'ın yukarıda özgeçmişini ve yaptığı işleri bildirdiğimiz metinde belirtildiği için buraya ayrıca alınmamıştır.)

Merkez Ortaokulu'nun geleneksel hale getirdiği pilav günleri tertipliyoruz. Ünye, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'nde mahallemizdeki kadınların bir araya gelerek yaptığı yöresel yemeklerimizin satışını yaparak buradan elde edilen gelirle öğrencilerimize burs veriyoruz.

Cuma günleri el sanatlarının sergilendiği pazarımız var.”

Muhtar Seyhan İhtiyar, Ünye Belediyesi'ne görev süresinde 1000'e yakın dilekçeyle Belediyeye en çok dilekçe veren muhtar olduğunu söyleyerek “Mahallemizdeki en sık dile getirilen sorunlarımız, ara yollarımız var yapılmayan, ara yerlere merdivenler yapılması ihtiyacı söz konusu.

Sanırım Belediyeye en çok dilekçe veren muhtar Ünye'de benimdir” dedi.

“Bu dönem karşınıza aday çıkmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sorduğumuz soruya ise Muhtar Hanım, “Sağ olsun mahallemin sevgisini kazanmışım ki kimse karşıma rakip olarak çıkmadı, çıkarmadılar. Bu mahallelimle bir dayanışmadır. Hepsine teşekkür ederim “ diye konuştu.

Yeni muhtarlık dönemine ilişkin ise hedeflerini Seyhan İhtiyar şu şekilde sıraladı: “İlk olarak bayanlara iş imkAnı yaratabilecek el becerilerini geliştirmek istiyoruz. Cumhuriyet Caddesi'ne Pazar kurmak istiyorum. Mahallemizdeki eski evlerin ve Rum evlerinin restore edilmesi için girişimlerde bulunacağım.

Mahallemizde bir dernek kurup gelir elde etmek istiyoruz. Yalıya özel, yapı sporlarının yapılması için irtibatlarımız olacak. Halkı, özellikle kadınları bilinçlendirmek için konferanslar düzenledik, düzenlemeye devam edeceğiz.

Hacı Osman Ağa Cami ile Türbe Caddesi arasında ağaçlandırma yaparak bir düzenleme planlıyoruz. Kerim Düğün Salonu'nun önündeki merdivenler restore edilecek.”

 

(Kaynak: 23 Mart 2009 tarih ve 115 sayılı

Ünye Kent Gazetesi Sah. 1–6

Ünye Kent Haber Merkezi)

 Bu Haber 3377 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI