9 Ekim 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuklarda Arkadaşlık ve Sosyalleşme

Yaşamını sürdürmek ve geliştirmek için insan başka insanlara ihtiyaç duyar.  Bunun için arkadaşlık ilişkileri önemlidir.

Arkadaş edinme çocuğu sadece sosyal bakımdan değil,  aidiyet duygusu, değer ve kabul görme hissi kazanma ve öz güveninin gelişmesine de yardım eder.

 Arkadaşa duyulan ihtiyaç sadece onunla vakit geçirmek için değil, aynı zamanda bilgi ve deneyim kazanmak içindir.

 Okul yaşamında arkadaşlar oldukça önemlidir. Arkadaş seçimi ise çocuğun gelişiminde önemli bir yer tutar. Çünkü arkadaş ilişkileri ona toplumsal yaşam içinde kabul gören davranışları ve işbirliğini öğretir

Liderlik, sorumluluk, grup çalışması yetenekler arkadaş sayesinde kazanılır.

Arkadaşlarıyla oyun oynayarak enerjisini boşaltma şansı yakalar.

Arkadaş ilişkileri yoluyla kendini ve diğerlerini tanıma fırsatı bulan çocuk, farklılıklara hoş görü ile bakmayı öğrenir.

İlkokul döneminde çocuklar aynı cinsiyet, eş düzeyde duygusal ve sosyal olgunluk ile benzer kişilik özelliklerini taşıdığı çocuklarla arkadaşlık yapar.

Kendilerine yanlış model olabilecek akranlarıyla arkadaşlık kurmalarına rağmen bir süre sonra, doğru arkadaşları kendi başlarına bulma eğilimleri artabilmektedir.

Örneğin, anaokulu çağındaki çocukların arkadaşlıkları sürekli değişir, hatta birkaç günden daha uzun sürmeyebilir. Çocuğunuz 10- 11 yaşlarına ulaştığında arkadaşlıkları daha dengeli ve kalıcı olmaya başlar.

YAŞLARA GÖRE AKRAN İLİŞKİKLERİ: Her yaştaki arkadaşlık ilişkilerinin farklı niteliklere sahip olduğu görülmektedir. Çocuğun içinde yer aldığı sosyal çevrede akran ilişkileri, kişilerin bireysel özellikleri, sosyal becerileri, saldırgan, sosyal davranışları ve birbirleriyle etkileşimleri akran ilişkilerinin yapısını şekillendirmektedir.

Bireysel özelliklerin yanı sıra akran desteği, güç dengesi, dengesizliği de arkadaşlığın yapısını şekillendirir.

Örneğin, zorba davranışlar gösteren çocuk ile bu davranışlara maruz kalan çocuk arasında güç dengesizliği bulunmaktadır.

Akran grubunun zorba davranışlara müdahale etmemesi ve ya destek olması da şiddetin seyrini etkileyebilmektedir.

Bu gibi durumlarda okul- aile ve çocuk arasında iletişim artırılmalı, olumsuz davranışlar hakkında konuşulmalıdır.

Okul çağındaki olumlu akran ilişkileri ise bazı problemler(saldırganlık, zorbalık vb)  azaltabilmekte ve süreç içinde çocuk aslında problem çözme becerileri öğrenmekte, sosyal gelişimi için önemli sayılabilecek ilk adımları bu yıllarda artmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı akran ilişkileri, olumlu ve olumsuz davranış örneklerini barındıran çok yönlü bir ilişki biçimidir.

Çocuğun sağlıklı arkadaşlık kurabilmesi için okul yıllarında bazı sosyal becerileri kazanmış olması gerekir.

Ortaklaşa oyun kurabilme, paylaşma, kendi isteklerini kontrol edebilme, sırasını bekleyebilme gibi sosyal becerileri kazanmış bir çocuk, arkadaşlık ilişkilerini idare etmeyi,  onlarla iyi geçinmeyi öğrenecek ve her zaman kendi isteklerinin olamayacağını fark edecektir.

Tüm bunların gelişebilesi için de belli bir süreç vardır.

Örneğin, iki yaş civarı akranları ile yan yana, yani paralel oyun oynayan çocuk, üç yaşında karşılıklı oyun oynamaya başlar. Not:  Yeşilay arşivimden yararlandım.

 

 Bu Haber 799 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI