30 Ekim 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Ufukta Görülen Gerçekler Ve Halkın İz’anı

“Görülen köy kılavuz istemez” demişler. “Göz göre göre tehlikeye atılmak” da bir başka anlatım tarzı, benzer konuların. Tehlike, geliyorum demez; sen göreceksin. “Akl-ı insAn nisyan ile malûl” Yani, insan aklı unutmak sûretiyle daima yenik düşer, demiş atalarımız. Bizler gerçekten geçmişteki acıları, sıkıntıları ve çileli günleri çok çabuk unutarak sürekli yenik düşüyoruz.

            Pazar günü sandık başına gidecek insanlarımız. Siyasi partilerimiz, sandıktan geçen seçimin yaklaşık sonucu çıkarsa ne yaparız, diye miting meydanlarında tartışmaya başlamışlar. Kim, kiminle koalisyon kurar; koalisyona girer miyiz, girersek şartlarımız ne olur, gibi düşüncelerini basın-yayın organlarına yansıtarak halkın bilgisine sunuyorlar. Düşüncelerin halka yansıtılması ve paylaşılması çok güzel şeyler de; söylenen lAflarda tutarlılık yok.

            Sayın Bahçeli diyor ki, “Koalisyona katılırız amma, daha önceki çekincelerimiz aynen duruyor”

            Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, “Koalisyona katılır, dediklerimizi de yaparız, kafamıza uymayan işlerden de hesap sorarız”.

            Sayın Davutoğlu da diyor ki, “İntikam hırsı ile gelenlerle, dayatma zihniyetinde olanlarla iş tutmayız. Koalisyonların kendi özel şartları vardır. İyi niyetli yaklaşımlara hazırız. Sayın Kılıçdaroğlu ile, gizli kalması gereken bazı devlet konularını görüştük, şantaj malzemesi olarak kullanmaya kalktılar. Nasıl güvenerek ortaklık yapacağız” gibi açıklamalarını haber iletişim araçlarından öğreniyoruz.

            Görülüyor ki, bir önceki seçimden sonra yaşanarak sonuç alınamayan koalisyon lAflarının benzeri, bu seçim sonrası da iş koalisyona kalırsa tekrarlanacak ve sonuçsuz sonuca doğru gidilecektir.

            Gizli Kalması Gereken Konular

            Şeffaflık, hepimizin istediği ve sevdiği bir husustur, konudur, eylemdir, tavırdır. Ancak, şeffaf olunacak diye de her şeyi ifşA edemeyiz. Özellikle devletlerin, emniyet gereği olarak gizli kalması gereken bilgileri, değerleri, araç ve gereçleri vardır; olmalıdır. Bunlarla ilgili bilgiler de gizli kalır, ifşA edilemez. Devletin korunması, menfaati ve başarılı olması için kişisel menfaatler dikkate alınmaz.

            Cenab-ı Hak bile bazı şeyleri gizlemiştir.

            İbn Kesir Tefsiri olarak bilinen Kur'an Tefsirinde Kadir sûresi açıklanırken şöyle deniliyor:

1-    İbadetlerden rızasını gizlemiştir ki bütün ibadetlere rağbet edilsin.

2-    İsyanlarda da gazabını gizlemiştir ki bütün günahlardan kaçınılsın.

3-    İnsanlar arasında dostlarını gizlemiştir ki bütün insanlara saygı gösterilsin.

4-    DuAlar arasında kabul ettiği duAyı gizlemiştir ki bütün dualar yapılsın.

5-    İsimler arasında İsm-i Azamı gizlemiştir ki bütün isimlere saygı duyulsun.

6-    Namazlar arasında orta namazı gizlemiştir ki bütün namazlara dikkat edilsin.

7-    Tevbeler arasında kabul olanı gizlemiştir ki sorumlular tevbe etsin.

8-    Canlılar arasında ölüm vaktini gizlemiştir ki mükellef ölümden korksun.

9-    Kadir gecesini de ramazan gecelerinde gizlemiştir ki bütün ramazan gecelerine saygı duyulsun.ü

Sonuç Olarak Diyorum ki:

            Seçimin sonucunu halkımız bilinçli olarak belirlesin. Hükümeti halk kursun. Bir tarafa yüklensinler, parti liderlerine bırakmasınlar işi. Halkın iz'an ölçüleri hassas ve teraziler gibidir. Öyle ayarlayıp bir sonuç çıkarırlar ki, parti liderleri de şaşar. Geçmişte yaşadık bu halkın iz'an ölçülerini. Bu sefer de seçimden sürprizler çıkabilir.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarım…Bu Haber 1271 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI