6 Kasım 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Cuma Çağrısına İsyan Edenler

            Allah tarafından gönderilmiş olan İLAHİ DİNLERDE hem bireysel ibadetler hem de topluca yapılan ibadetler vardır. Bireysel ibadetler her yerde yapılabilecek ibadetler olmasına karşın toplu ibadetlerin belirli yerleri, zamanları ve yönetenleri vardır.

 

            Bizlerce bilinen başlıca ilahi dinlerden olan;

A)    Yahudilik (Musevilik) dininin topluca yapılan ibadetlerinin yeri Havra, günü cumartesi ve yöneticisi Haham ve Haham başılardır.  

B)    Hıristiyanlık (İsevilik) dininin topluca yapılan ibadetlerinin yeri Kilise, günü Pazar ve yöneticisi Papaz, Keşiş veya Piskoposlardır.

C)    İslam dini (Muhammedilik) : topluca yapılan ibadetlerin yeri Camiler veya Mescidler, günü Cuma, yöneticiler Hatipler, Müftüler, Diyanet işleri başkanıdır. Cuma günü hutbe okunduğu için yöneticinin asıl sıfatı Hatiptir. Bireysel ibadetlerden olan namazlar cami ve mescidlerde, evlerde, arazilerde topluca da cemaat halinde kılınabilir. Bu şekilde kılınan namazların yöneticisine İMAM denir. Cuma hutbesi okuyup Cuma namazını kıldıran yöneticiye İMAM-HATİP denilir.

 

İslam dininde Cuma günü, Müslümanların bayram günü sayılır. Bir araya gelmek, hal-hatır sormak, güçsüzleri tespit ederek yardımcı olmak, hastaları ziyaret etmek ve topluca eğlenmek gibi toplumsal görevlerin yapıldığı gün olarak Cuma günü önemlidir. Dini bayram günleri de vardır ama asıl bayram Cuma günüdür.

 

      Kua'an-ı Kerim'de Cuma suresinin 9. ayetinde Cenab-ı Hak (c.c.), “Cuma günü (ezan okunarak) Cuma namazına çağırıldığınız zaman, alış-veriş (gibi dünyalık) işlerinizi bırakarak hemen Cuma namazına koşunuz! Bunun, sizin için ne kadar hayırlı olduğunu bir bilseniz!”

 

      Allah'ın “Cuma namazına koşunuz, dünyalık işlerinizi bırakınız!” emri, mutlaktır. Bu emre uymayan Müslüman erkekler, isyankar sayılır. Yani Allah'ın emrini dikkate almayarak dünyalık işlerine devam etmeleri bir isyan tavrıdır. Cuma saatinde yaptığı çalışmalar ve kazandıkları dünyalıklar, dinen haramdır.

 

      Cuma namazı, bayanlara farz değildir. İsterlerse bayanlar da Cuma namazına katılabilirler. Zorunluluk olmadığı gibi yasaklık da yoktur. Bu nedenle, erkekler cumaya giderken yerlerine bayanları bırakmaları mümkündür. Peygamberimiz (s a v) in Cuma ile ilgili bir hadisinde (sözünde) şöyle buyrulur: “üst üste üç Cuma namazını terk eden, bizden değildir.” Dikkatli olunmalı ve isyan tavrına girilmemelidir.

 

      Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 659 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI