7 Kasım 2015 Pazar
ARİF TAKICI
Bir Kasım Seçimlerini Okumak

Beni tanıyanlar,  meseleleri değerlendirirken tarafsız ve objektif analiz yaptığımı bilirler.

  Seçim öncesi konumum gereği siyasi mülahazalardan uzak durmuş olmamla birlikte, bazı dostlarımla seçimin nasıl neticeleneceğine dair tahminlerde bulunmuştum.  Ve, seçim neticesi ile ilgili olarak anket şirketlerinin  sınıfta kalmalarına inat, tahminimde küçük bir yanılma ile neticeyi tutturdum…. Sadece AKP'nin bu kadar fazla oy alacağını tahmin edemedim.

   Bir Kasım seçimine dair tahminim şöyleydi: AKP tek başına iktidar olacak… CHP'nin oyu az bir şey artacak, MHP'nin oyu bir hayli düşecek, HDP'in oyu baraj civarına düşecek…  Burada tek yanılgım, AKP'nin aldığı oy oranının bir hayli yüksekliği oldu.

 

  Gelelim seçim neticesini okumaya:  Seçmene güven veremeyen CHP çok az oyunu artırarak (7 Haziran 24, 94 almıştı, ) 1 Kasım seçiminde ise 25,3 gibi çok az bir fakla adeta yerinde saydı.

  MHP'de ise 4 puanlık düşüş buz gibi bir hava estirdi. Bahçelinin 7 Hazirandan itibaren sürdürdüğü saray takıntısı ve sert mizaçlı hayırcı üslubu önemli derecede oy düşüşüne yol açtı.

   HDP bu partiye gönül vermiş seçmen dışından gelen oyların kadrini bilemediği, kandile endeksli siyaset yaptığı için,   7 Haziran'da Türkiyelileşme vaadi ile gelen emanet oyların da tamamını kaybetti ve az kalsın barajın altına düşüyordu.

 

   Seçmen bu seçimde aslında ne dedi: AKP'ye dediği….   7 Haziranda oyunu biraz kıstım az düşün silkelen diye, ama gördüm ki mevcut muhalefet partileri ile müşterek olarak ülkeyi yönetebilme iklimi yok,  4 aylık süre içersinde bu durumun ülkenin istikbaline negatif etki yaptığını gördüm…  Bu zaman zarfı içersinde kaygı ortamına rağmen hem terörle bir taraftan baş ederken hem de istikrarlı bir geçiş süreci ile ülkeyi seçimlere götürdün…  Terörle ve Paralel yapı ile etkin mücadele edeceğine, milli birlik ve beraberliği sağlayacağına, kucaklayıcı olacağına,  ülke ekonomisini daha iyi yerlere taşıyacağına, başta emekliler olmak üzere genel olarak vatandaşların ekonomik refahlarının sağlanacağına yönelik vaatlerine inandığım için, seni yüksek oy çokluğuyla tek başına iktidar yapıyorum, bu sana verdiğim güvenoyudur, bunu şımarmadan aklıselim kullan.  

 

 CHP'ye mesaj:  Sen yedi Haziran öncesi ve seçimlerinin ardından saray dedin, revizyon dedin,  ben saraya çıkmam dedin ve bu ön şartları koalisyona baraj kendine takoz yaptın…  Ekonomik vaatlerin de kulağa hoş gelmesine rağmen bana pek güven vermedi ve beni ikna etmedi,  kredi kartlarının şu kadarını silme vaadi de mantıklı karşılığı olan bir vaat değildi, mega ekonomik kentte öyle haydi haydi ülke ekonomisini hoplatacak içi dolu bir vaat değildi.  Ben sana 7 Hazirana göre birkaç puan kredi daha verdim,  bir dahaki seçime ise bana biraz klasik CHP taassubundan arınmış olarak ve daha elle tutulur argümanlarla gel, senin durumunu o zaman ki şartlara göre tekrar değerlendiririz.

 

MHP' ye verdiği mesaj:  Senin sürekli hayırda hayır var söylemin, saray takıntın, uzlaşmaz ve saldırgan tutumun beni rahatsız ve tedirgin etti.  Halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı ile uğraşmak paralel yapı ve dış odaklı bloklara hizmet etmesine rağmen sen hem bu gereksiz sürtüşmeyi devam ettirdin, hem de ülkenin önünü açacak adımların atılmasında hep bariyer koydun, sonra da babasının sağ olsaydı yapacağını yapan ve hükümete bakan olarak katılan Türkeş'i dışladın, bütün bu olumsuz tutumun için sana bu seçimde bir ihtar veriyorum!

 

HDP ‘ye çoğunlukla Kürt ve diğer seçmenlerden verilen mesaj: Sana 7 Haziran seçimlerinde 80 vekili çözüm süreci ve ülkede huzurun sağlanması için meclis aritmetiğinde elin kuvvetli olsun ve barışın istikrarın sağlanmasına katkı yap diye verdik. Ama sen verdiğimiz bu desteği paralel yapılar, dış mihrakların ve çeşitli blokların desteği için kullandın, PKK'nın saldırgan güdümüne ortak oldun. Aklını başına topla diye sana ihtar veriyorum…  Aklını başına toplamaz bu tutarsızlığını sürdürürsen, bir dahaki seçimde seni barajın altında boğup meclise hiç göndermeyeceğim.  Evet, olay budur… Başka bir yazımda konuya devam edeceğim.Bu Haber 744 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI