27 Ağustos 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'yi tanıtalım da neyini...
musakiroglu@mynet.com

Manisa'da yaşayan bir arkadaşım telefon açtı. İstanbul Travel adlı bir dergide Ünye anlatılıyormuş, okumuş, çok beğenmiş; “Ne kadar güzel yermiş orası öyle. Bir anda içimden gelip görmek geldi” dedi.

“Buyur, gel” dedim ben de.

Dergiyi merak ettim. Adında gezi anlamına gelen İngilizce “Travel” geçtiğine göre, bu dergi gezip, görmek isteyenler için tanıtım dergisidir, diye düşündüm.

Dergiyi sorup, soruştururken bir de bakarım ki Çınar Market'in bürosunda varmış. Aldım inceledim, doğruymuş, gezi dergisiymiş.

Ünye ile ilgili yazıyı okudum. Öyle bilinen ve “Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur” misalinden başka bilindiklerin tekrarından başka bir şey yoktu Ünye'nin anlatıldığı yazıda.

Gerçi anlatılanları arkadaşım, çok beğenmiş, etkilenmiş, gelip görmek istiyor… Ama bunlar Ünye için, Ünye'yi tanıtmak için, Türkiye'de ve dünyada Ünye farkını göstermek için ne kadar yeterli?

Bu soruya cevap vermek için yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.

1996 yılında Safranbolu'ya ilk gidişim sırasında, burada restorasyon işi yapan Mustafa Sarıkan adında birisi ile tanıştım. Kendisine, Safranbolu'nun nasıl böyle meşhur, bütün dünyanın tanıdığı yer haline geldiğini sordum.

Bana, bir yeri bütün dünyada tanıtabilmek için farklı bir yanının, enteresan bir özelliğinin olması gerektiğini söyledi.

“Safranbolu'nun, bugün Eski Safranbolu denen bölümündeki tarihi ev, konak, han, hamam, dükkan, mağaza, cadde, sokak, cami türbe, taş, kerpiç ne varsa tümünü bakıma aldık. Eski meslekleri koruma altına aldık. Asırlar öncesinin Safranbolu'su bugün aynen ayakta, her şeyiyle canlı, yaşıyor… Bugün dünyada, asırlar öncesinden gelen şehrini bütünüyle böyle Safranbolu gibi ayakta tutan kaç yer var? diyen Mustafa Bey, devam etti:

“İşte bizim, yani Safranbolu'nun farkı, enteresan yanı budur işte. Bu sadece Türkiye'ye mahsus bir fark değil, aynı zamanda dünya farkıdır.”

İşte burası çok önemli… Farklı olmak, enteresan bir yanının olması bir yerin tanıtımı için en birinci şart.

Şimdi Ünye'ye gelelim. Nedir Ünye'nin farklı yanı? Ünye'yi bütün dünyada enteresan yapacak bir özelliği var mı?

Bu soru dikkat edilirse Ünye'de son yıllarda çok sık sorulmaya başlandı. Bir arayış var sanki. Aslında bu soru çok önemli, bir an önce doğru bir cevap gerekiyor.

Bu cevap günün birinde ortaya çıkacak, buna inanıyorum. Ünye'deki farkı, Ünye'nin farklı olan yanını şöyle dosdoğru bir şekilde bulduğumuz zaman bilinsin ki, iş tamamdır. Gerisi bu farkı tanıtmaya, dünyaya pazarlamaya kalıyor.

O halde böyle bir çalışma, aradığımız farkı, Ünye'nin enteresan özelliğini bulma çalışması başlatmamız gerekiyor.

Peki, sorarım böyle bir çalışmayı kim yapacak?

Bak işte burada duralım. Bu konuda Ünye çok farklı bir yerdir. Burada herkes her şeyi en iyi bilir!, herkes her şeyi en iyi söyler!… Ancak iş, yapmaya gelince herkes sıvışır, kaçar.

İşte bakın, Ünye'deki en önemli fark budur.

Ne dersiniz, bunu tanıtalım, dünyaya bu özelliğimizi pazarlayalım mı?!!!Bu Haber 2357 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : metin Tarih : 27 Mayıs 2011 / Pazar Üye Adı :aleyna sağırca
güzel
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI