11 Aralık 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Putin’e Halk Tokatı; Turşu!

Turşu, Anadolu insanının asırlarca severek tükettiği bir gıda maddemizdir, halk yemeğimizdir. Çok çeşitli sebzelerden ve bazen de meyvelerden kurulur. “Yapılır” kelimesini kullanmak işime gelmedi. Çünkü, ortada yapılan bir şey yoktur. “Turşu kurmak” tabiri daha çok kullanılır. Ben de kurmak kelimesini daha uygun bularak kullandım.

 

            Rusya'ya ihraç edilen sebze ve meyvelerimizi, son günlerde Türkiye-Rusya arasında gerginliğe neden olan “Uçak Düşürme” hadisesi nedeniyle çıkan krize dayalı olarak Rus gümrüklerinden geriye gönderilmiştir. Bu haberleri duyan, gıda üreticisi Bursalı (yanılmıyorsam aklımda kalan Bursalı) bir iş adamımız şöyle dedi (Televizyondan öğrendim): “Ne kadar geriye dönen sebze varsa, bize getirsinler; TURŞU kuralım.” Bu hava Putin'e, düşen uçağı vuran füzeden daha ağır gelmiş olması lazım. Bizler, “Garbın Afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar; Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var” diyen M.Akif'in belirttiği gibi; boğazımız için kimseye minnet etmeyen bir inancın mensuplarıyız.

 

            Anadolu insanının en büyük özelliklerinden biri olan; Devletin bir sıkıntıya düşmesi durumunda, halkın varını yoğunu ortaya koyarak Devletin yanında hemen yerini alması ve el ele vererek çelik duvarlar örmesidir. En büyük güç de, halkın bu gücüdür.

 

            Değerli Okuyucularım

            Sayın Putin, Türk Ordusu'na karşı attığı çalımlarla aslında, Nato'nun tepkisini ölçmek istediğini düşünmek bizim yorum hakkımızdır. Görmüştür ki, Türk Halkı gururu ile oynamayı asla kabul etmemiştir. Asla da etmeyecektir. İstiklAl Marşı'mızın şairi büyük Akif, halkımızın bu özelliğini şöyle dile getiriyor:

            Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?

            Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!Bu Haber 705 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI