31 Ağustos 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye dünyadan neden 10 gram daha ağırdır?...
musakiroglu@mynet.com

Gazetemizin 28 Ağustos Cuma günkü sayısında bu köşemde “Ünye'yi tanıtalım da neyini…?” başlıklı yazıma enteresan bir cevap geldi.

Adının Mehmet Yılmaz olduğunu belirten okurum “Ünye dünyadan neden 10 gram daha ağırdır?” başlığıyla gönderdiği cevap yazısında, Ünye ile ilgili ilginç tespitlerde bulunmuş.

Gelen yazıyı aynen siz okurlarımın bilgisine sunuyorum.

“Ünye dünyadan neden 10 gram daha ağırdır?

Sevgili Musa Kıroğlu Kardeşim,

28 Ağustos Cuma günkü ‘Ünye'yi tanıtalım da neyini…?' başlığı ile yazdığın yazını çok beğendim ve bir solukta okudum.

Yazıda, Ünye'nin dünyaya tanıtılması için farklı olan bir yanını, enteresan bir özelliğini tespit edip, öne çıkartma ve tanıtmamız gerektiğini belirtmişsiniz. Buna aynen katılıyorum.

Böyle bir tartışmaya, fikir olarak Ünye Kalesi'ni ve Asarkaya Kent Ormanı'nı öne sürerek katılmak istiyorum.

Bakın Ünye Kalesi hala gizemini koruyor. Kaledeki galerilere girilebilmiş değil. İçinde neler olduğu, nereye açıldığı hala bilinmiyor. Bu yüzden de türlü, türlü efsaneler üretiliyor. Ben Haziran ayında gittim, orda yapılan çalışmaları inceledim. Bir şeyler yapılmış, ancak daha işin çok başındalar.

Kale'nin içinde, o galerilerde çalışma yapılsa, eminim çok enteresan sonuçlara ulaşılacaktır. İşte o zaman Ünye, kale ile bir Ünye farkı ortaya çıkarabilir.

Asarkaya Kent Ormanı'na gelince, sorarım hangi şehrin hemen yanı başında 12 bin dönümlük koca bir orman var. Hem de içinde yabani hayvanları, çeşit çeşit ağaçları, otları, kayaları, tepeleri, dereleri, vadileri olan bir kent ormanı… Araştırılsın, bakın bence bu çok önemli bir fark.

Gelelim Ünye'nin dünyadan 10 gram daha ağır gelmesi işine…

Bunu aslında siz de yazınızda bir miktar işlemişsiniz Sayın Kıroğlu. İzninle buna ben de bir miktar ilave etmek isterim.

Ünye, Allah vergisi güzellikleri ile içinde yaşayan insanların şanslı oldukları nadide bir yerdir. Bunu biliyor, yaşıyor, şükrediyoruz.

Ancak Ünyeliye gelince iş şaşar. Ünyeliler, Ünye'deki güzelliğin içinde ruhunu güzelliklerle bezeyememiş, tersine çirkinleştirmiştir. Kısacası, Ünye'nin eşsiz güzelliği bizim Ünyeli hemşerilerimizi maalesef kötü bozmuştur.

Bir kere, Ünye'de müthiş bir fesatlık, kıskançlık, iftira, adam yeme makinesi çalışıyor. Hiç kimse kendi önüne geçilmesini istemiyor. Herkes baş olacak, başkan olacak. Dikkat edin bakın, Ünye'de büyük çoğunluk birbirine ‘başkan, ya da  başkanım' diye hitap eder. Bunu duymak, demek ki benim hemşerilerim için çok önemli olmalı ki, kendisine varına yoğuna ‘başkan' denilmesine fırsat veriyor, göz yumuyor.

İkincisi, Ünye'de korkunç bir bencillik vardır. Bu siyasi bencilliktir, ticari bencilliktir, mevki, makam bencilliğidir… Adına ne derseniz deyin, yaşanan bu bencilliklerden Ünye çok derin yaralar almıştır.

Bir de, Ünye'de yaşanan cimrilik başka yerde böyle bu kadar görülmez. Bakın, soruyorum; Ünye'de para sahibi kaç kişi var? Ya da kaç kişi milyarderdir, bilinmez. Bir iki istisna hariç, parası olup ta kaç kişi kendi adına okul, cami, bir hayır kurumu yaptırmıştır?

İşte güzel Ünye'mizin içindeki bu üç kötülük bir ‘Ünye farkıdır!!'

Ünye işte bu üç özelliği ile dünyadan 10 gram daha ağır gelir.

Var mısınız, dünyaya bu üç özelliğimizi tanıtalım, turizme bu üç özelliğimizi açalım!!!…

 Saygılarımla…”          

 

                                  Mehmet Yılmaz – İstanbul

 

 

 Bu Haber 2038 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI