19 Aralık 2015 Pazar
ARİF TAKICI
12- 18 Aralık Yoksullara Yardım Haftası Ve Düşündürdükleri

Dünya da var olan nimetin % 35'şini Amerika,   %'de 20'sini Japonya, %25'sini Avrupa yerken, geri kalan ülkeler % 20 ile yaşamak zorundalar.   

    

Dünya'da 900 milyon insan aç yaşamaktadır.  

2 buçuk milyar insan ise günde 2 dolar ile geçinmek zorunda olarak açlık sınırında yaşıyor.  

    

Afrika'da açlıktan kemikleri sayılan insanlar sağlıklı su ihtiyaçlarını dahi gideremiyorlar.  

         

Hemen yanı başımızda yaşanan iç savaş nedeniyle açlık ve sefalet içersinde olan insanlar ayrıca ölüm korkusu ile de kararan hayatlarını kurtarmak için yollara düşüyor, insan tacirlerine paralar vererek rahat yaşayabileceklerini düşündükleri ülkelere varmak için çıktıkları yolda ölümlerle karşılaşarak birçokları çıktıkları bu umut yolculuğunda hayatlarını, yakınlarını kaybediyorlar.  

     

Ve biz bu boyutta yoksulluğun yaşandığı Dünya'da yoksullara yardım haftasını idrak ediyoruz.  

        

HAlbuki Zengin ülkeler Birleşmiş Millerler Teşkilatı marifetiyle yoksul ülkelere en azından beslenme koşulları bakımından yardım etseler ki, bu onları hiç zorlamaz… Dünya'da ki açlık ve beslenme sorunundan kaynaklanan hastalıklar çok önemli derecede aşağıya iner. 

    

Yoksulluğa karşı merhamet göstermek hususunda atalarımızdan aldığımız merhamet kültürü ve değerlerimiz doğrultusunda yoksul ülkelere ülke olarak yaptığımız yardımlar gerçekten kıymete değer irtifadadır. 

   

Merhamet etmeyene merhamet edilmez buyuran Yüce Allahın, komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen sevgili Peygamberimizin mesajları milletimizin engin ruhundan her zaman uygulamaya yansımıştır.  

   

Hemen yanı başımızdaki savaş dolayısıyla ülkesini terk etmek zorunda kalan insanlardan alında, başta Afrika ve dünyanın dört bir yanında açlık ve sefalet içersinde olan insanlara en fazla el uzatan ve yardım eden ülkeyiz biz.  

   

Her ne kadar günümüzdeki şehirleşme modeliyle mahalle kültürünün azalması paralellinde eski düzeyde yardımlaşma kültürünün devam edemediği gerçeği ile baş başa olsak bile, yardımlaşma kültürünün ülke insanımızın çoğunluğunca sahiplenilmesi ve uygulanıyor olması mutluluk verici. 

 

Komşumuz Suriye'de Beşer Esad'ın mezhep meşrepli ve diktatör fonksiyonlu bakışını başta İran, Irak yönetimi ve Rusya olmak üzere bazı aktörlerin kullanması ve onu halkına saldırmaya ve kendi halkını acımasızca bombalamaya teşvik etmesi,  insanları sınırımıza doğru kaçmaya zorlamış, bu manada ülkemiz kendine yakışanı yaparak aman diyen o insanlara kucak açmıştır.  

                

    

Şu anda Suriye'de Rus uçaklarının bombardımanı ve recim güçlerinin saldırıları karşısında kahramanca ata topraklarını savunan Türkmen kardeşlerimizin yardıma ihtiyacı var.  

  

Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çamyar Türkmen kardeşlerimize ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlattı.  

         

Ben böyle zamanlaması fevkalade uygun bir kampanyayı başlattığı için kendisini tebrik ediyorum.  

     

Kampanyanın Aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini, bu zaman zarfı içersinde toplanan gıda, temizlik maddesi, giyim ve nakit para gibi yardımların ay sonu itibarıyla Türkmen kardeşlerimize gönderileceği bilgisini paylaşmış olayım.  

     

Yardımda bulunmak isteyenler Belediye Zabıta binasında yardım kampanyası ile sorumlu olan birime yardımlarını teslim edebiliyorlar ve gerekli bilgiyi alabiliyorlar. 

   

Ünye halkının bu gibi durumlarda daima merhameti tezahür etmiş, son derece ulvi mertebeli insani duygularla yardımlarını ortaya koymuşlardır. 

   

İnanıyorum ki, bu kampanyada da herkes elinden geleni yapacak, en az bir tır yardım malzemesi toplanacak ve Türkmen kardeşlerimize ulaştırılacaktır.Bu Haber 708 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI