25 Aralık 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Biraz da düşünelim

Geçen haftaki yazımda, Kayınbabamın ölümü nedeniyle “ölüm gerçeği” üzerinde durmuştum. Bu düşüncelerime dayalı olarak bu gün de, “Bilinçli olarak Düşünme”, konusu üzerinde örnekler vermek istiyorum. Cenab-ı Hak, Kur'an'ın çok yerinde “Bilicinizi çalıştırmıyor musunuz?” “Akıllıca düşünmüyor musunuz?” “Tefekkür etmiyor musunuz?” şeklinde bilinçli düşünceyi tahrik ediyor.

            Kur'an-ı Kerim'in Yasin sûresinde Allah (c.c), “Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler.” (Ayet: 40). Rahman sûresinde de, “Güneş ve ay bir hesaba göre (hareket etmekte)dir. Bitkiler, ağaçlar ve yıldızlar (Rahman'a) secde ederler.” (Ayetler: 5-6). Hacc sûresinin 18.ci ayetinde ise daha geniş bir tablo çizerek şöyle buyruluyor:

            “Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar; güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde ediyor…”

            İsrA sûresinin 44.cü ayetinde de bir aşka uyarı var: şöyle buyruluyor: “Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu (Allah'ı) tesbih ediyor. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Fakat siz, onların tesbihini anlayamazsınız.

            Bu son ayetin yorumlanmasını yapan son devrin tefsir bilginleri, maddenin en küçük parçası olarak tanımlanan “ATOM”un parçalanarak; “Çekirdek” ve etrafında dönen “ELEKTRON”lar olayının bilim adamları tarafından keşfedilmesinden sonra, bütün yaratıkların bir nevi hareketle veya her birinin kendisine özgü yapılarının hareket tarzı ile Allah'ı tesbih ettiğini açıklamaktadırlar.

            KAinatın (evrenin) yaratıcısı ve terbiye edicisi olan Yüce Rabbımız, insan aklına seslenen benzer örneklerle bizi uyararak kendisini tanımamızı ve dünya hayatının bir “Geçiş Köprüsü” gibi kullanılması bilinci ile gerçek hayat olan “Ahiret Hayatına” hazırlıklı olmamızı öğütlüyor.

            “Gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, insanı yarattım.” buyurarak, insanın farklı bir yaratık olduğunu ve ilk işinin Rabbını bulması gerektiğini belirtmiş oluyor.

            Değerli Okyucularım !

            Bütün yaratıkların en üstünü olan insan, yaratıcısını tanıdığı oranda yüce sıfatını taşır; aksi halde, birbirini yiyen vahşi hayvanları bile geçerek en alçak duruma düşer. Bugünün dünyasında bu gerçeği çok açık olarak görüyor ve ibretle seyrediyoruz. Bu gerçekler ışığında, kendimize çeki-düzen vermemiz gereğini bir defa daha birlikte hatırlamış oluyoruz.

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 702 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI