31 Ağustos 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuğumuzla konuşalım
Çocuğumuzla çokça vakit geçirelim, ilgilenildiğini ve sevildiğini hissettirelim. Çocukla mümkün olduğu ölçüde sözel iletişim kurulmalıdır. Bunun için;

1-) Çocuğumuzla doğumdan itibaren konuşmalıyız. Ama bebek gibi değil. En iyisi sakin bir üslupla açık, net kurulmuş basit cümlelerle konuşalım. 1-2 yaşlarındaki çocukla somut ve tekrarlayıcı bir dille konuşmak yararlı olur.

2-) Bebekler ve çocuklar genelde ne demek istediklerini bilirler, fakat ağızlarından çıkan sesleri ve kelimeleri anlaşılabilir bir hale getirmeyi beceremezler. Bebeğimize bazı basit ve pratik işaretler öğretelim. Mesela bir yaşındaki çocuğa içme (bir bardağı alıp içiyormuş gibi yapmak) veya yeme (parmakları bir araya getirerek ağza götürmek) faaliyetleri için birer işaret öğretebiliriz. Böylece bebeğimiz acıktığında ya da susadığında bunu bize anlatabilecektir. Dilin gücünü öğrenecek ve kendisini daha da büyümüş hissedecektir.

3-) 2 - 2,5 yaş civarında çocuklar konuşmaya başlarken çeşitli sorularla motive edilmelidir.

4-) 3 yaşındaki çocuklar konuşmaktan zevk almaya başlarlar. Bu yaşta ‘fısıldama' çocuğun dikkatini çekebilir.

5-) 3,5 yaşlarında değişen, alçalıp yükselen ses tonu abartılan ifadeler çocuğun dikkatini çeker.

6-) 4 yaş dolayında anla ve bilme seviyesi gelişmiştir. Aynı veya zıt görüşte olma etkilidir.

7-) 5 yaşlarında çocuk dili kavramada yetişkine benzerlik gösterir. Diğer kişilerle konuşmayı yürütür. Olumlu teklifleri, övgü ve güldürüleri memnunlukla karşılar.

İletişime çocuğun dikkatini çekerek başlamalı, dikkat süreleri kısa olduğu için konuşma mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.

8-) Çocuğumuza renkleri öğretelim. Renkler bize konuşma becerisi konusunda epey ipucu verecektir. Renk adları, miniklerin rahatlıkla doğru şekilde telaffuz edebileceği seslerden oluşmaktadır.

9-) Onlara uzun kelimeler öğretelim. Çocuklar, birçok yetişkinin zorlandığı uzun kelimeleri sever ve şaşırtıcı şekilde başarıyla telaffuz ederler. Böylelikle de ‘dil sevgisi' geliştirirler.

10-) İletişim sırasında güler yüzlü olalım.

11-) Bebeğimizin çıkardığı sesleri taklit edelim. Ona ismi ile seslenelim.

12-) Bütün bunlar için çocukla çok vakit geçirelim, ilgilenildiğini ve sevildiğini hissettirelim.

13-) Mümkün olduğunca yaşıtları ile birlikte oyun oynamasını sağlayalım. İnsanlar arasında sık sık bulunduralım.

14-) Konuşma zorluğu gördüğümüzde dikkatini konuşma zorlukları üzerine çekmeyelim.

   Peki bütün bunları yapmazsak ta tersi olursa ne olur; çocuklarımız madde bağımlısı olur.Bu Haber 1732 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI