2 Eylül 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
En büyük teşvik Organize Sanayi Bölgesi olacaktır...
musakiroglu@mynet.com

İstanbul'da, kurulu bulunan Ünyeli Sanayici, İşadamları ve Yöneticiler Derneği'nin düzenlediği iftar yemeğinde ilginç bir tespit yapılmış.

Denilmiş ki, “Teşvik imkAnları açısından Hakkari neyse Ünye'de odur. Yatırımcıları bundan yararlanmaya çağırıyoruz.”

Bunu diyen AK Parti Genel Sekreteri, İstanbul Milletvekili, Ünye'nin Değerli Siyasi Hamisi Sayın İdris Naim Şahin.

         Evet… Hükümet yeni Teşvik Yasası hazırlarken içinde Ordu'nun da bulunduğu Doğu Karadeniz'deki Trabzon, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini 4. Bölge'de gösterdi. Bu 4. Bölgedeki teşvikli iller arasında bir çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu vilayeti gibi Hakkari de var.

          Şimdi bu olaya iki farklı pencereden bakmak mümkün:

1.      pencereden bakarsak, “Vay be, demek biz gelişmişlik düzeyinde Hakkari ile aynı seviyedeymişiz” diyebiliriz.

2.      pencereden ise, “Bak bu iyi oldu. Gelişebilmek için sunulan teşviklerin azamisini alacağız” şeklinde bakabiliriz.

Eğer olaya 1. pencereden bakar, takılır kalırsak, kırık bir plağı döndürür durur, aynı teraneleri söyler, aynı teraneleri dinleriz. Aslolan ikinci pencereden bakmaktır. Çünkü ileriye açılan yola bu 2. pencereden bakmakla çıkılabilir.

Bizim bölgeye, dolayısıyla Ünye'ye sunulan teşvikler yatırımcı açısından, Ünye'ye yapılmak istenen yatırımlar açısından hiç bu kadar büyük ve kapsamlı olmamıştı.

İşte bunu dile getirmeye çalışıyor Sayın İdris Naim Şahin ve aynı toplantıda konuşan Ordu Milletvekili Sayın Mustafa Hamarat.

Ancak bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Aynı imkAnlara sahip olduğumuz söylenen Hakkari var ya, yatırım açısından bizden bir iki adım daha önde biliyor musunuz?

Niye önde?

Bir kere yatırım yapmak için 1. şart olan yatırım alanı Hakkari'de bol ve ucuz.

İkincisi ise, bu ilde Organize Sanayi Bölgesi kurmak için işin sonuna gelinmiş durumda.

Biz de ikisi de yok. Hem bol ve ucuz yatırım alanı yok, hem de Organize Sanayi Bölgesi…

Hangi yatırımcı gelir de Ünye'de pahalı bir yatırım sahası alır, üretim yapar, pahalı üretir, daha işin başında pazarda rekabet yapamaz hale düşer.

Bakın yakın komşularımız Ordu ve Fatsa bunun rahatlığını yaşıyor, Organize Sanayi bölgelerinde yatırım üstüne yatırım yapılıyor. Hatta mevcudu dolduğu için ikincisini kurma çalışması başlattılar.

İlçe olalı daha yirmi sene olmayan Beşikdüzü'nde bile Organize Sanayi Bölgesi kuruldu.

Şu çok iyi biline… Ünye'de arazi kıt ve pahalı olduğundan yatırımcı gelmez, gelse de tekstil gibi kiralık yerler arar, işine gelmediği durumda da tasını tarağını toplar, döner gider.

Tek çare, yatırım için tek yol Organize Sanayi Bölgesi'dir. Bu yüzden diyorum ki, Ünye için en büyük teşvik Organize Sanayi Bölgesi kurmak olacaktır.

Sayın İdris Naim Şahin eminim ki bu işin, bu gerçeğin çok iyi farkındalar. Sorunu çözmek için bu nedenle başta Ünye Belediyesi olmak üzere, Ticaret Odası ve daha birçok kurumla teşrik-i mesai içindeler. Ancak teşvik için süresiz bir zaman verilmedi. Zaman sayılı, günler geçiyor, vakit dolmadan birkaç yıl öncesinde bu işi halletmeliyiz.

Yoksa bu teşvik dönemini de ıskalar, yazık ederiz.Bu Haber 1818 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI