8 Ocak 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Kadına Karşı Şiddet ve Koruma Önlemleri

Kişisel inançlar zayıfladıkça, toplumsal problemler her geçen gün artarak, duymak bile istemediğimiz çeşitleri ile devam ediyor. Vahşi hayvanların bile yapamadığı vahşilikleri, insanlar birbirine yapıyor. Allah korkusunun olmadığı insanlar, “Bunu bir insan nasıl yapabilir?” dedirten çirkinlikleri ve vahşilikleri yapabiliyor. Tîn sûresinde Cenab-ı Hak: “Biz insanı en güzel biçimde yarattık, sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.” buyuruyor.

 

Rabbını tanıyan insan, insan gibi yaşayarak güzel sıfatların insanı olur. Rabbını tanımıyorsa, aklın alamayacağı vahşilikleri yaparak en alçak bir yaratık haline gelir. Bu alçak yaratık, gerek yakın çevresine gerekse uzak çevresine karşı akıllara durgunluk veren vahşilikleri sergiler. Kadınlara karşı uygulanan şiddet de bunlardan birisidir.

 

Kadına karşı şiddet, sadece bizim toplumumuzun sorunu değil, bütün dünya toplumlarının ortak sorunudur. Kendisini güçlü hissedenlerin, güçsüz ve savunmasız olanlara karşı uyguladığı şiddet çeşitlerinin en çirkinlikleri, bugünün dünyasında kadınlara karşı uygulanıyor. Öldürücü darbelere doymayan vahşi canavar; cesede yaptığı hakaretlerle, daha çok acıtıcı ve daha çok etkileyici çirkinliklerle vahşetini kat kat arttırıyor. Öldürdüğü cesedi parçalayıp çuvala, çantaya doldurarak çöpe atma gibi…

 

Bu şiddetlere karşı alınan önlemler konusunda da bazı önerilerim olacak; şöyle ki:

1-             Şiddet gören kadın, Devlet'e sığınarak yardım istiyor. Kendisine koruma veriliyor veya benzeri önlemler alınıyor. Bu konuda, geçmişte olmayan veya yetersiz olan bazı yasal düzenlemeler de geliştirilmiş durumda. Ancak vahşet git gide artış göstererek devam ediyor.

Bu koruma konusunda, tek taraflı kadını koruma yanında, erkeğin de vahşi tavırlarını yatıştıracak önlemler alınmalıdır. Bazı bayanların, kendisine koruma verildikten sonra, erkeğe karşı intikam hisli “Hava attıkları ve tahrik edici tavırlar” sergiledikleri de görülen ve bilinen gerçekler. Bu ve benzeri, kışkırtıcı tavırları önlemek için, karşılıklı olarak “Aile meclislerinin” toplanmasına ve tarafların dinlenerek ortak çözümler üretilmesine, Belediyelerin öncülüğünde Devlet desteği sağlanmalıdır.

2-             Tek başına yaşayan bayanlar var. Genç olanlara başka türlü vahşet, yaşlı olanlara daha çok mal varlıkları ile ilgili vahşetler uygulanıyor. Benim bu yazıyı yazmama da neden olan geçen hafta içindeki Ünye'nin mahallelerinin birinde meydana gelen ve çok sayıda bıçak darbesi ile öldürüldükten sonra  kolu kesilerek bilezikleri de alınan kadının haberi,, vahşetin son halkasıdır. İnşaallah son olur. Ancak tek başına yaşayan bir bayan söz konusu, haberlere yansıdığı kadarı ile. 

Bunlara, gene Belediyelerin öncülüğünde Devlet; bir semtte, bir binada veya sığınma evinde toplama gibi ortak koruma alanlarında yerleşim sağlamalıdır. Benim kendi evim var, dairem var, orada oturmak istiyorum, gibi taleplere müdahil olunarak evi, dairesi kiraya verilmek suretiyle ekonomik ziyanlığın önlenmesi ile birlikte daha az masrafla ortak korumalar sağlanabilir.

3-             Uyuşturucu ve zararlı hapların eczanelerde satıldığını öğrendiğim zaman Almanya'da irkilmiştim. Çok da garip gelmişti bana. Ne acı ki ben de bunların eczanelerimizde açıkça satılmasını ve kullanıcılarının tesbiti ile ailelere yardımcı olunmasını öneriyorum. Birçok gencin, çocuğun ve öğrencinin kullandığı zararlılardan ailelerin haberi yoktur. Vakitli önlem için ailelerin haberdar olması, bana göre çok çok önemlidir. Sadece yasaklamak, suçluyu cezalandırmak, sorunu çözmek için yetmiyor. Toplumsal sorunlar, toplum katmanlarının el ele vermesi ile çözülür.

 

Kötü alışkanlığına para bulamayan alışıklar, kendisinden güçsüz gördüğü kadınlara saldırmayı en yakın yol olarak seçiyor. Toplum bireylerinin, toplumsal sorunların çözümü konusunda daha duyarlı olmaları gereğine inanıyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 860 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI