3 Eylül 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Pisuvar kararı Ordu Valisi'ni yedi mi yoksa?...
musakiroglu@mynet.com

Cami tuvaletlerindeki pisuvarları, “Dinen ve sağlık yönünden sakıncalı” gerekçesiyle söktürüp attıran Ordu Valisi'nin bu kararı, Vali'yi makamından etti mi yoksa…

Gelen son haberlere bakılırsa Vali Kaban merkez valiliğine çekilmiş. Şu anda izinde olan Vali, izin sonrası Ordu'daki görevini bırakıyormuş.

Ben geçen hafta “Bu pisuvar kararı orta yeri iyice pisledi” başlıklı bir yazımda, Vali'nin bu kararının yanlışlığına dikkat çekmiş, kararla birlikte tuvalet kabinlerinin ayakta ihtiyaç giderenler tarafından baştan aşağı iyice idrara boğulduğunu belirtmiştim.

Yazı üzerine bana gelen bir telefonda, “Bak göreceksin valinin bu kararı başını yiyecek, yakında onu oradan alırlar” denmişti.

Anlaşılan telefon doğru çıktı, haberlere bakılırsa Ali Kaban'ın Ordu Valiliği pisuvar kararıyla son buldu.

Sayın Kaban, aslında doğru iş ve hizmetleriyle de dikkat çekmişti. Ben köşemde bunu da yazmıştım. Özellikle fındık üzerindeki çalışmaları, Giresun Valisi ile hazırladıkları “Fındık Raporu” bayağı ses getirmişti.

Belki de bu rapordan rahatsız olanlar bahane arıyordu, Vali'nin pisuvar kararını fırsat bildiler, ipi çektiler…

Ünye'ye kaymakam dayanmıyordu, şimdi de Ordu'ya vali dayanmaz oldu

Ünye'de 8 yıl kaymakamlık yapıp giden Ali Cafer Akyüz'den sonra gelen kaymakamları, biliyorsunuz sanki cin çarpıyor, fazla kalamadan dönüp gidiyorlar.  Ünye'de artık dikiş tutmuyor, gelen kaymakam bir süre kalıyor, bir iki haber türüyor ortalıkta., “Şuyuu vukuundan beter” oluyor. Bir de bakmışsın kaymakam bey Ünye'ye veda etmiş.

Bakın size şöyle, 1999'tan sonraki kaymakamları tek tek hatırlatayım; Ümmet Kandoğan, Necdet Özuğur, Osman Bilgin, Ali Bakoğlu, Nevzat Ergün… Bu kaymakamlar 7-8 sene içinde film şeridi gibi hızla gelip geçtiler.

Bakalım, göreceğiz… Yerinden oynayan taş nerde duracak, nerde oturacak da Ünye'de kaymakamlar uzun süre kalacak, görev yapacaklar…

Ünye'den sonra Ordu da nazara geldi anlaşılan. 8 yıl gibi uzun süre kaymakamlık yapan Ali Cafer Akyüz'den sonra Ünye'ye nasıl kaymakam dayanmıyorsa, Ordu'da 9 yıl görev yapan Kemal Yazıcıoğlu'ndan sonra ilimize de vali dayanmaz oldu.

Yazıcıoğlu'nun ardından Said Vakkas Gözlügöl atandı biliyorsunuz Ordu Valiliği'ne. Ancak görevi sırasında Ordu ne bu valinin hızına yetişebildi, ne de Vali Gözlügöl, kendisi hakkındaki söylentilerin hızına yetişebildi. Bir yarış, bir yaygara, karmaşa… Derken bir de baktık ki Vali Gözlügöl merkez valiliğine alınmış.

Ardından şimdiki vali geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha Dışişleri Bakanı iken, kendisinin danışmanlığını yapan Ali Kaban, henüz Ordu'da göreve başlamadan önce prestiji gelmiş, her şey iyiye yorulmuştu.

Ancak, Vali Kaban da tutmadı, dayanmadı Ordu'ya, öyle görünüyor.

Eğer Sayın Kaban'ın tayini çıkmış ta doğruysa, Ordu'nun valilik makamı Ünye'nin kaymakamlık makamı gibi daha çok dolup, boşalacağa benzer. Bu Haber 1632 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI