29 Ocak 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Usta siyasetçi ve çözüm süreci

Ehil olmayan ellerle yürütülen ülke siyaseti, bu millete çok pahalıya mAlolmuştur yıllarca. Siyaset, bilgi ister birikim ister tecrübe ister. Ayrıca, beceri ve cesaret ister. “Ben, siyasetçi olacağım!.. Sen de, siyasetçi olsana!..” demekle siyasetçi olunmaz. Her mesleğin kendisine özgü nitelikleri vardır. Siyasi kişiliğin nitelikleri; bir kısmı doğuştan Allah vergisi olarak bir kısmı da sonradan kazanılarak bir bütün halinde başarılı bir siyasetçinin veya bir başka söyleyişle “Başarılı bir siyasi kişiliğin” oluşumunu sağlar.

            Çözüm süreci çok eleştirildi ve aklı erenler nalına, ermeyenler de mıhına vurarak, sadece Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı ve çekememezliği uğruna toplumsal kargaşa çıkarmak için ne yapabildilerse geriye koymadılar. Kimisi bilerek, bazıları da farkında olmayarak, bölücülerin ekmeğine yağ çaldılar. Bir kısım siyasetçiler de sadece siyasi menfaatleri gereği, yapılmak istenenleri bile bile çözüm sürecine karşı çıktılar.

            Çözüm sürecinin amacı; PKK tarafından bilinçli olarak kandırılan kürt halkını, Devlet'in yanına çekerek kendilerine devlet güvencesi sağlamak, Türk-Kürt ayrıcalığını ortadan kaldırmak suretiyle geçmişte, asırlarca olduğu gibi kardeşçe yaşama bilincini yerleştirmek idi. Yani bölücü düşüncelerin kökünü kurutmaktı. Bunu perçinlemek için de Sayın Erdoğan sürekli olarak, “Bizim rAbiamız (dört esasımız): 1-Tek Devlet 2-Tek Millet 3-Tek Bayrak 4-Tek Vatan” diyerek topluma hedef göstermiştir.

            Yapılmak istenilenin ve bu amaçla da epeyce yol alındığının farkına varan PKK ve yandaşları, çözüm sürecini akamete uğratmış ve yeniden silaha sarılmıştır. Ancak görmüşlerdir ki “Atını alan Üsküdarı geçmiştir.” Çözüm süreci ile uyarılan halk, PKK ve yandaşlarına güvenmeyi, büyük ölçüde bırakmış; askerimizin, güvenlik güçlerimizin ve Devlet'in yanında yer almayı kendisi için hayat garantisi olarak görmeye başlamıştır. Bu güzel gelişme sonucudur ki, bugün toptan PKK temizliği başlatılabilmiştir ve bitirilmek üzeredir. Çözüm süreci, her ne kadar rafa kaldırılmış olsa da, devam ettirildiği sürenin ürünlerinin bugün toplanmakta olduğunu hep birlikte görmekteyiz. Eğer normal şekli ile sürdürülebilseydi, sürecin akamete uğratıldığı günden bugüne kadar ölenler ve şehit olanlar, yaşıyor olacaklardı.

            Bir İşin Ehli Olmak

            Ehil olma konusunda Peygamberimiz (s.a.v)in güzel bir sözü (Hadisi) vardır. Şöyle buyuruyor: “İşler ehline verişmediği zaman kıyameti bekleyiniz.”

            İşin başında bulunan kişi o işin ehli değilse, o iş yerinin kıyameti kopmuştur. Kıyamet, son bulmak sonu gelmek demektir. Hadis-i şerifte anlatılmak istenilen de budur. Her iş, ehil ellerde olmalıdır.

            Bu Cümleden Olarak:

            Ünye'mizde basın-yayın çalışmalarının DÜNÜ ve BUGÜNÜNÜ görselleyen “Resim ve Fotoğraf Sergisi”nin açılışını 27 Ocak 2016 Çarşamba günü, Ünye'nin güzellerinden birisi olan “MÜZE EV”de gerçekleştirdik. Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Sayın Ali Öztürk, başarılı kader arkadaşı ve nAdide eşi Hacer Hanım'la birlikte emeği geçen bütün ekip arkadaşlarını kutluyor; kişisel şükranlarımı sunuyorum. İleriye dönük daha nice yeniliklerde başarılarının devamını diliyorum.

            Ali Bey, basın-yayın işini iyi beceriyor. İşinin ehli olması nedeniyle şahsını ayrıca tebrik ediyorum. Her başarılı erkeğin geri desteğinde bir bayan vardır. Dolayısıyla Hacer Hanımı da ayrıca kutluyorum.

            Sergi çok güzel hazırlanmıştı. Birçok eski hatıralar, derinlerden bir “Ahhh!..” edilerek canlandırıldı ve geçmiş yadedildi. Resim ve fotoğraflara baktıkça kahkaha savuranları ve göz yaşlarına hakim olamayanları gördük.

            Sizler, çok yaşayın!.. Sayın Ali Öztürk ve ekip arkadaşları…

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla… Bu Haber 1312 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI