30 Ocak 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Alkolizm

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişi alkollü içki tüketmektedir. Alkol kullanımının bu kadar yaygın olması beraberinde doğrudan ve dolaylı sorunları da gündeme getiriyor.   

Bu yüzden alkol çağımızda bütün toplumların en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. 

Dünyada yaklaşık 76 milyon kişinin alkol bağımlısı olduğu tahmin edilirken alkol kullanımına bağlı olarak yılda ortalama 3,3 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. 

Ülkemizde ise 17 milyon civarında alkol kullanan kişi bulunmaktadır. Alkol kullanma yaşı ne hazin ki 11'e kadar inmiştir. Alkol kullanımına başlama yaşı düştükçe ileriki yaşlarda bağımlı olma riski artmaktadır. 

Alkol bağımlılığı ya da alkolizm kişinin beden ve ruh sağlığını, aile yaşantısını etkileyecek düzeyde alkol alması ve alkol alma isteğini durduramaması ile ortaya çıkan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. 

İleri dönemlerde hastalık, vücudun tüm sistemlerine en çok da kardiyovasküler sisteme, sinir sistemine ve karaciğere zarar verir…  Ne yazık ki, bu üç bölgede ölümcül sonuçlar doğurur.  

Alkol, fiziksel ve psikolojik zararlarının yanı sıra sosyal ve ekonomik açıdan da felaketler doğurur. 

Alkolizm bağımlılığının en önemli belirtisi, kişinin sürekli ve çok miktarda alkol alarak bunun sonucunda da davranış değişikliği göstermesidir.  Sonunda kişi kendisine hAkim olamayacak kadar bağımlı hale gelir ve kendini kaybetmeye başlar…  Böylece kişi artık alkolsüz yaşayamayacak hale gelmiştir. 

Alkol aldıktan sonra hastanın kontrolünü kaybetmesi, içmeye başladıktan sonra bırakamaması, bağımlının içmeyi engelleyemediğini göstermektedir. Bir bağımlı sürekli içmeye başlar, Çünkü kendini tutamaz.  Bağımlıların çoğu içtiği zaman kontrolünü kaybeder.  

Niçin alkol tüketilir:  Yapılan araştırmalar insanların en çok zevk almak için alkol tükettiğini göstermektedir. İçkili eğlence yerlerinin çoğunluğu da bunun en önemli göstergesidir.  Eğlence yerleri dışında zevk ve eğlence için en çok yılbaşı, düğün, doğum günleri gibi sosyal etkinliklerde insanlar aşırı miktarda alkol tüketmektedirler.  

Sosyal içicilik denen bu tür alkol tüketimi bazı insanlar için alkolizmin ilk basamağı olmaktadır. 

Alkol tüketiminin bir diğer önemli sebebi ise duygu durumunu düzelttiği sanılmasıdır. İnsanlar genellikle kendilerini kötü hissettiklerinde, zorlandıkları ya da üzüldükleri dönemlerde alkole sığınarak bu kötü duygu durumundan kurtulmaya çalışırlar. Sonuçta alkol hiçbir çözüm getirmediği gibi, daha kalıcı ve daha kötü durumlara yol açar.  

Modern insanın en önemli sorunlarından biri olan stresle başa çıkmak için alkol tüketimi de oldukça yüksek miktardadır. Günlük hayatın getirdiği yoğunluk, karşılaşılan irili ufaklı problemler, yorgunluk, maddi sıkıntılar strese sebep olmakta ve pek çok insan bundan kurtulmak için içki içmeyi tercih etmektedir.  

Alkolizme yakalanan kişiler sonunda bastıramadıkları bir alkol içme arzusu duymaya başlarlar.  

Bu arzu alkol tüketiminin bir diğer önemli sebebidir.   

En çok aile etkilenir:     Kişi sosyal hayatında hem baba ya da anne, hem işveren veya çalışan, hem eş, hem evlat hem de arkadaş olabilmektedir. 

Alkol kullanımı zaman içersinde tüm bu rolleri olumsuz etkiler. Sorunlar öncelikle kişinin en yakın çevresinde hissedilmeye başlandığından aile bireyleri en çok etkilenen grubu teşkil eder. 

Eve geç gelme, sinirlilik, tahammülsüzlük, savurganlık, uyku sorunu,  kişinin ailesine ve işine ayırdığı zamanda azalma, unutkanlık ve buna benzer birçok sorun gündeme gelir.  Tüm bunlara bağlı olarak da zaman içersinde ev içersinde anlaşmazlıklar, tartışmalar, kimi zaman şiddet ve geçimsizlik gibi alkol kullanımına bağlı ikinci sorunlar gelişmektedir.  

Yoğun alkol kullanımı sonucu kişi sabahları uyanmakta, var olan işine gitmekte, işteki performansını ve iş arkadaşlarıyla ilişkilerini sürdürmekte zorluklar yaşar.  Çalışma hayatındaki bozulmalar bir süre sonra iş kayıplarına sebep olur.  İş ve itibar kaybı da kişinin para kazanmasına engel olur. Yine alkolün tesiri ile verilen yanlış kararlar neticesinde savurganlık ve yanlış yatırımlarla çok sık karşılaşılırlar. 

Bunların yanı sıra alkollü araç kullanmaya bağlı gelişen trafik kazaları, sarhoşluğun neden olduğu yangınlar, mal ve can kaybına neden olmaktadır… 

Yeşilay arşivinden yararlandım.    Bu Haber 795 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI