5 Şubat 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Büyükşehir Olmanın Nimetlerini Tatmağa Başladık

Ordu İli'nin Büyükşehir olmasını sürekli olarak savundum ve hAlen de devam ediyorum. Bu konuda muhalif olanların fikirlerine de saygı duyuyorum. 

 

            Şehirlerin gelişmişliği, o şehir içinde dolaşan paraya bağlıdır. Ordu İli'nin ne merkezinde ne de ilçelerinde fevkalAde bir yatırım kuruluşu yoktur. Sanayi yönünden zayıftır. Ünye'mizde bir çimento fabrikası var; bunun dışında da gözle görülür, elle tutulur bir sanayi kuruluşu yok. Ordu merkez ve bazı ilçelerde birkaç tane fındık kırma tesisi ve birkaç tane konfeksiyon atölyesi dışında istihdam sağlayacak herhangi bir yatırım kuruluşu ne acı ki yoktur. Dünyaca ünlü Karadeniz hamsisini vakumlayarak insanlığın hizmetine sunacak bir küçük tesisimiz bile yoktur.

 

            Yani, şehre para girdisi sağlayacak her türlü kanaldan yoksunuz. Adı Büyükşehir olunca zorunlu olarak bazı atılımlar ister istemez harekete gelecektir. Her şeyden önce Devlet bütçesinden Büyükşehir için ayrılan bütçe artmıştır. Devlet kanalından akan para artmıştır. “Para, parayı çeker” kuralı uyarınca bu paralar, kesinlikle yatırımları teşvik edecektir.

 

            İşte Ordu-Giresun Havalimanı. Bölgenin farklı yönlerden gelişmesi için çok büyük katkı sağlayacaktır. Geçtiğimiz hafta sonunda Çambaşı yaylasında kar şenlikleri vardı. TRT Televizyonundan tanıtım yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz ve milletvekillerimiz çok güzel şeyler söylediler. Yaylalara kolay ulaşım için yolların güzelleştirileceğini, yayla turizminin canlandırılacağını, bütün yaylaların bir üst yolla birbirine bağlanacağını, bunun için de son hazırlıkların yapıldığını duyurdular. Nerede bir hareket varsa orada istihdam vardır, orada para döner, orada ekmek kapıları açılmıştır. Kısa bir ifade ile para hareketinin olduğu yerde bereket vardır.

 

            Ben, otuzaltı seneden beri Ünye merkezinde oturuyorum. Bir kenar mahallede de değilim. Merkez mahallelerden birindeyim. Üzülerek belirteyim ki, daha yeni yeni şehirde oturduğumun farkına varır oldum. Evimin yanından yaya olarak beş dakikada Cumhuriyet Meydanına iniliyor. Yolda yürürken, “ayağım nerede bir boşa basacak da beni sarsacak” diye korkarak ve dikkatle basardım. Allah razı olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızdan ve Ünye Belediye Başkanımızdan. Saray Caddesini asfaltlayınca rahatladık. Kenarlara, bazı yerlerde çok dar da olsa küçük kaldırımlar yaptılar. Şimdi korkusuzca yolda yürüyebiliyorum. Daha çok güzel şeylerin yapılacağına yürekten inanıyorum.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 694 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI