27 Şubat 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol

Alkol mide düzeyinden hücrelere geçiş yapar.  Yüzde 20'si mideden yüzde 80'ni ince bağırsaklardan kana karışır… Sonraki durak karaciğerdir. 

  Karaciğerin önceliği yağ asitlerini yakarak enerji üretmektir.  Ancak alkol olunca bu öncelik değişir. 

   Normalde parçalayacağı yağ asitleri karaciğerde birikmeye başlar ve karaciğer yağlanır. 

  Alkol kanla, kalbe, akciğerlere ve bronşlara ulaşır. Akciğerlerden dakikalar içersinde beyne ulaşır ve uyuşma etkisi yapar. 

   Alkol, vücuda alındıktan üç dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış olur. Alınan alkol miktarı belirli seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide koma ve hatta ölüme neden olur. 

    Alışkanlık nasıl başlar:  İnsanların çoğunun alkolü ilk kez genellikle aile içersinde denediği bilinmektedir.  

   Yetişkin aile üyelerinin içki içiyor olmaları çocuk ve gençlere de normal davranış biçimi gibi görünmektedir. Arkadaşlarının içki içiyor olmaları da bir diğer faktördür. 

   Diğer uyuşturuculara göre daha kolay ulaşılabilinir olması, özellikle bira gibi içeceklerin kolayca satın alınabilmesi,  basında ve dizi ve filmlerde cazip sinsi reklamlarla alkol kullanımının çekici hale getirilmesi alkole başlanmasının nedenlerindendir. 

 Sosyal olaylar ve kutlamalarda alkol kullanımının kabul görmesi de alkol kullanımının kabul görmesinde rol oynar. 

  Alkol kullanımının kısa vadeli sonuçları: 

- Mantıklı düşünme, karar verme v e hareket etme yeteneklerinde bozulma,  bu nedenle ciddi kazalar, yaralanmalar ve hatta ölümler. 

-Baş ağrısı. 

- Damarlarda genişleme ve yüze daha fazla kan gelmesi, bu sebeple de yüzde kızarıklıklar ve şişkinlikler. 

 - Koku alma duyusunda azalma, özellikli derinin ince olduğu burun çevresi bölgesinde kılcal damarlarda kırılma veya patlamalar, bu sebeple burun kanamaları. 

- Ağız kuruluğu, tat alma duyusunda bozulma,  ağız kokusu, ağız içi enfeksiyonlar. 

- Çeşitli diş hastalıkları. 

- Öksürük, zamanla ses telleri üzerindeki ince kan damarlarında genişleme ve ses kısıklığı, düşük perdeli kalın bir ses. 

 Alkol kullanımının uzun vadeli sonuçları: 

- Göze giden görme sinirlerinde tahribata neden olarak zamanla körlüğe kadar varabilecek hasarlara neden olabilir. 

- Beyin hücrelerinin ölümüne, bu sebeple beynin küçülmesine, erken yaşlanmaya ve bunamaya yol açar. 

- Kalpte ritim bozulması ve damar kireçlenmesine neden olur. Ayrıca kalp kasının yapısını bozarak kalp yetersizliği oluşmasına zemin hazırlar. 

- Alkol kullanımı mide ve yemek borusunu tahriş eder. Gastrit, ülser ve mide iltihabı oluşumuna yol açar. Vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından emilmesine engel olur. Bunun sonucunda vücut direnci, dolayısıyla sağlığı bozulur.  

-Uzun süre alkol kullanımı, damarların sürekli olarak genişlemesine ve büyümesine yol açar. Bu durumun doğal bir sonucu olarak cilt olağan tonunu kaybeder, kalıcı kızarıklık ve yamalı bir kızarıklık gelişir. 

- Alkolizmde sık kusmalarla birlikte akciğerin fiziki savunmasının da azalmış olması, kusmalar sonrasında mide içeriğinin akciğerlere kaçmasıyla birlikte akut akciğer iltihabına yol açar. Alkol kullanan insanlarda tüberküloz görülme riski diğer insanlara göre 28 kat fazladır.  

- Alkol kullanımı karaciğerde yağlanma meydana getirir. Bu da ciddi karaciğer hastalıklarına ve kansere sebep olur.Bu Haber 775 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI