4 Mart 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Kur’an’da Yûsuf Sûresi Ve Kıskançlık

İnsanoğlunun bazı huyları var ki, gerçekten çekilmez. Ancak, denilecek çok da söz yok; çünkü, insanın yaratılışı ile ilgili bir konu. Yani Allah öyle yaratmışsa, ne denilebilir. İnsanın çok yönlü bir yaratık oluşu ile ilgili bir konu. Birçok ZIT hisler bir arada yaratılmış ki, bunlar arasında dengeyi sağlayabiliyorsan gerçek insan niteliğini kazanabiliyorsun.

Kur'an-ı Kerim'deki sûrelerden (114 sûre) birinin adı, Yûsuf sûresidir. Mekke'de Yahudi bilginleri, müşriklerin önde gelenlerine, “Muhammed (s.a.v) e sorun bakalım, İsrailoğulları niçin Mısır'a göçmüşlerdir diye, size cevap verebilecek mi?” şeklinde akıl vermişlerdir. Bunun üzerine Yûsuf suresi indirilmiştir.

Yûsuf sûresini bir örnek roman olarak bütün Müslümanların okumasını tavsiye edeceğim için çok fazla açıklama yapamayacağım. Kısa bir özetlemeden sonra bugünün Türkiye'sindeki siyaset adamlarımızla bir kıyaslama yapmak istiyorum.

Yakup Peygamberin iki hanımından oğulları vardır. Sayıları hakkında rivayetler farklı. Yusuf ile Bünyamin bir anadan doğma kardeş, Yahuda ve diğerleri de bir anadan doğma kardeşler. Yusuf, en küçük oğlu ve Yakup Peygamber onu biraz daha fazla seviyor. İkinci hanımından olan oğulları, Yusuf'u kıskanıyorlar ve yok etmek istiyorlar. Aralarında görüş ayrılığı çıkıyor; birisi öldürelim diyor, birisi öldürmeyelim de bir kuyuya atalım diyor. Kuyuya atma fikri uygun bulunuyor ve bir kuyuya atarak biraz kan sürdükleri gömleğini babalarına getirerek “Yusuf'u kurtlar yedi” diyorlar.

Yusuf'u kuyudan kervanlar alarak Mısır'a götürüyorlar ve çok ucuz bir para ile satıyorlar. Yusuf'u satın alan aile Mısır Sarayının Maliye Bakanı imiş. Daha sonra Yusuf Mısır'ın maliye bakanı oluyor ve bir kıtlık yılında kardeşleri buğday almak için geldikleri Mısır'da tanışıyorlar.

Olay çok geniş de benim bu yazı için örnek olarak alacağım bölümü nakletmekle yetinerek siyasi kıyaslama bölümüne geçmek istiyorum.

Kıskançlık hastalığı, bizim siyasetçilere öyle bulaşmış ki, tedavisi mümkün görülmeyen müzmin bir illet halini almış.

Bir Tayyip Erdoğan düşmanlığı, gözleri kör kulakları sağır, bütün duyu organlarını işlemez hale getirmiş. Ülke ve millet aleyhine de olsa kıskançlık ön plAnda. Recep Tayyip Erdoğan olmasın da ne olursa olsun, gibi bir kör anlayış, ülkeye ve millete çok şeyler kaybettirdi ve halen de sürüyor. İyi olanları takdir, kötü olanları da tel'in etmek bir insanlık görevidir. Her şeye kötü demek ise bir nankörlüğün eseridir.

Lütfen biraz ölçü gerek sayın siyasetçilerimiz !..

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 629 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI